Jak odpowiednio pielęgnować nagrobki?

Utrata bliskiej osoby to ogromny ból i smutek dla całej rodziny. Konieczne jest jednak przystąpienie do czynności umożliwiających pochówek zmarłego – w tym wybranie odpowiedniego nagrobka, często wykonywanego na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi wytycznymi. Jednak sam zakup to nie wszystko. Aby płyta nagrobkowa sprawdzała się przez wiele lat, warto odpowiednio ją pielęgnować. Jak zadbać o nagrobek, aby nie zniszczył się od zmiennych warunków atmosferycznych? Jak sprawić, aby był odporny na brud? Podpowiadamy!

Regularne czyszczenie i sprzątanie nagrobka kluczem do sukcesu

W przypadku czyszczenia nagrobków, podobnie jak w kwestii sprzątania jakiejkolwiek innej powierzchni, bardzo ważna jest systematyczność i regularność. Nagrobek granitowy lub marmurowy warto czyścić nieco częściej niż raz czy dwa razy do roku. W przypadku zachowania systematyczności, do utrzymania nagrobka w czystości wystarczy wykorzystać samą wodę, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu do czyszczenia kamiennych powierzchni, takich jak marmur czy granit. Bardzo często w ofercie producentów nagrobków dostępne są odpowiednie produkty, które nadają się do skutecznego pozbywania się plam i innych trudnych do usunięcia zabrudzeń z płyty nagrobkowej. Warto stosować tylko delikatne, dedykowane detergenty, aby przypadkiem nie uszkodzić nawierzchni płyty – w przeciwnym razie razem z brudem pozbędziemy się warstwy ochronnej z nagrobka, a co za tym idzie, brud będzie w przyszłości o wiele łatwiej do niego przylegał.

Wizyty na cmentarzu nie zawsze mogą być jednak realizowane regularnie. Często problemem jest duża odległość lub inne przeciwności losu, które to uniemożliwiają. W takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do czyszczenia nagrobków, które pozwolą bez większego wysiłku pozbyć się brudu zgromadzonego przez wiele miesięcy. Należy jednak pamiętać, aby płyt nagrobkowych z marmuru lub granitu nie szorować ostrymi szczotkami. Do ich czyszczenia warto używać gąbki, a do polerowania miękkiej szmatki. W przeciwnym razie na powierzchni mogą powstać nieestetyczne rysy i otarcia, a także inne uszkodzenia, które obniżą nie tylko estetykę nagrobka, ale także jego funkcjonalność i wytrzymałość. 

Wysoka jakość materiałów to podstawa

cmentarz
Szukając odpowiedniego nagrobka w woj. małopolskim, warto zwrócić uwagę na ofertę Zakładu Kamieniarskiego Groban, oferującego tanie nagrobki w Krakowie. Wyróżniają je nie tylko atrakcyjne ceny, ale również wyjątkowa wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wybierając nagrobek na grób rodzinny lub pojedynczy, warto dobrze zastanowić się nad odpowiednim pomnikiem, ponieważ dokonanie rozważnego wyboru w tej kwestii będzie miało skutki w przyszłości. Jeśli zależy Ci na estetycznym i trwałym nagrobku, to warto zdecydować się na wydanie nieco więcej pieniędzy i zainwestowanie w nagrobek z granitu lub innego materiału wysokiej jakości. Będzie on bardzo solidny i na pewno nawet po wielu latach będzie dobrze się prezentować. Ponadto nie straci swojej funkcjonalności i będzie bardzo prosty w czyszczeniu i konserwacji. Dużą zaletą nagrobków granitowych jest także fakt, że są one ponadczasowe i klasyczne. Sprawia to, że nie wychodzą z mody od lat i raczej nie zanosi się na to, aby się to miało zmienić. 

Dobra jakość płyty nagrobka to podstawa. Warto pamiętać, że jest to jednorazowa inwestycja, która ma służyć przez naprawdę długie lata i jest swego rodzaju okazaniem szacunku bliskim, którzy już odeszli, a także podkreśleniem tego, jak ważni byli w życiu całej rodziny. Estetyczny nagrobek z odpowiednią tablicą pamiątkową pozwoli na zachowanie pamięci również wśród przyszłych pokoleń, na przykład wśród wnuków czy prawnuków, którzy nie mieli okazji poznać swoich dziadków.