Jak odbywa się dezynfekcja pomieszczeń i kiedy jest konieczna?

W dzisiejszych czasach dezynfekcja to właściwie konieczność. I nie chodzi tu wyłącznie o mycie rąk, czyszczenie różnych sprzętów i narzędzi do wielokrotnego użytku, ale również o dezynfekcję pomieszczeń.

Kiedy dezynfekcja jest konieczna?

Pandemia koronawirusa nauczyła nas, że dezynfekcja nawet jeśli nie jest konieczna, to niewątpliwie nie zaszkodzi. Są jednak takie miejsca, gdzie bez specjalnego oczyszczenia nie można z niego normalnie korzystać.

Mam tu na myśli wszystkie pomieszczenia, w których w jakiś sposób ingeruje się w ciało ludzkie, np. w salonach kosmetycznych, szpitalach, gabinetach lekarskich, kostnicach, zakładach pogrzebowych itd. To ostatnie może być zaskoczeniem, natomiast dezynfekcja po zmarłym jest czynnością wykonywaną już od wielu lat i ma na względzie nie tylko bezpieczeństwo chowanego później ciała, ale również wszystkich osób przebywających w takich miejscach.

Ponadto dzisiaj dezynfekcję należy wykonywać we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa bardzo dużo ludzi. Mogą to być sale wykładowe, sklepy, kina, czy siłownie. W tym przypadku głównie chodzi o wietrzenie pomieszczeń, natomiast systematyczna dezynfekcja również musi być przeprowadzana zgodnie z sanitarnymi wymogami.

Jak zdezynfekować miejsce użytkowania publicznego?

W dezynfekcji chodzi przede wszystkim o to, by pozbyć się drobnoustrojów krążących w powietrzu oraz bakterii osiadłych na dotykanych rzeczach. W tym celu, warto systematycznie wietrzyć pomieszczenia, o czym już wspomniano, ale także przemywać lub spryskiwać miejsca często dotykane przez ludzi.

Na szczęście dzisiaj na rynku znajduje się już wiele specyfików do dezynfekcji, odświeżaczy i filtrów powietrza, które w szybki i przede wszystkim skuteczny sposób oczyszczą pomieszczenie i zmniejszą ryzyko rozwoju wirusów. Wystarczy je jedynie zamontować i systematycznie ich używać.

Specjalne wymagania

W wymienionych wcześniej miejscach, w których dezynfekcja jest konieczna, wymagany jest specjalny sposób oczyszczania. Na przykład:

  • przyrządy stomatologiczne czyści się za pomocą specjalnego preparatu, który po użyciu nie będzie szkodliwy dla jamy ustnej i całego przewodu pokarmowego człowieka;
  • wszystkie kozetki, fotele, łóżka należy oczyścić specyfikami nieniszczącymi struktury mebli, a ponadto systematycznie zmieniać ich narzuty;
  • w większych pomieszczeniach do klimatyzacji warto dodawać preparaty dodatkowo oczyszczające powietrze z drobnoustrojów, które oczywiście nie są szkodliwe dla ludzi czy np. produktów w sklepach;
  • w niektórych miejscach oprócz spryskiwania przedmiotów, klamek, stołów itd. konieczne jest również przetarcie tych powierzchni materiałową szmatką, która zbierze nadmiar preparatu i dodatkowo dokładnie rozprowadzi go po całej powierzchni.

Specjalistyczny sprzęt

Czasem powyższe metody nie sprawdzą się w 100%, ponieważ ilość ludzi lub częstotliwość pojawiania się zarazków jest tak duża, że nikt nie byłby w stanie poradzić sobie z systematyczną dezynfekcją. W tym celu stosuje się specjalne urządzenia, które pomagają w dbaniu o czystość. Mowa tu o:

  • Sterylizatorach wykorzystujących światło ultrafioletowe – stosowanych najczęściej w wąskich korytarzach, między półkami sklepowymi czy w komunikacji miejskiej; podczas ich użytku w pomieszczeniu nie mogą znajdować się rośliny, zwierzęta i nieprzeszkoleni ludzie
  • Sterylizatorach filtrujących – stosuje się je zazwyczaj w gabinetach, biurach, salonach kosmetycznych; pozwalają na odkażanie pomieszczeń na różnych wysokościach i są najbezpieczniejsze dla otoczenia (po użyciu nie trzeba czekać przed wejściem aż specyfiki się ulotnią)
  • Ozonatorach – są one najczęściej wykorzystywane, gdyż pozwalają na oczyszczenie każdego powietrza, rzeczy i jedzenia; stosuje się je w gabinetach lekarskich, laboratoriach, hotelach, restauracjach. Przy ich użyciu trzeba jednak każdorazowo dokładnie zabezpieczać wszystkie przedmioty i wloty powietrza.

Urządzenia te pozwalają przede wszystkim dezynfekować znacznie większą powierzchnię w dużo krótszym czasie, przez co to właśnie one są używane w miejscach publicznych.

Standardowe formy dezynfekcji nie są jednak pomijane, a raczej dodatkowo stosowane w celu zwiększenia sterylności pomieszczeń i zachowania właściwych zasad sanitarnych, co zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.