Jak hodować rośliny w ogrodzie?

Podlewanie i nawożenie. Rośliny w pojemnikach z reguły wymagają częstszego podlewania niż te, które znajdują się w otwartej glebie, owoce cytrusowe nie są wyjątkiem. Szczególnie podczas gorących, suchych dni lub wietrznej pogody, codzienne podlewanie może być konieczne. Podstawową zasadą jest, aby dokładnie namoczyć korzeń wodą, aż wessie ją do dna, szczególnie wtedy, gdy górne 5-8 centymetrów gleby jest suchych.

W niektórych sytuacjach, woda będzie wypływać dnem donicy bez moczenia korzeni. Dzieje się tak, gdy korzeń wysycha i kurczy się nieco, odstając od krawędzi pojemnika. Woda przemieszcza się w dół bez nawilgotnienia korzeni. Aby pomóc ponownie nawilżyć już zsuszone korzenie w glebie, umieść na nim trzy lub cztery krople łagodnego płynu do mycia naczyń. Mydło pomoże wodzie zwilżyć korzenie w taki sposób iż cała donica będzie pełna świeżego pokarmu w postaci H2O.

Nawozimy naturalnie – co należy wykorzystać?

Nawozy o kontrolowanym uwalnianiu są mniej skłonne do tego aby natychmiast przejść przez glebę, dzięki czemu aplikowanie może być niezbędne przez dłuższy czas. (Dokładnie jak długo, zależy od konkretnego nawozu i częstotliwości podlewania swojej rośliny.) Rozpuszczalne nawozy płynne zwykle zapewniają kontrolę, ale również bardziej gruntownie wymagają częstszych zastosować, co drugi tydzień. W każdym przypadku należy postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie nawozu, który zostanie przez nas wybrany do podlewanie roślin.

Rośliny ogrodowe - jak się nimi zająć?

Więcej niż większość roślin, w tym owoców cytrusowych jest podatnych na braki mikroelementów – manganu, żelaza i cynku. Niewystarczające ilości jednego z nich spowodują powstanie żółtego osadu w glebie, podczas gdy łodygi pozostają zielone. Dlatego jest to dobry pomysł, aby zastosować je do owoców cytrusowych, w pojemnikach co najmniej raz w roku. Dostarczenie niezbędnych mikroelementów naszym roślinom to sposób na ich zdrowy wzrost oraz dostarczenie nam oczekiwanych owoców. Najlepszy czas jest wczesną wiosną, czyli wtedy gdy nowe liście zaczynają się pojawiać.

Czy mogę hodować cytrusy w ogrodzie?

Hodowanie cytrusów w pomieszczeniach. Niektórzy hodują drzewka cytrusowe także w domach, aczkolwiek tam trudno jest im zapewnić odpowiednie warunki, aczkolwiek jest to możliwe, najważniejsza jednak jest odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Jeśli jednak nie mamy pomysłu, w przypadku gdy cytrusy nie rosną, warto zostawić je w szklarni.

Po pierwsze, jeśli masz nadzieję na zbiór owoców, naturalnie wybierz odmianę kwaśną , a nie cytrusów typu słodka pomarańczy czy grejpfruty. Są to skutecznie w wypuszczeniu owoców we wnętrzach w zimie. Inne cytrusy i kwiaty będą rosły, ale są mniej skłonne do produkcji owoców, o ile w ogóle kiedykolwiek się jakiś pojawi.

Podczas przenoszenia rośliny na zewnątrz wiosną lub jesienią z powrotem do pomieszczenia, aby przeżyły należy je zanosić do domu na noc, zaś wynosić na zewnątrz w ciągu dnia, proces ten trwa około miesiąca. Ponadto, przed przejściem roślin do domu, warto zmyć je lekko ciepłą wodą, aby mieć pewność, że nie osiadły na nich żadne szkodniki. W porównaniu z zewnętrznym terenem, domy w zimie są ciemniejsze i cieplejsze, i mają dużo powietrza. Dlatego coś można zrobić, aby zapewnić im dodatkowe światło i dodatkową wilgotność, można im zapewnić sztuczne oświetlenie oraz umiejscowienie ich w najcieplejszym miejscu.


Jeśli marzysz o ogrodzie sprawdź ofertę pracowni projektowej For Eco, która zajmuje się projektowaniem ogrodów, a także planowaniem pielęgnacji zieleni.