Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?

Mamy obecnie dostępne dwa główne rodzaje testów antygenowych, wykrywających obecność koronawirusa. To, który z nich należy wykonać, zależy od sytuacji. Jednak obok tego, który test powinniśmy przeprowadzić, liczy się także określenie, kiedy należy go wykonać. Czym właściwie jest test antygenowy i jak działa? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Rodzaje testów antygenowych na COVID-19

Wyróżniamy dwa główne rodzaje testów: test przeprowadzany na bazie wymazu nosowo-gardłowego, oraz test kasetkowy, przeprowadzany na podstawie próbki surowicy lub krwi. Jak określamy, który test wykonać?

Jeśli aktualnie czujemy się chorzy, pojawiły się objawy koronawirusa i chcemy mieć pewność, czy go mamy, wybieramy wówczas test antygenowy na podstawie wymazu z nosa lub gardła. Z kolei, w przypadku, gdy chorobę mamy za sobą i chcemy sprawdzić, czy w jej trakcie wytworzyliśmy przeciwciała, a od choroby minęło 7 do 14 dni, wybieramy test kasetkowy. 

Kiedy wykonujemy testy?

Test wykonać warto zawsze w sytuacji, gdy pracujemy otoczeni dużą ilością osób, planujemy spotkanie, zwłaszcza takie, na którym będą starsze osoby lub dzieci. Badanie wykonujemy zawsze wtedy, gdy występują objawy mogące świadczyć o koronawirusie. Nawet osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo stwarzają zagrożenie dla innych, a nawet zagrożenie to jest tym większe, że osoby te nawet nie wiedzą, że zarażają innych. Takie sytuacje narażają firmę na zatrzymanie produkcji, kiedy to zachodzi konieczność wysyłania pracowników na kwarantannę. 

Testy wykonujemy szczególnie w sytuacji, gdy podejrzewamy, że mieliśmy kontakt z osobą, u której występują objawy COVID-19, niezależnie od tego, czy też jest to oficjalnie zdiagnozowany przypadek zachorowania, czy też po prostu nasze własne przypuszczenia. Taka postawa pomoże w skuteczniejszym zatrzymaniu rozprzestrzenianiu się zarazy. 

Zwróćmy też uwagę na inny aspekt pytania. W przypadku testu wymazowego wykonujemy go po 3-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów koronawirusa, gdyż jest to właśnie czas największego namnażania się wirusa, zatem szanse na wykrycie go są dużo większe. Badanie wykonane zbyt wcześnie sprawi, że wirus może nie być wychwycony przez test, daje wynik fałszywie ujemny, tak samo badanie wykonane zbyt późno. 

Z kolei, jeśli mowa o badaniu przeciwciał na podstawie próbki krwi lub osocza, badanie to wykonujemy po upływie 7 lub 14 dni od ustania choroby. To jest właśnie czas wytworzenia się przeciwciał, które gwarantują organizmowi długotrwałą odporność przed kolejnym zachorowaniem. 

Na jakiej zasadzie działają testy antygenowe?

Zaczynając od testu w formie wymazowej, przeciwciała COVID-19 są sprzężone ze złotem koloidalnym, umieszczonym na specjalnej podkładce. Po dodaniu pobranej z nos lub gardła próbki koniugat składający się ze złota i przeciwciał jest tym samym nawadniany, przez co jeśli w próbce występuje antygen COVID-19, dojdzie do reakcji z przeciwciałami i złotem. Mieszanka będzie przemieszczać się aż do strefy testu, w której ujawni się jako różowa linia, oznaczająca wynik pozytywny.

jak działa test antygenowy

Jak odczytujemy wyniki testu kasetkowego?

Jak z kolei działają testy kasetkowe? Zasada działania jest podobna, próbkę krwi lub osocza umieszczamy w otworze oznaczonym literą “S”, po czym odczekujemy 15 do 20 minut, aż pojawią się różowe linie. Dla większej pewności można włączyć stoper, zwłaszcza że po upływie 20 minut, odczytywany wynik będzie nieważny. 

Na kasetce testowej mamy trzy obszary, zaznaczone literami C,G i M. C oznacza obszar kontrolny, zaś G i M to oznaczenia dla przeciwciał IgG oraz IgM. Różowe linie na obszarach C i G, C i M lub na wszystkich trzech obszarach oznacza wynik pozytywny.

Wynik negatywny uzyskujemy wtedy, gdy różowa linia pojawi się jedynie na obszarze kontrolnym.

A kiedy wynik testu jest nieważny? Jeśli linie pojawią się tylko na obszarze G i M, tylko na obszarze G, tylko na obszarze M lub nie będzie żadnej linii, wówczas jest on nieważny i trzeba go powtórzyć. 

Czy testy antygenowe możemy wykonywać samodzielnie? Nie, choćby ze względu na fakt, że ich przygotowanie i wykonanie wymaga spełnienia określonych warunków, które muszą być przestrzegane, by nie doszło do zafałszowania wyników testu.

Testy antygenowe w korzystnej cenie znaleźć można na stronie sklep-testcovid19.pl.