Jak dobrze trzymać gitarę podczas gry?

Przedstawiamy popularne sposoby na trzymanie gitary

Istnieje kilka różnych sposobów, w jaki można trzymać gitarę, używam się ich wszystkich w zależności od stylu muzyki, którą się gra lub rodzaju gitary, której się używa. W tym wpisie pokażemy Ci w jaki sposób możesz trzymać swoją gitarę, aby tworzenie dźwięków było dla Ciebie komfortowe.

Klasycznie – prawa noga

Jest to bardzo popularny sposób trzymania gitary w pozycji siedzącej. Połóż gitarę na prawej nodze. Spróbuj utrzymać gryf gitary równolegle do ziemi. Trzymaj grzbiet gitary blisko Twojego brzucha, abyś nie pozwolił jej ślizgać się i wymykać spod ręki. Ta pozycja może być używany z gitarą akustyczną i gitarą elektryczną bez paska. Możesz również skorzystać z paska zarówno dla gitary elektrycznej i gitary akustycznej, jeśli jest potrzebna dodatkowa stabilność.

Klasycznie – lewa noga

Gitarzyści klasyczni będzie podtrzymywać swoją lewą nogę z podnóżka. Następnie grając na gitarze odpoczywa Twoja prawa noga, nie zaś lewa. To stawia lewą rękę w lepszej pozycji do osiągnięcia konkretnych nut na gryfie, połóż prawą rękę pod dobrym kątem do grania palcami. Mimo, że nazywa się to pozycją „klasyczną”, to nie jest to tylko dla gitarzystów klasycznych.

Pozycja klasyczna dla gitary elektrycznej z paskiem

Chociaż można użyć podnóżka dla gitary elektrycznej, to chyba lepiej użyć paska. Trzymając gitarę z tym samym podstawowym kątem jak klasyczną gitarę daje to te same zalety dla leworęcznych, zwiększa to również znacząco mobilność. Podczas odtwarzania z taśmy w pozycji stojącej, warto pomyśleć o byciu w zasadzie tej samej pozycji, kiedy siedzisz. Oznacza to, że należy dostosować pasek tak, aby gitara znajdowała się w obszarze brzucha. Ta prosta rzecz wystarczy, aby przełączać się między pozycjami, w zależności od tego, co grasz w tym momencie. Jimmy Page gra w ten sposób, podobnie także Slash i James Hetfield. Ale grając na gitarze położonej nisko otrzymuje się również kilka wad, które nie dla wszystkich mogą być do ogarnięcia. Jedna istota, to ta, która ogranicza zdolność do rozciągania między palcami lewej dłoni. Kolejnym wielkim minusem jest to, że stawia nadgarstek w bardzo złym kątem i może doprowadzić cię do poważnej i potencjalnie szkodliwej kontuzji nadgarstka.

Lekcje gry na gitarze

Granie na gitarze wymaga wiele umiejętności, aczkolwiek nie każdy może sobie z tym poradzić. Wystarczy tylko przyjąć swój własny styl lub podglądać grę najlepszych aby obserwować w jaki sposób oni trzymają swoją gitarę. Z pewnością lekcje gry na gitarze mogą pomóc nam dopasować gitarę do siebie, jest to naturalnie także uzależnione od naszych rozmiarów. Jeśli jesteśmy wysocy z pewnością poradzimy sobie z grą na gitarze nisko osadzoną, jeśli jesteśmy niżsi i krępi powinniśmy mieć gitarę położoną blisko ciała.