Jak dobrać kolor elewacji domu?

Dobór koloru elewacji nie jest łatwym zadaniem – zewnętrzny wygląd domu powinien pasować do otoczenia. Jak wybrać odpowiedni kolor elewacji? To właśnie on decyduje w dużej mierze o wyglądzie całego domu. Współcześnie wybór jest nieograniczony i można zdecydować się zarówno na klasyczne, jak i bardziej oryginalne rozwiązania. Na jakie kolory warto postawić, projektując elewację domu? W jaki sposób je łączyć, aby uzyskać ponadczasowy efekt?

Dlaczego należy wykonać elewację domu? 

Projektując dom, wiele osób zapomina, że wykonanie elewacji jest niezwykle istotne. To nie tylko sposób na wykończenie całego budynku, ale jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na jego ochronę. Położenie koloru albo surowca naturalnego na ściany budynku pozwala na zabezpieczenie ich przed różnymi czynnikami zewnętrznymi – w tym zmiennych warunków atmosferycznych. W ten sposób chronimy dom przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, mrozem czy nawet wilgocią, pojawiającą się w okresie jesienno-zimowym. Na całe szczęście kolor elewacji nie ma tutaj znaczenia i bez problemu można wybrać taki, który nie tylko zadowoli wszystkich domowników, ale jednocześnie będzie doskonałym uzupełnieniem całego projektu. 

Jaki kolor elewacji wybrać? 

Wybór odpowiedniej elewacji domu nie jest łatwy. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na zasięgnięcie rady profesjonalisty, który doradzi modne, praktyczne rozwiązanie. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, które sprawią, że samodzielna decyzja wcale nie będzie tak skomplikowana – wystarczy zastosować się do wskazówek, które ułatwią każdy wybór. 

Kolor elewacji to najczęściej indywidualna decyzja podyktowana gustem oraz wyobrażeniami, zwłaszcza jeśli wybudowaliśmy swój pierwszy, wymarzony dom. W praktyce jednak może się okazać, że kolor będzie nietrafiony i zupełnie niepasujący do budynku. Warto pamiętać, że elewacja domu powinna pasować przede wszystkim do otoczenia i stylu poszczególnych elementów wykończenia.

W zależności od stylu budownictwa wymarzonego domu, warto dobrać do niego kolor elewacji. Jeśli nasz dom jednorodzinny jest nowoczesny, raczej nie postawimy na żywe odcienie.W takim przypadku lepiej postawić na stonowane kolory, najlepiej biele i beże, łącząc je z drewnem oraz szkłem. Ciekawym zabiegiem będzie również wybranie grafitu, granatu, a nawet czerni. Domy klasyczne lepiej będą wyglądały w jasnych kolorach, wykończonych cegiełką dookoła stolarki okiennej lub drzwiowej. 

Otoczenie a kolor elewacji domu – ma znaczenie? 

Otoczenie domu ma znaczenie przy wyborze odpowiedniej elewacji. Jeśli planujemy mieszkać blisko lasu, można postawić na kolory bliskie naturze – zielenie, szarości, brązy. Natomiast domy w przestrzeni miejskiej znacznie lepiej będą prezentowały się jeśli dopasujemy kolor do sąsiedztwa, jednocześnie podkreślając małym akcentem indywidualność mieszkańców. 

Jak łączyć ze sobą kolory na elewacji domu? 

Z kolorami na elewacji jest jak z modą – beże, szarości czy biele można łączyć ze sobą dowolnie. W przypadku intensywnych odcieni jak czerwienie, czernie czy żółcienie – lepiej postawić na jeden charakterystyczny akcent, który będzie zwracał uwagę. Przy wyborze koloru istotne jest, aby współgrał on z kolorem dachu, okiennic, drzwi czy nawet elementami metalowymi tarasów i balkonów – jeśli zatem nasz dach ma intensywny kolor, bezpieczniej jest wybrać jasną farbę do elewacji. 

elewacje
Firma Stylbud wykonuje elewacje we Wrocławiu. Fachowcy realizują nowoczesne projekty, spełniające wszystkie obowiązujące wymogi.

Kolor elewacji a mankamenty budownictwa 

Kolor elewacji to także świetny sposób na to, aby ukryć mankamenty, które powstały w procesie budowania domu. Łącząc odpowiednie odcienie, a następnie nanosząc je w strategiczne miejsca, można sprawić, że pewne niedociągnięcia znikną. Najlepiej sprawdzi się do tego pokrycie ciemniejszym kolorem miejsc, które optycznie wyszły zbyt duże, powiększając nieestetycznie bryłę domu. 

Profesjonalna firma, która zajmuje się wykonywaniem elewacji domu z pewnością doradzi, które kolory będą doskonale współgrały z charakterem otoczenia i stylem budynku.