Jak dobiera się typ adaptacji akustycznych

Odpowiedni dobór adaptacji akustycznych jest ważny zarówno w dużych zakładach produkcyjnych jak i biurowcach oraz mniejszych przedsiębiorstwach, które pracują na maszynach produkujących nadmierny hałas.

Pomiary akustyczne przeprowadzane są głównie ze względu na zapewnienie odpowiednich warunków życia i pracy dla człowieka. Warto wiedzieć, że nadmierny hałas wpływa bezpośrednio na stan zdrowia oraz ewentualne uszkodzenia narządu słuchu.

Dobór adaptacji akustycznych – na czym polega?

Aby prawidłowo dobrać systemy adaptacji akustycznych oraz ochrony przed hałasem przeprowadzane są analizy oraz badania, które mają na celu określnie tego jaki wpływ na człowieka ma hałas w danym miejscu oraz czy potrzebne są rozwiązania mające na celu jego redukcję. Do podstawowych elementów jakie bierze się pod uwagę podczas analizy zalicza się lokalizację w jakiej znajduje się zakład produkcyjny bądź inne miejsce narażone na hałas. Ze względu na hałas płynący z otoczenia zewnętrznego po dokonaniu testów można określić jaki typ barier dźwiękochłonnych należy zamontować.

W zakładach produkcyjnych dokonuje się pomiarów hałasu jaki produkowany jest w pobliżu działających maszyn. Często do redukcji tego typu dźwięków stosuje się boxy, które pozwalają na ograniczenie hałasu oraz bezpieczną pracę osób przebywających w ich bezpośrednim otoczeniu.

Rodzaje adaptacji akustycznych

Montaż izolacji akustycznych ma jeden podstawowy cel – zapewnienie bezpieczeństwa płynącego z ochrony narządu słuchu. Bariery i okładziny dźwiękochłonne zapewniają najwyższy poziom komfortu. Dobranie odpowiedniego rodzaju izolacji jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla przemysłu, ale także dla sal konferencyjnych, biur, a także pomieszczeń mieszkalnych, które znajdują się w pobliżu np. ruchliwych ulic miejskich. Adaptacje akustyczne mogą być montowane zarówno na ścianach jak i suficie tak aby skutecznie tłumić dźwięki.

Firmy oferujące profesjonalny montaż tego typu rozwiązań gwarantują osiągnięcie wymogów dotyczących ochrony słuchu oraz utrzymania określonych walorów akustycznych w danym miejscu. Dodatkowo okładziny akustyczne dopasowywane są do pomieszczeń w taki sposób aby pełniły funkcję estetyczną. Adaptacja akustyczna pozwala na uzyskanie właściwego klimatu w pomieszczeniach. Rozchodzenie się fal dźwiękowych oraz izolacja akustyczna przegród budowlanych związana jest z wysokim komfortem akustycznym. Niski czas pogłosu bądź brak echa powoduje, że warunki wewnątrz zamkniętych pomieszczeń poprawiają komfort pracy oraz wpływają na lepsze rozumienie mowy.

obudowa akustyczna

Zakres, który obejmuje adaptację akustyczną to przede wszystkim przygotowanie projektu oraz końcowo realizację adaptacji akustycznej pomieszczeń. Do podstawowych prac związanych z adaptacją akustyczną zalicza się także  montaż okładzin dźwiękochłonnych do ścian i sufitu.

Dobór odpowiednich systemów redukcji hałasu – czy to ważne?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią w przypadku adaptacji akustycznej pomieszczeń bądź całych hal produkcyjnych jest dobór odpowiednich rozwiązań technologicznych. W każdym pomieszczeniu oraz warunkach zastosowanie znaleźć mogą różnego rodzaju rozwiązania. W pomieszczeniach zamkniętych najczęściej stosuje się okładziny dźwiękochłonne na ścianach oraz sufitach. Często dotyczy to także walorów estetycznych wynikających z miejsca przeznaczenia.

Najczęściej okładziny stosuje się w np. studiach nagrań bądź salach konferencyjnych, na których liczy się jak najwyższa jakość rozprzestrzeniającego się dźwięku. Istotne jest też dobranie odpowiednich systemów redukcji hałasu w przedsiębiorstwach nastawionych na masową produkcję z wykorzystaniem maszyn. Długotrwałe oddziaływanie hałasu na człowieka może mieć nieodwracalne skutki dla narządu słuchu. Według przeprowadzanych badań – długotrwałe działania hałasu na słuch może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia.

Ważne jest więc aby zapewniać jak najlepsze warunki pracy w miejscach gdzie dźwięki mogą negatywnie oddziaływać na człowieka.

Adaptacja akustyczna – czy warto decydować się na usługi zewnętrzne?

Zdecydowanie nie należy samodzielnie podejmować się montażu systemów redukcji hałasu. Do tego typu działań należy zdecydować się na usługi profesjonalistów, którzy nie tylko zajmą się montażem odpowiedniego rodzaju rozwiązania dopasowania akustycznego, ale także wykonają pomiary i analizę pod względem akustyki pomieszczeń tak aby jak najlepiej dobrać montowane systemy.

Dzięki temu można mieć pewność, że zostaną zachowane najwyższe standardy związane z akustyką pomieszczenia oraz montaż zostanie przeprowadzony w sposób bezpieczny oraz z zachowaniem wszelkich zasad BHP. Warto więc decydować się na usługi renomowanych firm zajmujących się tego typu dziedziną.