Jak dbać o koszulki z nadrukiem?

T-shirty z nadrukami najprawdopodobniej nigdy nie wyjdą z mody. Jak żaden inny element stroju wyrażają nasz charakter, indywidualne upodobania, preferencje muzyczne, ideowe i inne, a nawet poczucie humoru.

Aby móc jak najdłużej cieszyć się swoją ulubioną koszulką, warto wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, dzięki którym Twoja koszulka jeszcze długo będzie wyglądała jak nowa.

Przestrzegaj zaleceń na metce

Chociaż dla wielu metka jest jedynie drapiącym elementem odzieży, ze zbiorem mało znanych oznakowań, wbrew pozorom jest ona bardzo istotna. To właśnie na niej kryją się najważniejsze zalecenia i informacje, jakie zabiegi pielęgnacyjne służą Twojej koszulce, a jakie już niekoniecznie. Zalecenia producentów są często traktowane po macoszemu, lecz jeśli chcesz dłużej cieszyć się nadrukiem w doskonałym stanie (i zaoszczędzić na kupnie kolejnej koszulki), przeczytaj metkę.

Stosuj łagodne programy piorące

Zbyt wysoka temperatura, mocne środki piorące i programy nieadekwatne do trwałości delikatnych tkanin szybko sprawią, że T-shirt będzie wyglądał niezbyt dobrze. Jeśli chcesz tego uniknąć, pierz koszulkę w temperaturze zalecanej przez producenta, a nawet… jeszcze niższej. Wiele współczesnych środków piorących, w trosce o środowisko naturalne, jest dopasowane do używania w niskiej temperaturze.

Pamiętaj o kilku rzeczach podczas suszenia

Domyślamy się, że “na jutro musi być suche”, lecz rozkładanie T-shirtów na grzejniku niezbyt dobrze im służy. Nadruk pod wpływem oddziaływania zbyt wielu stopni zacznie kruszyć się i pękać. Co więcej, materiał suszony w wysokiej temperaturze staje się sztywny i traci swoją miękkość. Staraj się, by koszulki schły w sposób naturalny, np. na słońcu. Przy czym pamiętaj, by nasłonecznienie było raczej umiarkowane.

Prasuj ostrożnie

Prasując koszulkę z nadrukiem, pamiętaj o tym, by zawsze wywrócić ją na lewą stronę (tak jak podczas prania!), a także staraj się nie prasować fragmentu zadrukowanego (nawet gdy koszulka jest na lewej stronie). Jeśli to konieczne, podłóż pod żelazko szmatkę.

Nie narazisz w ten sposób nadruku na pękanie i złuszczanie się. Wybieraj możliwie niską temperaturę, by nie niszczyć materiału. A jeśli masz taką możliwość, rozważ zastąpienie żelazka parownicą do ubrań, która ma dużo mniejszy wpływ na stan nadruku i samego materiału.

Nie stosuj mocnych detergentów

Jeśli już zdarzyło się to nieszczęście w postaci plamy na Twojej ukochanej koszulce, nie uciekaj się do mocnych środków czyszczących. Spowodujesz tym więcej szkody niż pożytku. Szczególnie niewskazane są wybielacze i odplamiacze – może dojść do nieestetycznego przebarwienia materiału, które będzie wyglądało jeszcze gorzej, niż sama plama.

koszulka z nadrukiem

Dbaj o T-shirty, nawet gdy ich nie nosisz

Wiemy, że składanie T-shirtów to mało fascynujące zajęcie, lecz warto się czasem poświęcić i poukładać swoje koszulki. Dlaczego? Wygnieciony materiał będzie się prezentował wprost tragicznie, a jeśli trzymasz swoje koszulki w dużym ścisku, to również sprawisz, że będą się one prezentowały co najmniej źle. Dlatego też pamiętaj, by zawsze po zdjęciu koszulki ją starannie złożyć i nie upychać razem zbyt wielu ubrań. Tkanina również musi odpocząć, jeśli ma wciąż dobrze wyglądać.

Dobre koszulki z nadrukiem zostają na dłużej!

Czy istnieje T-shirt, który będzie dobrze wyglądał nawet po kilkuset praniach? Pewnie, że tak! Jeśli będziesz się stosować do powyższych wskazówek, koszulka na pewno odwdzięczy się świetnym wyglądem. Jest jednak pewna dodatkowa kwestia, a mianowicie to, gdzie kupujesz swoje koszulki. Przyłóż wagę do poszukiwań jak najlepszego miejsca, w jakim będziesz się zaopatrywać, a zyskasz sobie Top Koszulki, jakich nie ma nikt inny!