Jak często powinno wymieniać się filtry w kabinach lakierniczych?

Wykorzystanie kabin lakierniczych pozwala znacząca usprawnić pracę, ale także zwiększyć jej efektywność w różnego rodzaju zakładach, w których wykonuje się prace lakiernicze. Są to także pomieszczenia, które zabezpieczają ludzi, najbliższą okolicę, a także środowisko przed szkodliwym wpływem pyłów, które generowane są podczas malowania lakierami proszkowymi. Dzieje się to za sprawą specjalistycznych filtrów montowanych w kabinach lakierniczych, które zatrzymują wszelkie pyły lakiernicze, a także zanieczyszczenia, które mogłyby osiąść na lakierowanej powierzchni. Filtry to niezbędny element każdej kabiny lakierniczej, bez którego nie można byłoby w niej pracować. 

Jakie filtry stosuje się w kabinach lakierniczych?

Podstawowym zadaniem filtrów stosowanych w kabinach lakierniczych jest wyłapywanie malutkich cząsteczek pyłów, które tworzą się podczas procesów związanych z lakierowaniem. Często takich pyłów nie widać gołym okiem, a mają one bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi, a także środowisko. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby każda kabina lakiernicza posiadała odpowiednie filtry, które zabezpieczą pracowników przed szkodliwym wpływem pyłów lakierniczych. Dzięki temu pyły osadza się na filtrach i nie trafią do wentylacji, skąd mogłyby być rozsiane do innych pomieszczeń.

filtr kasetowy czy kieszeniowy do kabiny lakierniczej

Filtry stosowane w kabinach lakierniczych powinny mieć odpowiednie właściwości oraz powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które umożliwią wyłapywanie jak największej ilości szkodliwych cząsteczek i będą miały wysoka wydajność oraz trwałość. Filtry do kabin lakierniczych powinny być także odporne na skrajne temperatury. Nie mogą być także łatwopalne i nie mogą wpływać na ciśnienie w wentylacji. Dobrej jakości filtr będzie służył długo, dzięki czemu wymiana będzie rzadziej konieczna, a to pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Oczywiście wymiana filtrów w każdym przypadku jest ważna i należy regularnie kontrolować ich stan, aby dokonać wymiany, gdy będzie to konieczne.

Filtry występują w różnych rodzajach, które w zależności od miejsca montażu dzieli się na kieszeniowe, harmonijkowe, podłogowe oraz sufitowe. Często montuje się łącznie różnego rodzaju filtry w celu zapewniania lepszego pochłaniania mgły lakierniczej oraz zanieczyszczeń. Filtry do kabin lakierniczych często wykonywane są z włókna szklanego, ponieważ możliwe jest ich stosowanie zarówno w instalacjach odciągowych jak i ścianach lakierniczych. Stosowane są także w tradycyjnych zakładach malarskich, głównie za sprawą stosunkowo niskiej ceny oraz wysokiej wydajności wyłapywania zanieczyszczeń.

wysoka jakość filtru do kabiny lakierniczej

Przykładami dobrych filtrów mogą być np. filtry Paint Stop, czyli maty filtracyjne, które charakteryzują się bardzo wysoką trwałości oraz skutecznością. Przez to bardzo często są stosowane w kabinach lakierniczych jako drugi stopień filtracji za filtrami kartonowymi harmonijkowymi lub pod kratami na podłodze.

Dlaczego filtry są tak ważne i kiedy je wymieniać?

Filtry w kabinach lakierniczych są bardzo ważne, ponieważ zapewniają ochronę ludziom, środowisku, urządzeniom, a także lakierowanym elementom. Pyły unoszące się w powietrzu podczas lakierowania są mocno szkodliwe, dlatego warto wyposażyć kabinę lakierniczą w odpowiednie filtry, które ochronią ludzi przed szkodliwymi cząsteczkami. Unoszący się pył może także uszkodzić urządzenia elektroniczne, które często są bardzo wrażliwe. Filtry chronią także elementy lakierowane przed osiadaniem na nich różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Częstotliwość wymiany filtrów do zależy od wielu czynników takich jak natężenie prac lakierniczych, miejsce, w jakim stoi kabina lakiernicza i wiele więcej. Dlatego filtry należy regularnie kontrolować i wymienić wtedy, gdy widzimy, że są już zużyte. Wymiana zużytych filtrów jest konieczna, aby działały one w sposób prawidłowy.