Jak bezpiecznie przetransportować fortepian?

Fortepian to przepiękny instrument, który jest naprawdę cenny. Niestety, jeżeli musimy się przeprowadzić to jego przeniesienie jest bardzo dużym wyzwaniem. Jest on ciężki, duży i łatwo go uszkodzić. Jak więc bezpiecznie przetransportować fortepian?

Transport fortepianu z profesjonalną firmą

Chociaż możliwe jest samodzielne przenoszenie fortepianu, zdecydowanie zalecamy zatrudnienie specjalistów. W przypadku tak skomplikowanego i cennego przedmiotu lepiej nie ryzykować. Łatwo jest znaleźć firmę przeprowadzkową, która oferuje usługi transportu fortepianu po przystępnych cenach. Ceny różnią się w zależności od odległości, przez którą trzeba przenieść fortepian. Im dalej nasi specjaliści będą musieli go nieść, tym więcej zapłacimy. Możemy też spodziewać się dodatkowych opłat, jeżeli fortepian będzie musiał zostać zniesiony po schodach.

Dobry profesjonalista jest doskonale przeszkolony i wie jak bezpiecznie przetransportować ten instrument. Wie jak należy się przygotować oraz jak zabezpieczyć fortepian, aby nie został uszkodzony. Zatrudnienie specjalistów jest szczególnie zalecane  w przypadku fortepianów, w których wymagany jest demontaż i większy sprzęt transportowy.

Samodzielny transport fortepianu

Przede wszystkim, kiedy chcemy sami przetransportować fortepian, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć wymiary instrumentu, a także trasę, którą będziemy go przenosić. Zróbmy to zanim zaczniemy go transportować. Pamiętajmy o sprawdzeniu korytarzy, drzwi i klatek schodowych, aby mieć pewność, że fortepian się zmieści. Należy pamiętać, że logistyka prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od wielkości fortepianu.

Podczas transportu musimy chronić siebie i fortepian. Za pomocą odpowiedniego sprzętu można uniknąć zadrapanych ścian, wgniecionych poręczy, porysowanego instrumentu i naciągniętych mięśni. Wyposażmy się w: rękawice robocze, taśmę, folię bąbelkową lub koc, wózek, pasy, ciężarówkę, rampę, pasy do podnoszenia ciężarów.

Zanim przystąpimy do przenoszenia fortepianu, ważne jest, aby usunąć wszelkie dekoracje lub przeszkody z trasy, którą będziemy szli. Upewnijmy się też, że nie będą nam wchodzić pod nogi zwierzęta czy dzieci.

przeprowadzka, transport

Ile osób potrzeba do przeniesienia fortepianu? Przynajmniej cztery osoby, przy czym od dwóch do trzech osób podnosi instrument, a pozostałe prowadzą je do ciężarówki lub furgonetki. Możemy jednak potrzebować więcej osób, w zależności od wielkości fortepianu i złożoności trasy.

Zarówno pianina, jak i fortepiany muszą być zabezpieczone przed ich przeniesieniem. Proces ten jest różny dla każdego z nich, ponieważ fortepian musi zostać zdemontowany przed transportem. Po pierwsze, ważne jest, aby opuścić i zabezpieczyć górną pokrywę fortepianu za pomocą taśmy. Następnie weźmy śrubokręt i zdemontujmy pedały oraz nogi fortepianu. Zachowajmy ostrożność podczas podnoszenia i opuszczania fortepianu oraz upewnijmy się, że członkowie zespołu pomagającego nam w transporcie wspierają bok fortepianu, aby był stabilny po zdjęciu nóg. Następnie zabezpieczmy fortepian, owijając wszystkie strony kocami lub folią bąbelkową i zabezpieczając je szczelnie taśmą. Owińmy osobno pedały i nogi.

Po dokładnym zabezpieczeniu fortepianu, należy go unieść na wózku za pomocą pasów do podnoszenia ciężarów. Gdy fortepian zostanie wycentrowany na wózku, zabezpieczmy go pasami lub liną i przesuńmy wzdłuż przygotowanej wcześniej trasy.

Jeśli przenosimy fortepian po schodach, wcześniej ustawmy rampę, aby ostrożnie poprowadzić go w dół. Upewnijmy się, że nasz zespół pomocników porusza się w wygodnym i wolnym tempie, aby ustabilizować fortepian. Na koniec popchnijmy instrument po rampie furgonetki lub ciężarówki i przymocujmy go do tylnej ściany za pomocą pasów. Po dotarciu na miejsce postępujmy zgodnie z tą samą sekwencją. Pamiętajmy, aby ponownie nastroić fortepian i dobrze go wyczyścić, gdy już się urządzimy.