Ile kosztuje wkładka domaciczna?

Wyróżnia się kilka metod antykoncepcji, ale do najpopularniejszych w Polsce nadal należy prezerwatywa. Stosowana jest przez większość osób aktywnych seksualnie. Jednak zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i prezerwatywa mimo swojej popularności, nie chronią przed ciążą w stu procentach. Do najbezpieczniejszych metod antykoncepcji należy wkładka domaciczna, którą zakłada zaledwie 1 procent kobiet w Polsce. Czym jest spirala?

Wkładka domaciczna, określa również mianem spirali to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Decyduje się na nią jednak niewielki procent kobiet, uważając ten sposób antykoncepcji za dosyć drogi. Zdecydowanie popularniejszą metodą ochrony przed niechcianą ciążą są tabletki hormonalne. Dlaczego jednak warto przemyśleć skorzystanie z innej metody antykoncepcji? Czy wkładka domaciczna jest dla każdego i czy warto ją założyć?

Co to jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna, określana również bardziej popularną nazwą spirali antykoncepcyjnej, kształtem przypomina literę T. Zakłada się ją u ginekologa w macicy, a jej głównym zadaniem jest zapobieganie ciąży od 3 do 10 lat, w zależności od jej rodzaju. Powszechnie uważa się, że spirala domaciczna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Mimo tego decyduje się na nią niewiele kobiet.

Wkładkę domaciczną zalicza się do kategorii antykoncepcji długoterminowej i powinny się na nią zdecydować kobiety, które już urodziły dzieci lub nie planują ich posiadać. Jej założenie jest również proponowane kobietom, które do tej pory zapominały o regularnym zażywaniu tabletek hormonalnych lub z różnych względów nie mogły ich stosować. Spirala antykoncepcyjna sprawia, że nie trzeba się przejmować antykoncepcją przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że ta metoda antykoncepcji nie chroni przed chorobami wenerycznymi, dlatego na jej założenie decydują się zazwyczaj kobiety żyjące w długotrwałych związkach.

Spirale dzielą się jednak na rodzaje. Pierwsze wkładki domaciczne produkowane były z metalu. Współcześnie jednak produkuje się miedziane spirale antykoncepcyjne lub wkładki wykonane z miękkiego plastiku. W zależności od tego z jakiego materiału zakładana jest wkładka, chroni przed niechcianą ciążą w innym przedziale czasowym. Miedziana wkładka domaciczna jest skuteczna nawet do 10 lat, a elastyczne do 5.

Jak jednak działa wkładka domaciczna? Umieszczona jest ona w macicy i przez kilka lat uwalnia ona hormony, które przeciwdziałają zagnieżdżeniu się zarodka. Spirala zmienia również konsystencję śluzu, utrudniając tym samym plemnikom dotarcie do jajowodu.

Kto powinien zdecydować się na założenie wkładki domacicznej?

Wkładka domaciczna jest zaleca kobietom, które szukają długotrwałej metody antykoncepcyjnej. Najczęściej decydują się na kobiety posiadające już konkretną liczbę dzieci i są pewne, że przez pewien czas nie zdecydują się na kolejne. Ginekolodzy polecają tę metodę również parom, które nie chcą posiadać dzieci w ogóle. Ta metoda antykoncepcji jest także szczególnie polecana kobietom, które nie chcą stosować tabletek hormonalnych bądź mają ku temu różnego rodzaju przeciwskazania. Z wkładki domacicznej często korzystają również kobiety karmiące piersią.

Ile kosztuje i gdzie można kupić wkładkę domaciczną?

Pomimo tego, że spirala antykoncepcyjna jest bardzo skuteczna i zaliczana jest do metod długoterminowych, ze względu na cenę decyduje się na nią niewiele kobiet. Za wkładkę należy zapłacić średnio od 300 do nawet 1000 tysiąca złotych. Można to zrobić zarówno w prywatnym gabinecie ginekologicznym.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2013 roku spiralę domaciczną można również założyć bezpłatnie w ramach świadczeń gwarantowanych na Narodowy Fundusz Zdrowia. Lista gabinetów znajduje się na internetowej stronie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Aby jednak bezpłatnie założyć wkładkę domaciczną, konieczne jest najpierw jej kupienie na receptę w aptece. Koszt wkładki waha się od 100 do 600 złotych (droższa jest wkładka hormonalna).

Czy warto założyć wkładkę domaciczną? Z racji tego, że jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji, powinny się na niż zdecydować kobiety, które nie mają żadnych przeciwskazań i nie planują w najbliższej przyszłości posiadania dzieci.