Haft na tiulu – co można nim ozdobić?

Haftowanie na tiulu to nieprawdopodobnie trudna sztuka, która wymaga od artysty pełnego zaangażowania i nietypowych, ale wyćwiczonych umiejętności. Efekt takiej pracy jest fenomenalny. Nic zatem dziwnego, że haft na tiulu znalazł swoje zastosowanie również w modzie, a także jako element dekoracyjny zarówno ubrań, jak i przedmiotów codziennego użytku. 

Współcześnie, aby osiągnąć taki efekt nie trzeba samodzielnie spędzać wielu godzin ćwicząc umiejętność haftowania. Gotowe już hafty można kupić na metry w pasmanterii online, a następnie wykorzystać je do samodzielnego udekorowania poduszek, ubrań czy innych akcesoriów, których ostateczny design pragniemy urozmaicić. 

Czym jednak dokładnie jest haft na tiulu? W jaki sposób można go wykorzystać? Gdzie kupić wysokiej jakości materiał? 

Haft na tiulu – w jaki sposób powstaje? 

Aby dokładnie zrozumieć czym właściwie jest haft na tiulu, należy wiedzieć dlaczego to właśnie tiul stanowi doskonałą bazę do wszelkiego rodzaju wzorów i motywów. Tiul to bawełniana tkanina, charakteryzująca się ażurowym wykończeniem. Jest przejrzysta, o dowolnej barwie. Z racji swojego wyglądu tiul jest najczęściej wykorzystywany w modzie ślubnej oraz w strojach wieczorowych. Sam tiul ma szerokie zastosowanie, więc nierzadko można spotkać tę tkaninę w trakcie dekorowania wnętrz – na przykład w postaci firanek czy zasłonek. 

Teoretycznie tiul jako materiał jest produkowany z bawełny, ale spotyka się również tkaniny jedwabne czy te powstające z tworzyw sztucznych. Niezależnie jednak od tego, z jakiego materiału powstał tiul, jest właściwości pozwalają na to, aby był on wdzięczną bazą dla wszelkiego rodzaju haftów oraz koronek. 

Haft na tiulu niezależnie od techniki jego wykonania, zawsze będzie prezentował się niezwykle lekko i elegancko. W przypadku aplikacji haftowanych na odzieży, stanie się on ponadczasową dekoracją, wzbudzającą zachwyt w wielu oczach. 

Z racji tego, haft wykonany na materiale tiulowym jest wyjątkowo podkreślony. W efekcie po przyszyciu całego pasma do innego materiału haft sprawia, że obserwator widzi tylko pięknie wykonaną aplikację. Dlatego też haft na tiuli jest najczęściej wykorzystywany w projektach sukien ślubnych. 

Gdzie można wykorzystać haft na tiulu? 

Haft na tiulu najczęściej można zobaczyć na welonie przyszłej panny młodej. Ten delikatny materiał, ozdobiony ciekawym motywem haftu, doskonale podkreśla wygląd sukni ślubnej. Idealnie komponuje się z całością, dzięki czemu stylizacja tworzy spójny efekt. Welon powinien być elegancki i modny, a jednocześnie dobrze spełniać swoją funkcję, dlatego też haft na tiulu zawsze sprawdzi się w tego typu projektach. 

haft na tiulu do welonu ślubnego

Jednocześnie wielu projektantów specjalizujących się w tworzeniu sukien ślubnych, wykorzystuje haft na tiulu jako element dekoracyjny całej kreacji. U wielu panien młodych można zauważyć piękne wstawki i wykończenia haftowane na tiulu, które dzięki niemal niewidocznej bazie, doskonale komponują się całym, białym materiałem. 

Czy haft na tiulu sprawdzi się tylko w modzie ślubnej? 

Haft na tiulu zostaje zastosowanie znajdzie także w innych projektach modowych – na przykład w sukniach wieczorowych. Wykorzystanie wielokolorowych tasiemek haftowanych na tiulu, o różnych rozmiarach, doskonale wkomponują się w projekt każdej wieczorowej kreacji. Z pomocą gotowych już tasiemek, można samodzielnie odświeżyć sukienkę, dodając jej elegancji i zmysłowości. 

Haft na tiulu jest coraz częściej wykorzystywany w elementach do dekoracji wnętrz. Najczęściej delikatne zdobienia można spotkać na wykończeniu firan czy zasłon, a niektóre z tych projektów wykorzystują na całej szerokości piękne hafty. W zależności od wybranego motywu oraz koloru, można stworzyć niepowtarzalną dekorację okienną. 

Haft na tiulu znajdzie swoje zastosowanie również w takich elementach dekoracyjnych jak obrusy czy poszewki ozdobne na poduszki. Możliwości jest naprawdę wiele, a możliwość kupna gotowych haftów na metry to doskonały sposób na metamorfozę wnętrza. 

Wysokiej jakości haft na tiulu – gdzie kupić? 

Obecnie nie trzeba samodzielnie uczyć się haftowania na tiulu, gdyż w wielu pasmanteria online można kupić gotowe wzory, w wybranych przez siebie rozmiarach, kolorach, a nawet motywach. Haft na tiulu warto zamawiać ze sprawdzonych sklepów, w tym pasmanteria.eu, gdzie oferowany jest szeroki wybór, wysokogatunkowych tkanin w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.