Grill jednorazowy vs. wielorazowy

Słoneczne, ciepłe dni i zbliżająca się majówka sprawiają, że coraz częściej korzysta się z aktywności na świeżym powietrzu. Dobrym rozwiązaniem na spędzenie czasu jest zorganizowanie grilla dla przyjaciół lub całej rodziny. Atmosfera panująca przy takich spotkaniach sprawia, że na pierwszego grilla wyczekuje się już od pierwszych wiosennych dni.  Jak jednak wszystko zorganizować, aby grillowanie było udane? Pierwszym krokiem jest wybór sprzętu.

Na rynku znajdziesz grille jednorazowe i wielorazowe. Te do wielokrotnego użytku z kolei dzielą się na gazowe, węglowe, elektryczne i betonowe. Jak spośród tak ogromnej oferty zdecydować się na grilla, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania?

Grill jednorazowy – zalety

grillowanie

To idealne rozwiązanie dla osób grillujących sporadycznie. Z grillem jednorazowym poradzi sobie każdy. Jest to tacka wykonana z żaroodpornego materiału, wypełniona węglem drzewnym, ruszt zbudowany jest z metalowej siatki, a rozpalenie ułatwia specjalna karteczka nasączona alkoholem, dzięki czemu na pełne rozpalenie trzeba poczekać zaledwie 20 minut.

To także opcja dla osób chcących grillować tanio w plenerze. Grill jednorazowy jest łatwo dostępny, znajdziesz go w niemal każdym sklepie czy na stacjach benzynowych. Cechuje się też niezwykłą lekkością, dzięki czemu bez trudu spakujesz go do plecaka lub średniej wielkości torby.

Z tak lekkim bagażem możesz udać się w docelowe miejsce pieszo, bez zbytniego obciążenia. To czyni go poręcznym i bardzo mobilnym sprzętem.

Grill jednorazowy – na co zwrócić uwagę?

W planowaniu spotkania grillowego trzeba uwzględnić liczbę gości. Mała powierzchnia kratki grilla jednorazowego, sprawia że możemy zmieścić na niej bardzo ograniczoną ilość produktów. W przypadku grupy przekraczającej 3 osoby, należy pomyśleć o zakupie dodatkowego grilla, ponieważ może nie starczyć żaru.

Grillowanie w plenerze wiąże się także z wyborem lokalizacji. W wielu miejscach jest to niedozwolone, a zorganizowanie tam wspólnego barbecue może skończyć się mandatem. Zanim, więc zadecydujesz się na grilla w mieście należy zapoznać się z regulaminami parków i lasów, w których planujemy spotkanie, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności.

Grill wielorazowy – zalety

To najpopularniejsze i najbardziej korzystne rozwiązanie na wspólne grillowanie. Możesz przygotować na nim dania na pełnym ogniu i otrzymać efekt mocno spieczonej skórki przy soczystym wnętrzu mięsa, ale także przeznaczyć dłuższą chwilę na wolne wędzenie i pieczenie potraw.

grill

Grill węglowy wielorazowy to najlepsza inwestycja zwracająca się już w pierwszym sezonie użytkowania. Stanowi on średnio równowartość siedmiu grillów jednorazowych, przez co jest on dla wielu ekonomicznym rozwiązaniem.

Powierzchnia rusztu sprawia, że przygotujesz na nim pokaźną ucztę dla całej rodziny lub dużego grona przyjaciół. Dzięki wielkości grilla nie trzeba martwić, że węgiel wypali się i nie starczy przygotować posiłków dla wszystkich. Niektóre grille węglowe posiadają dwa, a czasem nawet trzy ruszty, dzięki czemu istnieje możliwość przygotowania więcej posiłków zachowując kompaktowy rozmiar sprzętu.

Grill wielorazowy w ogrodzie

Rozpalenie grilla na własnej posesji to najbardziej wygodny sposób na spędzanie czasu. Można rozłożyć leżaki i w pełni się zrelaksować, dlatego warto zainwestować w sprzęt, który będzie służył latami. Ogród nie tylko najbardziej komfortowe, ale najbezpieczniejsze miejsce do rozpalania grilla.

Grille często są wykończone tak, aby poza praktycznością cieszyć oko. Możesz wybrać model, pasujący do stylu Twojego ogródka. Dodatkowe powłoki i newralgiczne elementy dostępne w wielu lepszych grillach ułatwiają czyszczenie sprzętu i sprzątanie po użytkowaniu.

Wbrew pozorom grill wielorazowy jest również sprzętem mobilnym. Możesz zdecydować się na grill węglowy prostokątny, którego kompaktowy kształt pozwoli Ci przeniesienie go nad pobliskie jezioro czy do parku. Dodatkowo jest on wyposażony w kółka, które ułatwiają jego transportowanie.

Jaki rodzaj grilla wybrać?

Istnieją zalety zarówno grillów jednorazowych, jak i wielorazowych. Wybór sprzętu powinien zależeć przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i Twoich możliwości. Zanim dokonasz zakupu zastanów się jak często masz zamiar grillować, gdzie planujesz organizować grilla i ile osób chcesz zaprosić. Odpowiedzi na te pytania ułatwią Ci podjąć właściwą decyzje.