Gdzie kupować używane części do samochodu?

Czy kupowanie części, które ktoś już wcześniej wyrzucił, może mieć sens? Wiele osób stając w obliczu usterki samochodu myśli przede wszystkim o kosztach wymiany konkretnych części. Lusterka, błotnik czy wycieraczki nie są dużym wydatkiem, ale co z kwestią wymiany elementów mechanicznych?

W tym przypadku koszty są już naprawdę wysokie, co powoduje, że wizja kupienia części używanych wydaje się być bardzo kusząca. Czy jednak wszystko można wymienić na część używaną?

Okazuje się, że nie. W prawie polskim zabroniona jest wymiana na część używaną kilku kluczowych elementów takich jak pasy bezpieczeństwa, klocki i szczęki hamulcowe, poduszki powietrzne, tłumiki czy przewody paliwowe. Muszą być one nowe. W przypadku tych części sposobem na zaoszczędzenie może być wybranie zamienników zamiast części oryginalnych.

Szroty, sklepy motoryzacyjne, a może Internet i dedykowane portale z ogłoszeniami? Opcji jest kilka – sprawdźmy, która jest najlepsza.

Kupowanie części na złomowisku

Właściwie nie da się kupić części taniej, niż na złomowisku. Miejsca, w których samochody są demontowane i oddawane do kasacji to prawdziwe kopalnie części używanych. To właśnie tam wybiera się większość osób, które chcą na częściach do samochodu naprawdę oszczędzić.

Czy rozwiązanie takie jest bezpieczne? Na pewno nie w każdym przypadku, bo często trudno ocenić faktyczny stan kupowanego zamiennika. Jeśli jednak szukasz nowych lusterek czy błotnika, prawdopodobnie nawet niewprawnym okiem ocenisz czy będzie wystarczająco dobry.

To, o czym należy pamiętać, wybierając szrot, to omijanie szerokim łukiem części kluczowych dla zachowania bezpieczeństwa pojazdu. Elementy zawieszenia, układu kierowniczego i hamulcowego oraz wszelkie elementy takie jak poduszki powietrzne, lepiej wymienić na zupełnie nowe. Podstawowa wada szrotu? Znalezienie części do samochodu, zwłaszcza gdy jest to dość mało popularny model, może zająć naprawdę długo.

Sklep motoryzacyjny – pewność dobrego zakupu

Wiele sklepów motoryzacyjnych, poza ofertą nowych zamienników części samochodowych, posiada w swojej ofercie części używane. To z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie szukać części na złomowisku i preferują zakupy w tradycyjnych sklepach.

części do seata w krakowie
Szukasz tanich części do Seata w Krakowie? Sprawdź ofertę Auto PU.

Atutem jest tu też z pewnością jakość części, gdyż nawet te używane musiały przejść testy przed trafieniem do sprzedaży w sklepie – w końcu pracują w nim osoby, które znają się na motoryzacji. Rozwiązanie to jest jednak często najdroższą z przedstawianych opcji, gdyż sklepy narzucają sobie często wysoką marżę. Warto szukać sprawdzonych salonów, które oferują konkurencyjne ceny.

Szukaj części przez Internet

Ostatnie miejsce w zestawieniu zajmuje niezawodny dziś Internet, a w szczególności dostępne za jego pośrednictwem portale z ogłoszeniami. Znalezienie tu części do samochodu to nie kwestia przypadku – codziennie pojawiają się w sieci setki ogłoszeń dotyczących sprzedaży części używanych do samochodów.

Wystarczy wprowadzić nazwę modelu samochodu i części, która Cię interesuje, by w kilka sekund zostać przekierowanym do spełniających Twoje oczekiwania ogłoszeń. Różnorodność cen, metod dostawy, metod płatności czy wreszcie jakości samych części, pozwala na znalezienie części odpowiednich do Twoich wymagań i możliwości – wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

Przeszukiwanie ogłoszeń internetowych jest o tyle proste, że dziś możesz zrobić to z dowolnego miejsca na Ziemi. Przerwa w pracy, weekend na kanapie, wypoczynek na plaży? Dzięki smartfonom, laptopom i publicznej sieci Wi-Fi, dostęp do darmowych ogłoszeń masz dziś w każdej chwili. Kto powiedział, że szukanie części używanych do auta musi być trudne?