Garaż akrylowy czy z blachy drewnopodobnej

Garaże stają się nieodzownymi obiektami, gdyż każda polska rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Większość współczesnych domów wyposażona została w garaże. Problem pojawia się wtedy, gdy takiego miejsca nie przewidziano, co jest niezwykle częste w przypadku starszych budowli. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego typu produktu, który jest posadowiony obok domu. 

Dlaczego warto wybrać garaż wolnostojący?

Zakup garażu wolnostojącego jest koniecznością wtedy, gdy w bryle domu nie zaprojektowano takiego elementu. Warto także zdecydować się na produkt, który nie będzie tylko miejscem do przechowywania samochodu, ale również magazynem na sprzęt i narzędzia, czy akcesoria sportowe. Zaletą garażu wolnostojącego jest możliwość jego zakupu już po wybudowaniu domu, dzięki czemu jego koszt rozłożyć można na etapy. Poza tym wyodrębnienie takiej budowli z bryły domu umożliwia lepsze jego doświetlenie, gdyż żadna ze ścian nie jest z nim wspólna. Sprawdza się on na wąskich działkach, ale chętnie jest wykorzystywany na szerokich posesjach, umożliwiając oddzielenie powierzchni rekreacyjnej od obszaru przy ulicy. Poza tym nie zmniejsza powierzchni domu, a hałas zapalanego silnika, szczególnie w godzinach porannych nie budzi mieszkańców. Szczególnie ważne jest to, że spaliny nie przedostają się do części zamieszkałej przez ludzi. Rynek oferuje różnego rodzaju garaże wolnostojące, na przykład akrylowe lub z blachy drewnopodobnej. 

Garaże akrylowe i ich zalety

Garaż akrylowy przeznaczony jest dla klientów ceniących trwałość oraz funkcjonalność, a jednocześnie przystępną cenę. Charakteryzują się one estetyką, co jest związane z doborem koloru do otoczenia i budynku, przy którym stanie. Proces produkcyjny pozwala uzyskać produkt zabezpieczony antykorozyjnie, który nie będzie wymagał dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Oczywiście nie zwalnia to użytkownika z dbania o jego stan techniczny. Garaż blaszany wykonany z blachy akrylowej jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Od standardowego wykonanego z blachy ocynkowanej różni go atrakcyjniejszy wygląd. Powłoka fabrycznie malowanej blachy jest lepszej jakości, dlatego warto zdecydować się na zakup garażu akrylowego. Poza tym istnieje możliwość łączenia dwu lub trzech kolorów, a także dobrania koloru nitów. Jeśli chodzi o konstrukcję tego typu produktu, to jest standardowo wykonany z kątowników i ceowników zimnogiętych o przekrojach od 25 do 45 mm i ścianek grubości 2 mm. Przy typowych konstrukcjach standardowo stosuje się również wzmocnienia dachów, drzwi i bram garażowych z profili zamkniętych o odpowiednich przekrojach. Szkielet konstrukcji jest wstępnie zabezpieczony farbą przemysłową. Do szkieletu przynitowana jest blacha akrylowa panelowa, trapezowana w wybranym kolorze. Producenci oferują możliwość wstępnej wizualizacji zamówionego garażu z uwzględnieniem koloru blach. 

blacha drewnopodobna jako elewacja garażu

Garaż blaszany drewnopodobny i jego zalety

Garaże drewnopodobne pokryte są blachą trapezową, która  imituje drewno. Zostały stworzone dla klientów bardziej wymagających w zakresie estetyki i funkcjonalności. Z garażem akrylowym łączy go materiał, z którego został wyprodukowany, czyli blacha. Jego zaletą jest wykonanie z profili zamkniętych, które są łatwe do ocieplenia od wewnątrz. Taki garaż można także obłożyć blachą od wewnątrz, zyskując w ten sposób zmywalną powierzchnię. Poza tym istnieje możliwość ocieplenia ścian styropianem i otynkowania. Wtedy przypomina on murowany budynek. Garaż z blachy drewnopodobnej jest także odporny na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Przypomina budynek drewniany, dzięki czemu z powodzeniem może stanąć w pobliżu domów utrzymanych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.