Fotowoltaika – ekologiczny sposób pozyskiwania energii

O fotowoltaice mówi się coraz częściej i coraz głośniej. W Austrii „zasadzono” nawet fotowoltaiczne drzewo, a w Polsce są dostępne programy zapewniające dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Zmieniające się przepisy dotyczące OZE oraz różne programy promujące ekologiczne wybory, zachęcają do korzystania z dostępnych naturalnie źródeł energii: słońca, wiatru czy wody. Przez najbliższe lata z pewnością zaobserwujemy wzrost energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest fotowoltaika.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki. Polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Inaczej mówiąc, dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu Twojego domu możesz uzyskać energię elektryczną pozyskaną ze światła słonecznego. Jest to możliwe dzięki położeniu paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię z promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

OZE a energia ze słońca

Odnawialne źródła energii, na czele z fotowoltaiką, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Energia pozyskiwana ze słońca dzięki panelom fotowoltaicznym to sposób na uzyskanie energii elektrycznej w ekologiczny sposób. Energia pozyskana z paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa, jest uzależniona od dostępności tychże surowców.

Energia z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, dzięki panelom fotowoltaicznym jest uzupełniana na bieżąco – podczas eksploatacji na promienie słoneczne. W przypadku innych metod wykorzystywane są procesy zachodzących naturalnie w przyrodzie. Słońce jest najlepszym źródłem energii, ponieważ do powierzchni Ziemi dociera 86 petawatów mocy. Według U.S. Energy Information Administration to aż 5 000 razy więcej niż zapotrzebowanie ludzkości.

Fotowoltaika – jak działa?

Panele fotowoltaiczne złożone są z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Promienie słoneczne, które padają na krzemową płytę, są pochłaniane przez krzem, który przechwytuje fotony (najmniejsze jednostki światła) i wprawia w ruch elektrony. Cały proces umożliwia produkcję energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, dlatego, aby móc korzystać z wytworzonej energii elektrycznej konieczne jest zainstalowanie inwertera. Inwerter solarny (inaczej falownik) zmienia prąd stały na prąd zmienny (przemienny). Prąd pokonuje drogę przez układ zabezpieczający oraz dociera do sieci, z której korzystamy. Dzięki temu wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego podłączone do prądu, czy nawet samochód elektryczny, działają.

instalacje fotowoltaiczne

Charakterystyka paneli fotowoltaicznych

Każdy panel fotowoltaiczny zbudowany jest z krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne są podłączone równolegle i/lub szeregowo. Panele fotowoltaiczne montuje się w taki sposób, aby były skierowane głównie na południe, ponieważ wtedy przechwytują największą ilość promieni słonecznych. Jednak aby panele fotowoltaiczne działały i generowały energię do użytku domowego, konieczny jest zestaw instalacji fotowoltaicznej, który zawiera:

 • panele fotowoltaiczne,
 • inwerter (falownik),
 • okablowanie,
 • akumulator i regulator ładowania,
 • licznik produkcji i  zużycia energii.

W związku z tym, że panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, polecamy wybrać instalacje fotowoltaiczne od sprawdzonego i doświadczonego dostawcy, na przykład Innex – firmy działającej na terenie Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego. Aby zamontować panele fotowoltaiczne trzeba wejść na dach oraz posiadać specjalistyczną wiedzę i umiejętności, dlatego wybierz firmę, dla której instalacja i montaż paneli fotowoltaicznych to codzienność.

Panele fotowoltaiczne na dachu – czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w panele słoneczne? Zalety fotowoltaiki to:

 • pełne wykorzystanie energii – panele fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne, zarówno bezpośrednie, jak odbite i rozproszone;
 • redukcja emisji CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych – panele fotowoltaiczne podczas pracy nie wydzielają do atmosfery szkodliwych związków, dwutlenku węgla ani gazów cieplarnianych;
 • ciche dostarczanie energii – w przeciwieństwie do wiatru czy wody, metoda pozyskiwania energii ze słońca nie wydaje żadnych dźwięków i zajmuje bardzo mało miejsca;
 • darmowa energia – dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu Twojego domu możesz ograniczyć rachunki za prąd do zera, energia słoneczna się nie kończy, możesz ją czerpać z natury;
 • decentralizacja – panele fotowoltaiczne zwalniają Cię nie tylko z rachunków za energię, ale także z opłat związanych z przesyłaniem energii przez dostawcę;
 • niskie koszty eksploatacji – fotowoltaika działa bezobsługowo.

Jak widzisz, warto zainteresować się położeniem na dachu paneli fotowoltaicznych i czerpaniu energii ze słońca. Ta inwestycja zwróci się niezwykle szybko.