Filtry do wymagających maszyn rolnych

Filtry do maszyn rolniczych muszą się cechować o wiele większą wytrzymałością i jakością niż filtry stosowane np. w samochodach osobowych. Fakt ten wynika z prostych różnic w budowie pojazdów, ale przede wszystkim z różnic w intensywności pracy, jaką wykonują.

Maszyny rolnicze to tzw. maszyny wysokoobciążone, które w trakcie pracy znacznie szybciej zużywają oleje czy paliwo i które w związku z tym mogą produkować znacznie więcej zanieczyszczeń, jakie powinny zostać wyłapane przez filtr. Jakie filtry stosuje się do wymagających maszyn rolnych i na jakiej podstawie je dobierać?

Najważniejsze typy filtrów w maszynach rolniczych

Wśród najważniejszych rodzajów filtrów stosowanych w różnych układach wewnątrz maszyn rolniczych wyróżnia się m.in.:

  • filtry oleju hydraulicznego,
  • filtry oleju silnikowego,
  • filtry paliwa,
  • filtry kabinowe,
  • filtry powietrza.

Każdy z nich odgrywa nieco inną rolę, ale podstawową jest zawsze wyłapywanie zanieczyszczeń mogących wpłynąć negatywnie na stan techniczny pojazdu lub bezpieczeństwo osoby nim kierującej. Aby filtr spełniał swoje zadanie trzeba oczywiście pamiętać o jego regularnej wymianie – filtry oleju, paliwa czy powietrza będą wyłapywały zabrudzenia i zapychały się, a to spowoduje ograniczenie pracy filtrów i całego układu, większe ryzyko usterek oraz często większą emisję zanieczyszczeń.

filtr oleju sklep internetowy
Przykładowy model filtra do oleju ze sklepu internetowego z wyposażeniem do maszyn rolniczych.

Filtry hydrauliczne powinny być zawsze czyste, bo każde zabrudzenie będzie oznaczało ograniczenie efektywności działania układu hydraulicznego.

Podobnie wygląda sprawa filtrów kabinowych, które mają wyłapywać szkodliwe dla człowieka opary – choć brak ich wymiany nie doprowadzi do awarii, może skończyć się wdychaniem szkodliwych substancji podczas oprysków i prac polowych i znacząco obniżyć zdrowie osób pracujących na polu. Filtry paliwa czyszczą paliwo z zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do zatkania wtryskiwaczy i szybszego uszkadzania silnika. Aby wszystko działało sprawnie inwestujemy w dobrej jakości filtry i, co ważniejsze, wyłącznie dobrej jakości paliwo i oleje.

Jak dobierać filtry do maszyn rolnych?

Podczas wyboru filtrów do maszyn rolniczych trzeba zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – filtry do kabiny wyglądają i działają zupełnie inaczej, niż te przeznaczone do filtrowania paliwa czy olejów w układzie hydraulicznym, stąd ważna jest znajomość dostępnych rodzajów i kierowanie się nimi przy zakupie.

Na wybór powinna wpływać też jakość – tańsze produkty mogą kusić, szczególnie gdy konieczna jest częsta wymiana filtrów, ale ich niska jakość przełoży się na jeszcze częstsze wymiany, większe ryzyko awarii i w efekcie większe wydatki, niż w przypadku zakupu sprawdzonych filtrów. Wybieraj wyłącznie zaufanych producentów, stosując oryginały bądź zamienniki sugerowane przez producenta swojej maszyny. W sklepach internetowych znajdziesz wyjątkowo szeroki wybór wszystkich rodzajów filtrów do maszyn wysokoobciążonych.

Zakup nawet tych najbardziej nietypowych nie powinien być problemem, a w nowych maszynach niemalże większość dostępnych na rynku filtrów traktuje się jako modele uniwersalne pasujące do maszyn niezależnie od ich marki.

Wymiana filtrów w maszynie rolniczej – gdzie kupić sprawdzone zamienniki?

Rodzajów i typów filtrów do maszyn wysokoobciążonych i maszyn rolniczych jest wiele, a znalezienie odpowiedniego może być dla nowego właściciela trudnym zadaniem. Jeśli nie masz pewności co do wyboru filtra, zawsze kieruj się ekspertyzą i wiedzą mechaników wymieniających filtry w Twoich maszynach rolniczych. Do tematu wyboru i wymiany filtra warto przyłożyć się jednak samodzielnie – znajdując zaufane i sprawdzone modele idealnie dopasowane do Twojej maszyny zadbasz o jej sprawną pracę przez cały sezon, bez obaw o ryzykowne usterki w szczycie sezonu rolnego.

Pamiętaj, że o doborze filtrów do maszyn rolniczych decyduje zawsze producent, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zalecanych olejów. Im dłużej trzymamy się zaleceń producenta i parametrów, jakie najlepiej odpowiadają maszynie i stosowanym w niej olejom, tym dłużej zachowamy ją w dobrej kondycji technicznej i pełnej sprawności do pracy. Warto pamiętać, że coraz więcej modeli ciągników i maszyn różni się między sobą np. inną kabiną lub wyposażeniem, nawet w obrębie jednej serii u producenta, dlatego przy wyborze filtra warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Przy dopasowaniu filtra nawet 5 milimetrów różnicy może mieć znaczenie.