Ekologiczne kotły grzewcze

Ekokotły czyli o ogrzewaniu w domu

Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż żyjemy w czasach globalnego ocieplenia, które jest skutkiem nadmiernego zanieczyszczenia atmosfery, spowodowanego wydzielaniem spalin i szkodliwym substancji. A, wiec ogromną rolę odgrywa zmiana naszych nawyków, która ma na celu ochronę środowiska. Oczywiście, najlepiej jest zacząć od stosowania ekologicznych kotłów grzewczych, które są proekologiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów węglowych.

Ostatnio, można zauważyć, iż stajemy się bardziej świadomi tego, iż ponosimy odpowiedzialność za nasze otoczenie i coraz częściej w wielu domach można spotkać nowoczesne piece na gaz, kotły elektryczne, kominki wolnostojące czy kolektory słoneczne, dzięki którym istnieje możliwość pozyskiwana energii w naturalny sposób. Ponadto, bardziej powszechne stają się także nowoczesne grzejniki, które przy jak najmniejszej pojemności wody, oddają wiele ciepła, w związku z czym też są energooszczędne. Z pewnością, ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła, które działają w oparciu o wykorzystanie energii naturalnej i chociaż ich instalacja może się wydawać nieco skomplikowana, to warto wybrać ten system grzewczy, gdyż poniesione koszty na realizację inwestycji, zwrócą się w zawrotnym tempie.

Nie ulega wątpliwości to, iż do najbardziej ekologicznych kotłów możemy zaliczyć piece gazowe, które wprawdzie podczas spalania wytwarzają niebezpiecznie gazy, ale w znikomej ilości. Warto też postawić na kotły na ekogroszek czy biomasę, przy których spalaniu powstaje niewiele popiołu i substancji szkodliwych dla środowiska. Trzeba wspomnieć o tym, iż ten rodzaj paliwa jest bardzo efektywny. Poza tym, możemy skorzystać z eko kotłów miałowych, które funkcjonują w systemie centralnego ogrzewania otwartego. A warte podkreślania jest to, iż procesowi spalania nie towarzyszy wytwarzanie dymu. Oprócz tego, należy tu także powiedzieć o kotłach dwufunkcyjnych, których zadaniem jest nie tylko ogrzanie mieszkania, ale i podgrzania wody, dlatego są doceniane przez osoby, które często przygotowują posiłki lub zażywają kąpieli, gdyż nie muszą dodatkowo płacić za ciepłą wodę. Takiego rodzaju rozwiązaniu z pewnością może ci zamontowaćs Serwis Vaillant Plus – zadzwoń i dowiedz się więcej.

Obecnie, nastała moda na eko kotły, gdyż są one nie tylko przyjazne środowisku, ale nie szkodzą naszemu zdrowiu. Oprócz tego, są tanie w eksploatacji, dlatego dzięki nim zaoszczędzamy mnóstwo pieniędzy.

Oszczędne piece akumulacyjne

Piece akumulacyjnie działają w oparciu o dwa cykle – załadowania i rozładowania. Najpierw magazynują ciepło w taryfie nocnej, a następnie jest ono wydalane w ciągu całego dnia. W związku z czym, są one podłączone do instalacji elektrycznej w ten sposób, aby pobierały energię tylko w czasie nocy, z czego płyną niesamowite oszczędności, bowiem prąd jest wtedy o wiele tańszy. Oczywiście, muszą one posiadać drugie tyle większą moc niż tradycyjne piece, która działają przez cała dobę. Ponadto, są o wiele większe i cięższe, ponieważ gdzieś musi się pomieścić magazynowana energia.

Jakie są zalety ogrzewania akumulacyjnego?

Po pierwsze, dzięki wykorzystywaniu pieców elektrycznych możemy kontrolować zużycie energii, poza tym jest ona zużywana w takiej ilości, jaka jest potrzebna, dzięki czemu nie marnujemy jej niepotrzebnie, a co za tym idzie, oszczędzamy też środki pieniężne. Oprócz tego, w pomieszczeniach jest bardzo ciepło, a co najważniejsze piece są w pełni zautomatyzowane, a więc nie musimy się martwić obsługą kotłów, co jest niejednokrotnie bardzo uciążliwe w przypadku tradycyjnych pieców grzewczych. Poza tym, tego rodzaju urządzenia są wykonane z największą precyzją, dlatego rzadko się psują, a ryzyko jakiejkolwiek awarii jest minimalne. Warto podkreślić to, iż cechują się ogromnymi możliwości w zakresie ich sterowania, w związku z czym możemy dostosować system grzewczy do osobistych potrzeb, co przekłada się znowu na kolejne oszczędności. Nie ulega wątpliwości to, iż tegoż rodzaju piece są przyjazne naszemu zdrowiu i środowisku, ponieważ w miejscu spalania nie tworzą się produkty spalania, które są wynikiem stosowania np. węgla czy oleju opałowego. Za piecami akumulacyjnymi również przemawia niski koszt instalacji. Przede wszystkim, ich zastosowania nie wymaga składziku na węgiel, komina spalinowego czy innych instalacji grzewczych.

Ciepło

Jakie są wady pieców akumulacyjnych?

Największą ich wadą jest ich waga, gdyż najmniejsze  z nich posiadają około 90 kg, ale zdarzają się i piece ważące nawet 170 kg, w związku z czym wiele trudności sprawia ich przenoszenie. Poza tym, musimy zamontować w swym domu tyle pieców, ile posiadamy pomieszczeń grzewczych. Oprócz tego, za ich pośrednictwem nie otrzymamy dodatkowo ciepłej wody jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych kotłów. Ogromnym minusem jest także ich cena, która przeciętnie wynosi około 2 tysięcy za jeden piec, a musimy mieć na uwadze to, iż aby ogrzać mieszkanie, będziemy potrzebować ich kilka.