Efektywne ogrzewanie z fundamentową płytą grzewczą

Płyta fundamentowa, jest dziś nowoczesnym sposobem na posadowienie budynku, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Systemy grzewcze, które mieszczą się w fundamentach, cechują się wieloma zaletami. To dzięki nim, stale wzrasta popyt na ich zamontowanie. Płyta grzewcza jest przede wszystkim tania w utrzymaniu. Poza tym, zapewnia ona właściwe posadowienie budynku oraz najwyższej jakości izolację. Dobra firma zapewni nam fachowy montaż ogrzewania z fundamentową płytą grzewczą, uwzględniając dobrą cenę i szybkość prac. Warto dodać, że koszt płyty grzewczej może być o wiele niższy, niż w przypadku tradycyjnych fundamentów. Cena wiąże się z brakiem konieczności wykonania podłogi. Płyta jest podłogą i można na niej ułożyć panele czy płytki.

Czas pracy, jaki należy poświęcić na zamontowanie płyty fundamentowej, zwykle nie przekracza 7 dni. W tym czasie, zostaje założona izolacja termiczna na fundament, wykonuje się podejścia sanitarne, przepusty wody i prądu oraz montuje się ogrzewanie podłogowe. Wylana płyta pełni rolę podłogi. Trzeba dodać, że wszystkie wymienione czynności wykonuje jedna ekipa, co korzystnie wpływa na koszt montażu systemu.

Zasada działania i możliwości

Jak działa płyta grzewcza? – Otóż, możemy nią sterować za pomocą panelu, który umieszcza się w jednym lub w każdym pomieszczeniu w domu. Dzięki temu, sami jesteśmy w stanie regulować temperaturę, jaka panuje w kuchni czy pokoju dziecięcym. Rury, w których płynie ciepła woda lub powietrze, są rozmieszczone równomiernie na terenie całego fundamentu. Decydując się na tego typu ogrzewanie, należy uwzględnić w projekcie wszystkie pomieszczenia, które będą objęte ogrzewaniem. Początkowo, system ten miał zapobiegać zawilgoceniom w fundamentach. Dziś, oprócz ogrzewania naszego domu, płyta grzewcza faktycznie osusza fundamenty, zabezpieczając w ten sposób nasz dom i podłogi przed powstaniem wilgoci, pleśni i grzybów. Ogrzewanie podłogowe jest dobre dla naszego zdrowia. Ciepłe powietrze przy stopach i chłodniejsze w okolicach głowy, zapewnia nam optymalną temperaturę ciała.

Wiele jest możliwości, jakie daje nam wykorzystanie płyty fundamentowej. Dzięki niej, mamy zagwarantowane równomierne obciążenie budynku na grunt, niezależnie od ukształtowania danego terenu. Płytę grzewczą można więc stosować nawet w przypadku gruntów słabszych. Z tego też względu, jest to idealne rozwiązanie w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych oraz działek na zboczach.

Płyta grzewcza a inne metody ogrzewania

Warto porównać inne systemy ogrzewania z coraz bardziej popularną płytą grzewczą. Różnice, jakie mogą między nimi zachodzić, to przede wszystkim cena oraz sposób działania.

  • Ogrzewanie tradycyjne – popularne grzejniki zapewniają wyższą temperaturę tylko w konkretnych częściach danego pomieszczenia. Kaloryfery umieszczone pod ścianą, będą emitować ciepłą temperaturę w obrębie jednego metra – reszta pomieszczenia będzie nieco chłodniejsza.
  • Ogrzewanie na gaz – dziś, znaczna większość domów jest ogrzewana w ten sposób. Prosta instalacja oraz znany sposób, jest jednak o wiele droższy w utrzymaniu. Ten system ogrzewania wymaga instalacji odpowiedniego kotła, co dodatkowo podnosi koszta instalacji oraz użytkowania.
  • Ogrzewanie na olej, paliwo i drewno – w tych przypadkach, musimy stale zaopatrywać się w paliwo stałe lub płynne. Poza tym, ten sposób ogrzewania wiąże się z zakupem pieca/ kotła. Płyta grzewcza posiada agregat, który rozprowadza ciepłe powietrze lub podgrzewa wodę.