Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne do użytku biurowego?

Osoby pracujące w biurze przez większą część dnia korzystają z wielu urządzeń elektronicznych. Głównie są to laptopy i komputery, jednak podstawą wyposażenia biura powinny być też drukarki lub urządzenia wielofunkcyjne. Czym się różnią i jaki sprzęt wybrać do biura, aby praca przebiegała sprawnie i bezkonfliktowo?

Jaki sprzęt do biura wybrać?

Bez względu na specyfikę firmy i obszar jej działań, każda firma do sprawnego funkcjonowania i załatwiania spraw służbowych musi zaopatrzyć pracowników w odpowiedni sprzęt. Nowoczesne technologie umożliwiają obecnie przesył danych zaledwie jednym kliknięciem. Przesyłanie plików z jednego na drugi koniec świata w kilka sekund także nie stanowi już problemu, a kontakt nawet z zagranicznymi kontrahentami przestał być barierą nie do pokonania.

Prawidłowo dobrany sprzęt do biura powinien uwzględniać m.in.:

 • liczbę pracowników,
 • wykonywane obowiązki,
 • ilość stron potrzebnych na minutę,
 • dostępność serwisu,
 • okres gwarancji,
 • koszty eksploatacji
 • dodatkowe funkcje,
 • powierzchnię biura,
 • możliwe gabaryty urządzenia,
 • umiejętności pracowników,
 • obszar działalności firmy,
 • możliwości finansowe firmy.

Drukarki – charakterystyka

Drukarka to podstawowy sprzęt, który dzięki podłączeniu do komputera umożliwia drukowanie głównie dokumentów tekstowych. Niektóre modele drukarek dobrze radzą sobie także z drukowaniem grafik i zdjęć. Drukarki różnią się jednak nie tylko jakością wydruku, ale także techniką druku oraz szybkością. Tradycyjne, starsze modele zazwyczaj nie działają bardzo szybko, przez co wydruk jednej strony może zająć kilka minut.

drukarka

Nowością są drukarki 3D, które bardzo szybko zyskują popularność. Dzięki nim, tworzenie projektów i wytwarzanie przedmiotów przeniosło się na wyższy poziom. Komfort pracy i zadowolenie klientów to główne zalety tego typu urządzeń. Największym minusem jest jednak cena, ponieważ drukarki 3D przewyższają cenę tradycyjnych drukarek często nawet o 500%.

Urządzenie wielofunkcyjne – co je wyróżnia?

Duże i masywne sprzęty, które często zajmują dużo miejsca to właśnie urządzenia wielofunkcyjne. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które zazwyczaj działają bezprzewodowo. Dzięki temu wystarczy podpiąć komputery pracowników pod daną aplikację, aby każdy z nim w komfortowych warunkach kliknął “drukuj” na swoim komputerze bez konieczności chodzenia ze sprzętem np. do innego pomieszczenia. Urządzenia wielofunkcyjne cechuje także wysoka jakość wydruku i łatwość obsługi. Ponadto wyróżnia je fakt, że jedno urządzenie zastępuje wiele mniejszych. Urządzenie wielofunkcyjne łączy bowiem cechy drukarki, skanera, kserokopiarki, ale często także wiele innych funkcji.

druk

Co lepiej sprawdzi się w biurze?

Pytanie, czy wybrać drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne często zaprząta głowę zarządu firmy. Podjęcie tej kosztownej i odpowiedzialnej decyzji można jednak zmniejszyć, decydując się np. na dzierżawę drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Ponadto zawsze warto skontaktować się z firmą, która zapewnia serwis i zaopatrzenie w urządzenia poleasingowe. Tradycyjne drukarki sprawdzą się zazwyczaj już tylko w zaciszu domowym. Szybkie tempo i wysokie wymagania zapewnią tylko najlepsze urządzenia wielofunkcyjne dostępne np. w ofercie 3D Office.