Dom z poddaszem użytkowym – czy to opłacalne rozwiązanie?

Na rynku budowlanym można znaleźć wiele różnych rozwiązań, ale z pewnością jednymi z najpopularniejszych są domy z poddaszem. Jednak czy to rozwiązanie jest lepsze od zwykłego domu parterowego? Jakie zalety mają domy z poddaszem użytkowym, w jaki sposób można tę dodatkową przestrzeń zagospodarować, jakie są koszty budowy takiego domu i gdzie znaleźć biuro oferujące projekty tego typu domów?

Jakie zalety mają domy z poddaszem użytkowym?

Domy z poddaszem użytkowym to konstrukcje mieszkalne, które można spotkać bardzo często we współczesnym budownictwie. Cieszą się one tak dużą popularnością głównie z racji wielu zalet, jakie posiadają. Z pewnością osoby mieszkające w takim domu zauważą, że jest on znacznie bardziej energooszczędny od zwykłego domu parterowego. Dzieje się tak dlatego, że powietrze, które zostaje ogrzane, unosi się do góry i ogrzewa poddasze, z kolei w domu parterowym szybko ucieka ono przez dach i jest tracone.

Oprócz tego domy z poddaszem użytkowym mają zazwyczaj mniejszą powierzchnię zabudowy, co sprawia, że łatwiej można je umieścić na niezbyt dużej działce lub terenie o nieproporcjonalnych wymiarach, a ponadto zajmują one mniejszą jej część, zachowując przy tym sporą powierzchnię mieszkalną, która często jest większa od tej w domu parterowym. 

W domu z poddaszem użytkowym dużo łatwiej jest też dokonać funkcjonalnego podziału pomieszczeń. Parter może pełnić funkcję części dziennej i zawierać np. salon, kuchnię, jadalnię czy łazienkę, natomiast na poddaszu mogą znajdować się sypialnie. Jest to bardzo wygodny układ, który z pewnością docenią rodziny z dziećmi, a także osoby, które często zapraszają gości i chcą oddzielić prywatną część domu od tej bardziej rozrywkowej i dostępnej dla gości. Dom z poddaszem to także idealne rozwiązanie dla rodzin dwupokoleniowych, które mogą podzielić dom na dwa oddzielne segmenty i mieszkać w komfortowych warunkach w jednym domu. 

W jaki sposób można wygospodarować poddasze domu?

Poddasze domu to idealna przestrzeń na to, aby zamienić ją w bardzo komfortowe i funkcjonalne pomieszczenia. Najłatwiej tego dokonać, jeśli już na etapie projektu przewidziano takie zastosowanie poddasza. Jednak nawet gdy tego nie zrobiono, istnieje możliwość zmodyfikowania tej przestrzeni w taki sposób, aby zmieniła się ona w funkcjonalną przestrzeń użytkową. Podstawą jest oczywiście to, aby strop miał odpowiednią wytrzymałość, a wysokość poddasza była na tyle duża, aby możliwe było komfortowe poruszanie się po nim. W celu zapewnienia odpowiedniego doświetlenia wnętrza w ciągu dnia warto zainwestować w okna dachowe, które będą najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Ścianki działowe najlepiej wykonać z płyt gipsowo-kartonowych zamontowanych na konstrukcji drewnianej lub stalowej. Konstrukcja tego typu jest wytrzymała, a jednocześnie montaż takich płyt jest bardzo szybki i łatwy. Poddasze to idealne miejsce na sypialnie czy też dodatkową łazienkę. Wiele osób decyduje się czasami nawet na kuchnię w jednym z utworzonych na poddaszu pomieszczeń. Możliwości jest więc całkiem sporo i warto rozważyć zagospodarowanie poddasza, ponieważ można w ten sposób zyskać całkiem sporo dodatkowej przestrzeni użytkowej. 

Koszty budowy domu z poddaszem użytkowym

Budowa domu to zawsze inwestycja, która wiąże się ze sporymi wydatkami. Porównując jednak dom z poddaszem i dom parterowy, wydaje się, że ten pierwszy będzie znacznie droższy w budowie. W rzeczywistości jednak jest zupełnie odwrotnie. Dom z poddaszem nie wymaga tak rozległych fundamentów i dachu jak dom parterowy, który zajmuje znacznie większą powierzchnię. Z tego też względu zazwyczaj domy z poddaszem o tej samej powierzchni użytkowej co domy parterowe, są od nich nawet o 10% tańsze

budowa domu

Gdzie można znaleźć biuro oferujące nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym?

Szukając odpowiedniego biura oferującego nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym warto zapoznać się z ofertą firmy AJR Studio Architektury Wrocław. To właśnie u nas otrzymają Państwo dostęp do szerokiej oferty różnego rodzaju projektów, a ponadto każdy z naszych klientów może liczyć na profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniego rozwiązania.