Dolny Śląsk a warunki pod fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Fotowoltaika w ostatnich latach stała się bardzo popularną metodą produkowania energii elektrycznej na własny użytek.

W wielu krajach Unii Europejskiej rozwiązanie to stosowane jest już od wielu lat, a w ostatnim czasie również w Polsce wiele osób decyduje się na inwestycję w tego typu instalację. Popularność fotowoltaiki spowodowana jest głównie coraz niższymi kosztami jej zakupu oraz instalacji. Dodatkowo różnego rodzaju programy, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na tego typu inwestycje w źródła energii odnawialnej, również mają spory wpływ na popularyzowanie fotowoltaiki.

Rozwiązanie to ma dużo zalet, ale jedną z najważniejszych jest niewątpliwie to, że może być stosowane praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Dolny Śląsk również jest znakomitym miejscem do inwestycji w fotowoltaikę i to rozwiązanie cieszy się w tym regionie sporym zainteresowaniem.

Instalacja fotowoltaiczna – warunki, jakie trzeba spełnić, aby była to inwestycja opłacalna

Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się w głównej mierze na ogniwach fotowoltaicznych znajdujących się w panelach. To właśnie dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ogniwa działają na zasadzie zjawiska fotowoltaicznego, które polega na tym, że w półprzewodniku pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne powstaje siła elektromotoryczna.

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał fotowoltaiki, musi być ona zamontowana w odpowiednim miejscu oraz w odpowiedni sposób. Panele fotowoltaiczne nie będą działać w pełni wydajnie, gdy będą znajdowały się przez większość dnia w cieniu lub na mocno pochyłym dachu skierowanym w stronę północną. Instalacje fotowoltaiczne konstruowane są w taki sposób, że zacienienie nawet jednego panelu fotowoltaicznego może spowodować znaczne pogorszenie wydajności całej instalacji. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych.

Najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na dachach. Jest to w większości przypadków najlepsze rozwiązanie, ponieważ to właśnie dach domu jest najlepiej oświetlony przez słońce podczas dnia. Podczas montażu paneli spory wpływ na ich wydajność ma kąt dachu. Dlatego np. na dachach o płaskiej konstrukcji paneli nie montuje się bezpośrednio na ich powierzchni, a przy użyciu specjalnych konstrukcji, dzięki którym możliwy jest montaż paneli pod odpowiednim kątem w stosunku do promieni słonecznych. Spore znaczenie ma również kierunek dachu. Najlepiej, aby był on zwrócony w kierunku południowym, dzięki temu panele fotowoltaiczne będą miały dostęp do słońca przez większość dnia, od wschodu do zachodu. Montowanie paneli na dachach zwróconych w kierunku północnym nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ słabe nasłonecznienie znacząco ograniczy ich wydajność.

ogniwa fotowoltaiczne

Podczas montażu bardzo ważne jest także to, aby część dachu, która ma być przeznaczona na montaż fotowoltaiki, nie była zacieniona przez pobliskie drzewa, budynki czy innego rodzaju przeszkody stojące na drodze promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna będzie mogła uzyskać pełną wydajność jedynie w sytuacji, gdy każdy z paneli będzie oświetlony w równomierny sposób. Cień padający na jeden z paneli może mieć negatywny wpływ na wydajność całej instalacji, a to spowoduje, że inwestycja może nie zwrócić się tak szybko jak byśmy tego oczekiwali. Warto pamiętać także o tym, że pozycja słońca na niebie w trakcie roku dość znacząco się zmienia i również to trzeba wziąć pod uwagę.

Panele fotowoltaiczne można również zamontować na gruncie przy użyciu specjalnej konstrukcji. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w sytuacji, gdy dach nie daje wystarczająco dobrych warunków do montażu fotowoltaiki.

Czy inwestycja w fotowoltaikę na Dolnym Śląski to dobre rozwiązanie?

Fotowoltaika w woj. Dolnośląskim jak również na terenie całej Polski jest bardzo opłacalną inwestycją. Aby instalacja fotowoltaiczna działała w prawidłowy sposób, należy spełnić jedynie wymagania dotyczące miejsca i sposobu montażu paneli fotowoltaicznych. Wszystkie miejsca dobrze oświetlone przez słońce w trakcie dnia, będą znakomitym miejscem do montażu tego typu instalacji. Dodatkowo korzystając z różnego rodzaju programów, można otrzymać spore dofinansowania inwestycji tego typu, co czyni je jeszcze bardziej opłacalnymi.