Dobry tatuażysta – jaki powinien być?

Planując tatuaż powinniśmy zastanowić się nad doborem tatuażysty. Należy wziąć pod uwagę, że tatuażyści działają tak jak artyści, czyli każdy posiada odrębny styl, są wzory, które wytatuuje chętnie, a także takie, których nie będzie chciał wykonać. Zastanówmy się też, co chcemy dokładnie wytatuować i pod tym kątem szukajmy odpowiedniej osoby.

Schludne studio tatuażu

Podstawą, która wiele powie nam to studiu tatuażu i samym tatuażyście, będzie porządek. Podobnie jak nikt nie ma ochoty zostawiać samochodu u mechanika, którego warsztat pozostawia wiele do życzenia, tak też powinno być z wyborem studia tatuażu. Pamiętajmy, że tatuaż polega na wprowadzaniu tuszu pod skórę. Nieprawidłowe warunki higieniczne mogą w najlepszym wypadku sprawić, że tatuaż nie zostanie przyjęty przez nasz organizm. W najgorszym — możemy zarazić się wirusami. Dlatego bardzo istotne jest, by studio tatuażu było schludne, czyste, a sam tatuażysta przestrzegał podstawowych zasad higieny.

Warsztat

Jeśli zależy nam na dobrym tatuażu — warto udać się do tatuażysty, który posiada już spore zaplecze warsztatowe i zna różne techniki. Ten aspekt jest bardzo istotny, ponieważ tylko tatuażysta, który posiada już spore doświadczenie, jest w stanie wykonać nienagannie nawet skomplikowane wzory. Dodatkowo zna się na różnych typach skóry i doradzi nam odpowiednią pielęgnację, by tatuaż zachował się nienaruszony przez lata.

Praca autorstwa Aldony z warszawskiego studia www.szerytattoo.pl
Praca autorstwa Aldony z warszawskiego studia www.szerytattoo.pl

Styl tatuażysty

Większość tatuażystów posiada swój indywidualny styl, który wypracowuje przez miesiące i lata praktyki. Niektóre wzory i tatuaże są tak charakterystyczne, że możemy odrazu powiedzieć, kto je wykonał. Istnieje też wielu tatuażystów, którzy tatuują tylko określoną postać lub motyw w różnych wariacjach. Poszukując właściwego tatuażysty, weźmy pod uwagę, że może nie chcieć wykonać wybranego przez nas wzoru. Nic dziwnego, bo dobrzy tatuażyści wyrabiają swoją markę, któreą dość skrzętnie pilnują i pielęgnują.

Dobry tatuażysta nie wytatuuje wszystkiego

Oprócz samego stylu, wielu dobrych tatuażystów posiada niepisaną umowę, że niektórych wzorów po prostu nie tatuują. Są to najczęściej bardzo popularne w internecie motywy, które z czasem zostały nieco obśmiane za sprawą nagromadzenia się ich ilości w sieci. Na takiej czarnej liście znajdziemy większość motywów z indiańskim łapaczem snów, a także symbol nieskończoności z wpisanym słowem love w linię, kontury lecącego klucza ptaków i kilka innych takich jak motyw sowy. Na zakazanej liście bardzo często znajdują się również symbole upolitycznione: swastyka, znak Polski Walczącej, a także symbol anarchii. Jeśli tatuażysta odmówi nam wykonania takiego tatuażu — powinniśmy to zrozumieć, ponieważ wyrobił on sobie swoją markę i nie chce wykonywać symboli oraz tatuaży, które stanowią już oklepany bądź po prostu kontrowersyjny motyw.

Czy każdy dobry tatuażysta musi być mocno wytatuowany?

Tatuaże u tatuażystów to w zasadzie norma. Jednak nie powinniśmy traktować tej kwestii w kategoriach zero jedynkowych. Oczywiście przeważnie dobrzy tatuażyści znają innych dobrych tatuażystów, którzy tworzą na ich ciałach niesamowite obrazy. Natomiast niektórzy po prostu uznali, że nie chcą iść na całość i posiadają tylko kilka ważnych dla nich tatuaży. To bardzo subiektywne i indywidualne podejście. Rzadko zdarza się, by tatuażysta tatuował sam siebie. Wynika to z ograniczonej motoryki. Oczywiście każdy na początku próbował też trochę na sobie, jednak większość tatuaży pochodzi najczęściej od innych artystów. Dlatego trudno tu ocenić, czy zawsze dobry tatuażysta będzie mocno wytatuowany.