Dlaczego warto założyć aparat u ortodonty?

Nasze zęby są jednym z najbardziej widocznych elementów podczas spotkania drugą osobą. Uśmiechamy się, rozmawiamy i właśnie te czynności sprawiają, że ukazujemy nasze uzębienie innym. Każdy chciałby w związku z tym aby jego uśmiech był ładny, biały, a żeby proste. Nie każdy jednak posiada odpowiedni ich kształt, czasem zdarza się, że wyrastają one krzywo przez co psują nasze uzębienie. Nie jest łatwo wówczas ani uśmiechać się swobodnie ani też jeść wszystkie pokarmy. Taki zgryz wymaga interwencji lekarza, który je wyprostuje oraz sprawi, że utrzymają one swój nowy kształt przez długi okres czasu. Nie jest prostym zadaniem naprawienie krzywego zgryzu i wie o tym każda osoba która próbowała wprowadzić zmiany w tym zakresie. Każdy ząb posiada korzeń, który jest głęboko osadzony w dziąsło. Nie ma możliwości wyrwać takiego zęba i wsadzić go na nowo, jedyne co można zrobić to oddziaływać na niego za pomocą specjalistycznych sprzętów i narzędzi ortodontycznych tak aby systematycznie i stopniowo zmieniał on swoje położenie.

Tego typu działania mogą trwać nawet kilka lat, przez co są niezwykle żmudną i długotrwałą pracą. Wpływaniem na zmianę kształtu naszych zębów zajmuje się ortodonta. Dzięki gruntownemu wykształceniu w zakresie stomatologii oraz ortodoncji potrafi on poprawić nawet najbardziej krzywy zgryz. Ortodonta zajmuje się przypadkami poprawy uśmiechu i u osób dorosłych jak i u młodzieży. Każdy pragnie poprawić układ swoich zębów, szczególnie jeżeli chodzi o przednie uzębienie, które jest najbardziej widoczne dla innych osób. Najczęściej aby można było znaleźć miejsce dla krzywo ułożonych zębów należy wyrwać jeden lub dwa zęby i wówczas powoli przy użyciu aparatu nazębnego jest możliwość zmiany ich ustawienia. Nawet najmniejsza wada zgryzu jest obecnie poprawiana zwłaszcza przez kobiety. Czasem w wyniku osłabienia szczęki dochodzi do zmiany miejsca zęba, wówczas proces poprawy jego ułożenia jest o wiele krótszy niż przy pełnym leczeniu.

Rodzaje aparatów nazębnych

Zęby wymagają stałej higieny oraz pielęgnacji. Każdego dna są one narażone na działanie bakterii i wirusów, lecz ich stanowi przeszkadza również wiele twardych pokarmów z jakimi mają styczność. Aby należycie o nie zadbać musimy nie tylko regularnie je szczotkować oraz używać nici dentystycznych, ale postarać się o to aby w ich składzie znajdowała się odpowiednia ilość wapnia oraz aby nasze szczęki były zdrowe, bez żadnych stanów zapalnych. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji w której ułożenie naszego uzębienia zacznie się zmieniać. Czasem pierwszymi objawami jest osunięcie się szyjki zęba, a czasem widzimy, że nasze zęby albo przechylają się do przodu lub tez na bok jeżeli mają taką możliwość. Tego typu zdarzenia powinny być od razu skonsultowane z lekarzem stomatologiem, a najlepiej z ortodonta nowa huta który zajmuje się właśnie kwestią ułożenia zębów w naszej jamie ustnej.

Ortodonta kraków nowa huta
Skorzystaj z pomocy –  ortodonta kraków nowa huta

Zazwyczaj duże zmiany w obrębie zmiany położenia są naprawiane poprzez użycie aparatu nazębnego. Ma on za zadanie wpłynąć na ich kształt i przeciągnąć je w kierunku w którym pacjent chciałby aby występowały. Wymaga to regularnych wizyt u ortodonty, który co i raz odpowiednio zmienia nastawienie aparatu ortodoncyjnego. Przy jego użyciu zęby są w stanie zmienić swoje położenie nawet o kilka milimetrów. Dzięki temu można osiągnąć piękny i wreszcie prosty uśmiech. Aparaty nazębne występują różne. Aby móc je nosić wymagane jest zrobienie odlewu szczęki tak aby można było dobrać aparat do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jak wiadomo każdy posiada inny kształt uzębienia oraz szczęki przez co aparat nazębny musi być zrobiony na miarę. Powoduje to bardzo często że jest on drogi, lecz dzięki temu potrafi dać odpowiednie efekty. Ortodonta pacjentom którzy posiadają duże problemy ze zgryzem proponuje aparaty kilkuletnie, które muszą być noszone przez długi okres czasu. Ich ułożenie regulowane jest co pewien okres czasu zgodnie ze zmianą ułożenia zębów. Gdy pacjent uzyska już upragniony kształt uzębienia, taki aparat zdejmowany jest i przez kilka miesięcy w nocy na żeby musi być zakładany aparat, którego celem jest ochrona uzębienia przed ewentualnym przesuwaniem się do poprzedniego miejsca. Ortodonta poleca także aparaty zewnętrzne, których część obudowy widać z zewnątrz jednak są one stosowane jedynie w najcięższych przypadkach.

 

Artykuł został zrealizowany przy współpracy z Ortodonta krakówDental4You.