Dlaczego warto chować auto pod plandeką?

Zima jak to bywa zaskoczyła wielu z nas, najbardziej służby drogowe. Od lat nic się nie zmienia. W tym roku przyszła z wyjątkowym przytupem. Powiało i to silnie, ludzie potracili dachy nad głową, niestety nie obyło się bez ofiar. Uszkodzeniom uległo wiele samochodów. Szczęście mieli co co posiadają garaże i mogli swoje cacka bezpiecznie w nich zostawić. Co jednak z tymi, którzy takiego luksusu nie posiadają ?

Pomyślmy w jaki sposób możemy zabezpieczyć zimą pozostawiony na dworze samochód ? Wilgoć, śnieg, mróz, chlapa, wszystko to wpływa destrukcyjnie na nasz pojazd. Nie posiadamy garażu, czy jednak jesteśmy skazani na działanie matki natury?

Pozostaje nam rozważyć kupno pokrowca samochodowego. Pomyślmy chwilę jaki będzie odpowiedni dla naszego samochodu. Warto dużej się nad tym zastanowić niż bezmyślnie wyrzucić pieniądze… w błoto.

Do wyboru mamy plandeki pozwalające na osłonięcie całego samochodu jak i pokrowce zakrywające tylko wybrane elementy. Z półpokrowców możemy wybrać te które osłaniają tylko szyby, dach oraz te na maskę. Zakładanie półpokrowca nie należy do skomplikowanych czynności. Zostały one bowiem wyposażone w gumki i haczyki ułatwiające ich nakładanie. Jest to zbliżone do zakładania pokrowców na fotele samochodowe. Specjaliści zalecają aby w zimową porę roku używać pokrowców zakrywających całe aut. Co prawda są w sprzedaży taki na szyby, które zabezpieczają przed ich zamarzaniem oraz oszczędzają czas przeznaczony na odśnieżanie.

Schowaj samochód pod plandekę

Pokrowce zakrywające cały samochód zapewniają ochronę nie tylko przed zabrudzeniami ale również przed szkodliwym dla lakieru działem promieni UV. Zbyt duże nasłonecznienie może być przyczyną matowienia lakieru. Nie bez znaczenia jest materiał z jakiego został pokrowiec wykonany. Bardzo dobrze sprawdzają się wykonane z impregnowanego poliestru. Choć są droższe to jednak lepiej sobie radzą z wilgocią oraz pleśnią gromadzoną w środku pokrowca. Te z wysokiej półki cenowej zostały wyposażone w wodoodporne szwy oraz zamki błyskawiczne, pozwalające na swobodny dostęp do drzwi po stronie kierowcy. Musimy zdać sobie sprawę, że są one droższe.

Są oczywiście głosy przeciwne korzystania z tego typu ochrony. Głównym argumentem przeciwników pokrowców, jest gromadzenie się wilgoć w jego wnętrzu. Może to doprowadzić do występowanie plam korozyjnych na nadwoziu samochodu. Kolejny argumentem przeciwko pokrowcom jest ich niska wytrzymałość na duży wiatr. Luzowanie się plandeki występuje dość szybko, a to zmniejsza jej szczelność. Dodajmy do tego, że materiał może powodować powstawanie rys na nadwoziu auta.

Specjaliści zza oceanu wynaleźli dwadzieścia lat temu specjalną kapsułę chroniącą samochód przed warunkami atmosferycznymi. Samochód przykrywa się taką kapsuła, która jest wykonana z ośmiomilimetrowego polichlorku winylu. Wewnątrz owej kapsuły jest umieszczony wentylator, mający za zadanie niwelowanie wilgoci. Samochód jest umieszczony na specjalnej platformie, izolującej go od podłoża. Wspominana kapsuła ma jednak dwa minusy. Cena w przybliżeniu tysiąc złotych oraz koszt poboru energii elektrycznej napędzającej wentylator.