Dlaczego warto badać prostatę?

Badania prostaty należy rozpocząć tuż po ukończeniu 40 roku życia. Wraz z upływem czasu, obniża się minimalna granica wieku zachorowań na raka prostaty oraz inne schorzenia z nią związane. Badaniem prostaty zajmuje się urolog. Wystarczy odwiedzić go raz w roku, by mieć pewność, że z naszymi wynikami wszystko jest w porządku.

Profilaktyczne i regularne badanie prostaty pozwoli nam wykryć ewentualne problemy. Im wcześniejsze stadium choroby, tym łatwiej jest je wyleczyć. Ze względu na zwiększoną liczbę zachorowań oraz fakt, iż chorują coraz młodsi mężczyźni, absolutnie nie należy odkładać takiego badania na później.

Badanie prostaty i objawy problemu

Badanie prostaty bada się przez odbytnicę. Może wykonać je specjalista – urolog, lub lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli gruczoł krokowy ma odpowiedni rozmiar, nie ma powodów do zmartwień. Problem natomiast ma miejsce wtedy, gdy lekarz wyczuwa wyraźną zmianę w rozmiarze gruczołu. Innym objawem problemów z prostatą, jest częstsze chodzenie do toalety.

Badanie prostaty

Profilaktyczne badania prostaty

Prostata jest inaczej nazywana gruczołem krokowym lub sterczem. Jest ona umiejscowiona tuż pod pęcherzem moczowym. Niewielki gruczoł znajduje się także wokół cewki moczowej, przez co jakikolwiek stan zapalny, rak czy problem z prostatą, wiąże się z naciskiem na pęcherz. Efektem tego jest wzmożone parcie na mocz. Oprócz tego, przy problemach z prostatą, możemy mieć trudności z oddawaniem moczu.

Warto regularnie robić badania prostaty. Istnieją leki, które maja pozytywny wpływ na przerost gruczołu krokowego. Trzeba dodać, że w zapobieganiu powstania raka prostaty, mogą okazać się bardzo pomocne niektóre naturalne produkty spożywcze. Są to pomidory, pestki z dyni, czosnek oraz zielona herbata. Dzięki temu, ochronimy naszą prostatę przed jej przerostem oraz przed pojawieniem się nowotworu.

Ze względów bezpieczeństwa i ryzyko zachorowania w młodym wieku, mężczyźni, pierwsze badanie prostaty powinni wykonywać już po 40 roku życia. Badania może dokonać urolog lub lekarz pierwszego kontaktu.

W przypadku, gdy lekarz dostrzeże powiększenie się gruczołu krokowego, pacjent musi obowiązkowo raz w roku wykonywać badanie prostaty oraz wykonywać USG jamy brzusznej. Zdarza się, że lekarz zaleci wykonywanie takich badań o wiele częściej. Na zdjęciu USG, prostata będzie na tyle widoczna, że można będzie ocenić stopień zagrożenia.

Jeśli lekarz zauważy u pacjenta powiększoną prostatę lub w rodzinie występuje rak prostaty, konieczne jest przeprowadzenie badania krwi pod kątem obecności PSA. Oznaczenie poziomu PSA we krwi pozwoli nam na wczesne zdiagnozowanie nowotworu. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, pierwsze badanie prostaty można przeprowadzić w wieku 50 lat.

Czym jest badanie PSA?

Sam skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza antygen swoisty dla prostaty. Jest on produkowany w gruczole krokowym, a jego rolą jest upłynnianie nasienia, gdzie występuje w dużym stężeniu. We krwi zdrowych mężczyzn, znajduje się bardzo niewielka ilość PSA. W przypadku nowotworu złośliwego, antygen PSA  jest uwalniany do krwi w ogromnych ilościach. Nie zawsze jednak, podwyższony poziom PSA we krwi może oznaczać raka prostaty. Wiele jest bowiem mężczyzn, którzy mają zbyt wysoki poziom tego antygenu, z różnych powodów. W każdym przypadku jednak należy przeprowadzić ważne badania, by wykluczyć nowotwór gruczołu krokowego. Od czego może zależeć poziom PSA we krwi? – Otóż, czynniki które mają na to wpływ, to między innymi:

  • Hormonów płciowych męskich – odpowiadają one za produkcję oraz wydzielanie się PSA
  • Wieku – stężenie PSA we krwi zwiększa się wraz z wiekiem,
  • Rozmiaru prostaty – każdy cm3 tkanki prostaty, to wzrost PSA o 4%,
  • Rasy – biali mężczyźni mają mniejsze stężenie PSA we krwi niż mężczyźni czarnoskórzy,
  • Ejakulacji – to przez nią można odnotować wzrost PSA, dlatego badanie należy przeprowadzić ok. dwie doby po współżyciu.

Problemy z prostatą – skąd się biorą?

Gruczoł krokowy jest bardzo wrażliwy na działanie tak zwanych androgenów. Jakiekolwiek problemy oraz zaburzenia związane z produkowaniem testosteronu, są powodem przerostu prostaty. Oprócz takich zaburzeń, można spotkać się z sytuacjami, w których testosteron przekształca się w dihydrotestosteron. Stan taki może być również powiązany ze zwiększeniem się poziomu złego cholesterolu we krwi.