Dlaczego powstają polipy i jak z nimi walczyć ?

Polipy układu pokarmowego są naroślami na wyściółce jelita grubego, jelita cienkiego bądź innej części przewodu pokarmowego. Większość z nich nie jest szkodliwa. Ale niektóre z czasem mogą przekształcić się w raka jelita grubego. Z tego powodu lekarz musi usunąć wszystkie narośla.

Dlaczego powstają polipy układu pokarmowego?

Lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego się tworzą. Normalnie zdrowe komórki rosną i dzielą się w określony sposób. Polipy mogą się zdarzyć, gdy komórki rosną i dzielą się bardziej niż powinny.

Każdy może zachorować na polipy układu pokarmowego, ale są czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Przede wszystkim częściej pojawiają się one u osób z nadwagą lub otyłych. Prawdopodobieństwo rośnie też z wiekiem – częściej chorują osoby po 50 roku życia i starsze. Palenie również jest niezwykle niekorzystne, także w tym aspekcie. Prócz tego polipy częściej pojawiają się u pacjentów, którzy: wcześniej już je mieli, mają nieswoiste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna, niekontrolowaną cukrzycę typu 2 bądź posiadają pewne uwarunkowania genetyczne.

Rodzaje polipów układu pokarmowego

Powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie polipy są takie same. Możemy wyróżnić 2 główne rodzaje: hiperplastyczne i gruczolaki. Te pierwsze zazwyczaj nie zmieniają się w nowotwór. Jednak gruczolaki to zazwyczaj zmieniają się w rakach jelita grubego, chociaż nie wszystkie stają się szkodliwe.

Objawy polipów układu pokarmowego

Większość polipów jelita grubego nie powoduje objawów. Z tego powodu zazwyczaj chorzy nie wiedzą, że je mają aż do momentu, gdy wykażą to badania.

Jednak w wyjątkowych sytuacjach pojawiają się pewne objawy. Powinniśmy zwrócić uwagę na krew w muszli klozetowej lub na papierze toaletowym, ponieważ mogą być to objawy krwawienia wewnątrz jelita grubego. Również zaparcia bądź biegunka, która trwa dłużej niż tydzień powinna zwrócić naszą uwagę. Ból brzucha także bywa objawem polipów układu pokarmowego.

Pamiętajmy, że powyższe objawy nie zawsze oznaczają, że mamy polipy lub raka. Również inne schorzenia, jak chociażby hemoroidy, mogą być za nie odpowiedzialne. Ważne jest jednak, aby skontaktować się z lekarzem i poznać przyczynę problemów, a następnie podjąć leczenie polipów.

wc

Leczenie polipów układu pokarmowego

Polipy diagnozowane są zazwyczaj podczas kolonoskopii. Również podczas tej procedury lekarz może użyć kleszczy bądź drucianej pętli i usunąć je. Jeśli polip jest zbyt duży, aby go wyjąć w ten sposób, może być konieczna operacja usunięcia go. Po takim zabiegu bada się każdy polip i sprawdza czy nie ma on komórek rakowych.

Jeśli cierpimy na chorobę genetyczną, taką jak rodzinna polipowatość gruczolakowata, lekarz może zalecić operację usunięcia części lub całości okrężnicy i odbytnicy. To najlepszy sposób zapobiegania rakowi jelita grubego u osób z tymi problemami zdrowotnymi.

Ze względu na fakt, że jeżeli raz pojawiły się u nas polipy, prawdopodobnie one powrócą, lekarze zazwyczaj po ich usunięciu zalecają regularne badania przesiewowe. Dzięki temu zmiany są szybko zauważane i leczone.

Jak zapobiegać polipom?

Zdrowe nawyki mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na polipy układu pokarmowego. Powinniśmy postawić na dietę z dużą ilością owoców, warzyw i produktów bogatych w błonnik, takich jak fasola, soczewica, groch i płatki zbożowe. Ograniczmy też koniecznie czerwone mięso. Jeżeli mamy nadwagę powinniśmy postarać się schudnąć. Rzućmy też palenie i ograniczmy inne używki, takie jak alkohol.