Detoks a odwyk – czym się różnią?

Ogólna terapia polegająca na walce z uzależnieniem określana jest mianem odwyku. Detoks zaś jest najczęściej jedną z jego bardzo istotnych części, szczególnie gdy mówimy o uzależnieniach takich jak narkomania, alkoholizm, czy nawet uzależnienie od słodyczy. Na czym jednak polegają najistotniejsze różnice?

Podstawowe różnice między odwykiem a detoksem

Detoks polega na definitywnym odstawieniu substancji uzależniającej. Polega on na całkowitej izolacji od środka uzależniającego, a także od osób, które mogłyby pomóc osobie uzależnionej w zdobyciu go. Jest to bardzo trudny czas, kiedy organizm, przyzwyczajony do otrzymywania stale coraz większej dawki środka, nagle zostaje go pozbawiony, zaczyna więc reagować tak, jakby był chory. Pojawia się tak zwany zespół abstynencyjny, objawiający się m.in. poprzez bóle głowy, nudności, wymioty, gorączkę, a czasem nawet halucynacje. Przejście detoksu jest tym trudniejsze, że wyżej wymienione dolegliwości, oraz kilka innych, jakie również mogą się pojawić, są odczuwane znacznie silniej, niż w przypadku „zwykłego” chorowania. Nie pomaga również świadomość, że wystarczyłoby zażyć nieco narkotyku/alkoholu/innej rzeczy, od jakiej pacjent jest uzależniony, by dolegliwości ustąpiły. Detoks trwa do tygodnia.

Są osoby, które próbują przejść detoks samodzielnie, lecz rzadko jest to dobry pomysł. Wymaga to dużo silnej woli, by nie powrócić do nałogu, a do tego umiejętnego korzystania ze środków, które nie uzależnią, a pomogą złagodzić odczuwane dolegliwości. Dlatego też na detoks lepiej zgłosić się do profesjonalnego ośrodka

Odwyk z kolei polega na utrwaleniu efektów, jakie przyniósł detoks. Organizm jest czysty i wolny od substancji uzależniającej, nie oznacza to jednak, że zniknęła również chęć na sięgnięcie po nią. O ile podczas detoksu skupiamy się na odtruciu ciała, o tyle odwyk służy odtruciu umysłu. Prowadzone są terapie na zasadzie rozmów grupowych, gdzie uczestnicy dzielą się swoimi przeżyciami związanymi z substancją, lub na zasadzie indywidualnej.

leczenie uzależnień na odwyku
Grupowe terapie odwykowe gwarantują świetne efekty w leczeniu. Wsparcie osób zmagających się z podobnym problemem bywa nieocenione.

Co mają na celu terapie indywidualne i grupowe?

Terapia indywidualna ma za zadanie rozwinąć swego rodzaju więź pomiędzy pacjentem a terapeutą, dzięki czemu możliwa jest zmiana sposobu myślenia o otoczeniu. Osoby uzależnione często myślą, że są odbierane negatywnie, a że niestety, ze względu na ich nałóg najczęściej tak jest, staje się to dla nich wyraźnym sygnałem, że ucieczka w nałóg była słuszną decyzją. 

Wyciąganie pacjenta z nałogu równa się burzeniu jego świata, który z jego „pomocą” sobie stworzył. Pacjent zdążył wytworzyć sobie cały system poglądów, umieścić uzależnienie w centrum swojego zainteresowania, znaleźć osoby, które mają ten sam problem i które utrzymują go przy nałogu. 

Zadaniem odwyku jest zatem pomoc w zbudowaniu nowego świata, w którym dla używki nie ma już miejsca. Jest to czas na budowanie poczucia wartości od nowa, wyrobienie przekonania, że używka nie jest w życiu do niczego potrzebna. 

Podczas odwyku pojawiają się stany napięcia nerwowego, agresji, różne lęki, z którymi pacjent sobie nie radzi. Grupowe sesje terapeutyczne pozwalają zauważyć, że wokół nas są również inne osoby z tym samym problemem, które podjęły walkę. Może utworzyć się tzw. grupa wsparcia, dzięki czemu wyjście z nałogu staje się dużo łatwiejsze. 

Kiedy przeprowadzamy detoks i odwyk?

Obie formy leczenia są konieczne najczęściej w przypadku uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Są to substancje powodujące uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, zatem konieczne jest podejście kompleksowe. Detoks walczy z uzależnieniem fizycznym, odwyk – z psychicznym. 

Kiedy warto zgłosić się po pomoc? Zawsze wtedy, gdy czujemy, że uzależnienie nas przerasta. Zawsze wtedy, gdy widzimy, jak wyniszcza bliską osobę. Profesjonalne ośrodki zapewniają wsparcie nie tylko samym uzależnionym, lecz też ich rodzinom, dzięki czemu uczą się one, jak powinny skutecznie pomagać nałogowcom wyjść z uzależnienia. 

Poszukujesz dobrego ośrodka dla siebie lub bliskiej Ci osoby? Szukając terapii odwykowej we Wrocławiu, zajrzyj do niewielkiej, zacisznej miejscowości nieopodal stolicy Dolnego Śląska – Mirkowa. Mieści się tam ośrodek FreeDom, który zrzesza najlepszych lekarzy, z których pomocą skutecznie wyjdziesz z uzależnienia lub dowiesz się, jak pomóc osobom z Twojego otoczenia.