Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która może się przytrafić każdemu z nas. Mijając każdego dnia na ulicy przechodniów nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wiele osób zewnętrznie wyglądających na zadowolonych z życia, uśmiechających się i próbujących czerpać z niego garściami, tak naprawdę męczy się z depresją.

Panuje błędne przekonanie, że leczenie farmakologiczne może uzależniać, przynosić wiele skutków ubocznych i nie tylko. Tak naprawdę jednak dzisiejsza farmakologia daje dostęp do antydepresantów, które nie powodują uzależnień, a w stosownych dawkach są w stanie wyciągnąć pacjenta, nawet z głębokiej depresji.

Jak wygląda leczenie depresji?

Leczenie polega na jednoczesnym zastosowaniu środków farmaceutycznych i psychoterapii. Farmakologia dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta, ponieważ depresja może się objawiać różnorako, a do tego jej nasilenie także bywa odmienne.

Pamiętać jednak należy o tym, iż leczenie depresji środkami farmaceutycznymi trwa co najmniej kilka tygodni, bowiem ów zaczynają działać dopiero po okresie 2-4 tygodni stosowania. Ponadto nie odstawia się ich gwałtownie, z dnia na dzień, a jedynie zmniejszając stopniowo dawki i stosując je także już w momencie, gdy pacjent został wyleczony. Dawki i konkretny lek, a jest ich na rynku kilkanaście, dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego z pacjentów, a także aktualnego stanu, w jakim się znajduje.

jak leczymy depresjęPsychoterapia działa uzupełniająco i dobrze jest, by była stosowana jednocześnie, już na etapie farmakologii. Ma na celu wspomóc pacjenta w powrocie do normalnego funkcjonowania. Budować jego poczucie wartości na nowo, motywować, zachęcać i sprawiać, że życie widziane jest na powrót, jako piękne, a nie takie, które w najgorszych stanach pacjent określa, jako niemożliwe do zniesienia.

Niemała liczba osób uważa, że depresja, która objawia się spadkiem samopoczucia, wahaniami nastroju, utratą apetytu i spadkiem masy ciała, niechęcią do robienia czegokolwiek, także bezsennością bądź nadsennością i innymi objawami towarzyszącymi, jest niemożliwa do wyleczenia z pomocą farmaceutyków.

Tak naprawdę jednak sedno tkwi w zaburzeń połączeń komórkowych w mózgu, co objawia się między innymi, w wyżej wymieniony sposób. Do tego dochodzi kwestia efektów ubocznych względem całego organizmu. Podwyższonego ciśnienia, zaburzeń w krążeniu krwi, odczuwaniem dolegliwości bólowych po stronie różnych narządów, o bliżej nieokreślonej etiologii. Leki antydepresyjne mają na celu wyeliminować przyczynę, a co za tym idzie, pozwalają uporać się z ogólnym, złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Psychoterapia stanowi jedynie uzupełnienie, a w lżejszych jej przypadkach, nie zawsze jest konieczną do zastosowania.

Jeśli jednak pacjent nie odczuwa poprawy pomimo stosowania farmaceutyków, najprawdopodobniej wymaga pomocy także od strony psychologicznej. Do tego dochodzą terapie grupowe oraz rozmowy z najbliższymi, którzy muszą wiedzieć, w jaki sposób wspierać, by pomagać, a nie szkodzić. Należy bowiem pamiętać, że depresja w ogólnym jej rozumieniu polega na nieumiejętności „wzięcia się w garść”, zatem rady tego typu są nieodpowiednimi, na którymkolwiek z etapów leczenia.