Czy wynajem kontenerów się opłaca?

Kontenery modułowe podbijają rynek tymczasowego budownictwa od wielu lat, jednak w przeciągu ostatnich dwóch coraz więcej firm zaczęło wykorzystywać je w różnych konceptach. To, co niegdyś kojarzyło się wyłącznie z biurami deweloperskimi na placu budowy, dziś może służyć jako sklep, biuro, magazyn narzędziowy, punkt obsługi klienta, łazienka na festiwalu czy pokój hotelowy w nadmorskim kompleksie.

Istnieje wiele ciekawych i niezwykle kreatywnych zastosowań dla kontenerów. Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie – czy warto inwestować w ich zakup, czy są tak tymczasową opcją, że wynajem okaże się znacznie lepszy?

Podstawowe typy kontenerów

Jeśli należałoby wymienić jedną, najważniejszą cechę kontenerów modułowych, można z powodzeniem powiedzieć, że są one niezwykle uniwersalne. Kreatywnych pomysłów na ich wykorzystanie nie brakuje, o czym doskonale świadczą tworzone w nich budki z jedzeniem, punkty obsługi klienta, profesjonalne biura czy nawet noclegownie.

W samej branży kontenerów istnieje jednak konkretny podział na konkretne rodzaje kontenerów, specyficzne dla danego przeznaczenia. I tak mamy więc kontenery mieszkalne, często nazywane także socjalnymi, kontenery sanitarne, służące jako łazienki, medyczne, biurowe, magazynowe, czy techniczne.

Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym wyposażeniem, które często można dostosować do własnych potrzeb na zamówienie, tworząc tym samym rozwiązania idealne.

Zalety kontenerów modułowych

Dlaczego kontenery stały się tak popularne i są wykorzystywane w naprawdę rozmaitych gałęziach przemysłu i usług? Jako jedyne w tym momencie stanowią tak skuteczny, a jednocześnie ekonomiczny sposób tworzenia zamkniętych przestrzeni bez konieczności właściwej budowy obiektów.

W stu procentach bezpieczne, odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem kontenery są doskonałym rozwiązaniem do magazynowania drogich narzędzi, przechowywania dokumentów biurowych czy tworzenia miejsc sypialnianych.

kontener

Jednocześnie, kontenery stanowią doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi i nie dopuszczają do zniszczenia przechowywanych wewnątrz przedmiotów, czego nie można powiedzieć zawsze o innych tymczasowych rozwiązaniach. Kontenery to takie swoiste małe blaszane domki zdolne do pełnienia funkcji tradycyjnego budynku.

Tym, co jednak wyróżnia je z tłumu najbardziej jest ich modułowość – kontenery można dowolnie łączyć, tworząc unikalne kompleksy biurowo-magazynowo-socjalne, co przykładowo dla przedstawicieli branży budowlanej jest bardzo korzystne. Dowolne łączenie, powiększanie i doposażanie kontenera oraz jego mobilność, o której też nie należy zapominać sprawiają, że w dowolnym miejscu, w którym kontener zostanie postawiony, będzie on mógł w pełni spełniać swoją funkcję.

Wynajem, czy kupno kontenerów – porównanie opcji

Kontenery są rozwiązaniem stosunkowo tanim i inwestycją opłacalną zarówno w przypadku kupna, jak i wynajmu. Rozważając wybór jednej z dwóch opcji warto przede wszystkim skupić się na kwestii okresu, w jakim kontener będzie używany. Na jednorazowe, krótkotrwałe potrzeby wynajem jest oczywiście najkorzystniejszy, a na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się tego typu usługami.

Korzyścią jest tu zdecydowanie brak konieczności przechowywania kontenera w momencie, gdy przestanie on być użyteczny i inwestowania pieniędzy w jednorazowe przedsięwzięcie. Płacisz tu wyłącznie za okres, w którym użytkujesz kontener, a następnie zwracasz go firmie wynajmującej i to właściwie tyle. Z drugiej jednak strony, istnieje wiele powodów dla których warto postawić na kupno.

Najistotniejszą wydaje się być oczywiście plan długotrwałego użytkowania kontenera. Dla przykładu, firma budowlana wykorzystująca kontener jako magazyn prawdopodobnie będzie potrzebowała go przy każdym kolejnym zleceniu – wynajem byłby tu skrajnie nieekonomiczny. Decydując się na zakup masz też większe pole decyzyjne odnośnie wyposażenia i rozmiarów kontenera, dzięki czemu możesz dostosować go do własnych potrzeb.

Ostateczny wpływ na kwestię zakupu i wynajmu mają oczywiście fundusze, jakimi na daną chwilę dysponujesz. Wiele firm korzystających z kontenerów na co dzień decyduje się na wynajem, gdyż na daną chwilę opcja ta jest dla nich korzystniejsza finansowo.

Podobnie, wiele firm potrzebujących kontenera jednorazowo decyduje się na jego zakup, gdyż potrzebuje stworzenia go w określonej formie i wyposażenia pod konkretny standard. Nie ma więc jednej lepszej opcji – wszystko zależy od twoich możliwości i preferencji. Jedno jest tylko pewne – kontenery modułowe to przyszłość tymczasowego budownictwa.