Czy wiesz jak zadbać o karoserię samochodu?

Pod hasłem „chemia samochodowa” ukrywają się wszelkie preparaty, służące zarówno do pielęgnacji jak i do konserwacji auta.

Do preparatów służących do pielęgnacji samochodów z pewnością można zaliczyć takie środki jak płyny i szampony do mycia karoserii, płyny do mycia szyb w aucie, wszelkie środku służące do wyczyszczenia tapicerki samochodowej, zarówno tej materiałowej jak i skórzanej, oraz środki do czyszczenia felg, zderzaków i innych elementów plastikowych w samochodach.

Czym zatem są środki służące do konserwacji samochodów? W skład tej grupy wchodzą takie środki jak woski do karoserii, woski do felg, różnego rodzaju preparaty do elementów drewnianych w samochodach, poczerniacze do opon oraz poczerniacze do listw i zderzaków. Bardzo ważnym rodzajem środka będącego preparatem do konserwacji samochodu jest olej samochodowy, zwany także olejem silnikowym.

Czym jest olej samochodowy? Jest to bardzo istotny płyn, będący czynnikiem smarującym we wszystkich silniach spalinowych. Ma on postać tłustego, ciemnego płynu, konsystencją przypominającego olej. W skład oleju silnikowego wchodzą produkty powstałe w wyniku destylacji ropy naftowej, które posiadają bardzo wysoką temperaturę wrzenia, sięgającą 500 stopni Celsjusza, tudzież, w przypadku niektórych olejów silnikowych, syntetyczne odpowiedniki frakcji destylacji ropy naftowej. Dodatkowo, w skład każdego oleju wchodzą różnego rodzaju dodatki, mające na celu ulepszyć właściwości danego oleju silnikowego.

Jak polerować auto

Do takich dodatków możemy zaliczyć między innymi dodatki o działaniu przeciwkorozyjnym, mające na celu zapobieganie ewentualnej korozji w silniku. Istnieją także dodatki przeciwutleniające, których dodaje się do oleju silnikowej w celu spowolnienia utleniania się oleju, czyli spowalniające jego proces starzenia się. Dzięki takim dodatkom można rzadziej wymieniać olej w samochodzie, oszczędzając tym samym czas i pieniądze, niż w przypadku tradycyjnego oleju silnikowego, bez tego typu dodatków.

Istnieją także oleje samochodowe wzbogacone w dodatki które obniżają temperaturę krzepnięcia oleju, oleje silnikowe które zawierają dodatki wzmacniające naturalne właściwości smarne oleju, dzięki temu zwiększając jego efektywność oraz oleje wzbogacone w substancje, które potrafią obniżyć temperaturę przy której pieni się olej, tym samym wzmacniając jego działanie nawet w skrajnie wysokich temperaturach. Podstawową rzeczą na świecie, którą należy się kierować przy wyborze oleju silnikowego dla swojego samochodu jest ustalenie, w jakiej strefie klimatycznej dane auto będzie pracować.

Najczęściej producent auta konkretnie wskazuje, jakiego typu oleju silnikowego powinniśmy używać do naszego auta. Warto nie dawać się zwieść pokusie wlewania lepszego oleju samochodowego niż nakazuje nam producent, ponieważ może to przynieść przykre konsekwencje, mogące się nawet skończyć awarią silnika. Tak więc w tym przypadku powinniśmy przestrzegać informacj zawartych w instrukcji obsługi naszego samochodu i nie próbować oszukiwać producenta naszego auta.

Do najpopularniejszych firm sprzedających oleje silnikowe należą takie marki jak Mobil, Castrol, Shell czy Lotos.