Czy warto wybrać rolety balkonowe?

Rolety balkonowe pełnią funkcję zabudowy dla balkonów i tarasów. Wykorzystuje się je zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Często można je spotkać także w altanach. Obecnie, stale rośnie popularność rolet balkonowych. Przyczyniają się do tego ich funkcje oraz zalety.

Co przełożyło się na wzrost popularności rolet zewnętrznych? Przed czym mogą nas ochronić i w jakich miejscach najlepiej będzie je wykorzystać? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania, opisujemy wszystkie najważniejsze cechy rolet zewnętrznych oraz ich zastosowanie.

Cechy rolet zewnętrznych

W odróżnieniu od wewnętrznych, rolety balkonowe są twarde i sztywne, dzięki czemu zapewniają należytą ochronę. Poza tym, ich rola skupia się na ochronie danego pomieszczenia. Kwestie wizualne są nieco mniej istotne, jednak obecnie mamy możliwość wybierać spośród różnych kolorów i materiałów takich rolet.

Podstawowa budowa rolet składa się z obudowy – skrzydeł oraz prowadnic, pancerza rolety oraz z napędu. Napęd, w zależności od naszych preferencji i wygody, może być elektryczny lub manualny. Typy rolet zewnętrznych, w jakie można się wyposażyć to rolety RKS, podtynkowe, natynkowe oraz rolety naokienne.

Rolety RKS to te, których obudowa jest ceramiczna, lub poliuretanu, który dodatkowo wzmacnia drut zbrojeniowy. Tego typu rolety wymagają całkowitej zabudowy, a skrzynkę montuje się w nadprożu okna. Często stosowane są one w nowoczesnym budownictwie.
Rolety podtynkowe z kolei posiadają aluminiową obudowę. Skrzynkę rolety umieszcza się przed oknem we wnęce w nadprożu okna. W przypadku rolet podtynkowych, istnieje konieczność zabudowy zewnętrznej.
Rolety natynkowe również mają obudowę wykonaną z aluminium. Skrzynka rolety montowana jest na murze albo w przygotowanej specjalnie wnęce okiennej. W tym przypadku, nie ma możliwości zabudowy.
Rolety naokienne to ten typ rolet, których zabudowa wykonana jest z tworzywa PVC. Skrzynka rolety jest nakładana bezpośrednio na okno, po czym montowana jest we wnęce okiennej. W przypadku rolet naokiennych, istnieje wiele możliwości co do zabudowy.

Cel rolet balkonowych

balkonMontowanie rolet balkonowych zapewnia nam przede wszystkim estetyczny wygląd budynku. Odpowiedni dobór rolet zewnętrznych zagwarantuje nam efekt dopełnienia. Trzeba jednak podkreślić, że rolety balkonowe pełnią funkcję ochronną. Chronią one prywatność domowników/użytkowników oraz stanowią zabezpieczenie przed kradzieżą czy włamaniem. Dodatkowo, montaż rolet zewnętrznych chroni balkon lub taras przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Warto dodać, że materiały, z jakich wykonywane są rolety, dodatkowo pełnią rolę barier akustycznych. Dzięki temu, domownicy mają zapewnioną ochronę przed hałasem z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne można wykorzystać zarówno na parterze, jak i na piętrze. Mogą one sięgać do poziomu barierek lub mieć długość balkonu.

 

Zabudowanie balkonu dzięki rolecie zewnętrznej

Balkony i tarasy, to miejsca, w których najczęściej wykorzystuje się rolety zewnętrzne. Wiele osób, chcąc stworzyć dodatkowe pomieszczenie w domu, wykorzystuje rolety zewnętrzne, by zabudować balkon.

Dziś, rolety zewnętrzne stanowią nieodłączną część wielu projektów budowlanych, dzięki swojej funkcjonalności. Zapewnianie ochrony przed słońcem, opadami deszczu i śniegu oraz innymi szkodliwymi warunkami pogodowymi, to podstawowa zaleta rolet zewnętrznych. Rolety stanowią barierę, która dodatkowo zapewnia izolację termiczną. W cieplejszych miesiącach, mieszkanie osłonięte roletami zewnętrznymi nie będzie się zbytnio nagrzewać. Podczas zimy z kolei, rolety balkonowe chronią przed utratą ciepła, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.