Czy tatuaż boli i do czego można go porównać?

Zastanawiałeś/łaś się kiedyś, jak to jest mieć całe ciało w tatuażach? Przecież powszechnie wiadomo, że tatuaż boli, więc dlaczego ludzie tak chętnie ozdabiają swoje ciało za pomocą tuszu wstrzykiwanego do skóry wielką igłą?

Mówi się, że tatuaże są tylko dla ludzi o mocnych nerwach, jednak rzeczywistość jest nieco inna. Otóż każda osoba posiada inny próg bólu, dlatego kwestia tego, jak bolesne będzie tatuowanie, jest bardzo indywidualna.

Jaki to ból?

Nie można jednak stwierdzić, że robienie tatuażu jest całkowicie bezbolesne, ponieważ proces wbijania igły w skórę powoduje na niej drobne rany, które raz mogą boleć mniej, a raz bardziej.

Natomiast tego rodzaju dyskomfortu nie można porównać do wbijania igły przy zastrzykach. Igła do tatuowania nie wchodzi tak głęboko w skórę, dlatego najczęściej porównuje się ten ból do systematycznych użądleń owadów. Nie jest to jednak nic strasznego prawda? Taki ból jest jak najbardziej znośny.

Gdzie boli najbardziej?

Są jednak pewne miejsca na ciele, gdzie wbijanie igły boli najbardziej prawie każdego. Jest to powierzchnia, gdzie skóra jest najcieńsza, a pod nią znajdują się kości czy nerwy. Takimi miejscami jest na pewno kręgosłup, szuja, nadgarstki, miejsca intymne czy kostki.

Czasami mówi się również, że duży ból odczuwa się na powiekach, stopach czy wargach, jednak wiele osób odczuwa wtedy najczęściej nieprzyjemne mrowienie czy łaskotanie, a nie ból, dlatego kwestia tych miejsc jako najbardziej bolących pozostaje sporna.

Gdzie boli najmniej?

Analogicznie do najbardziej bolących miejsc, tam, gdzie odczuwa się najmniejszy dyskomfort, tam skóra jest najgrubsza a unerwienie najsłabsze. Do takich miejsc zalicza się uda, łydki, pośladki, brzuch, plecy (zewnętrzna strona, dalej od kręgosłupa) ramiona itp. Jednak ta kwestia jest już bardziej indywidualna niż w przypadku największego bólu. Ktoś może nie odczuwać dyskomfortu na udach czy ramionach, a dla kogoś innego w dalszym ciągu może to być ból nie do wytrzymania przy jednej sesji.

Jak zredukować ból?

Jak widzisz, ból przy robieniu tatuażu można zredukować. Istotnymi czynnikami, o które na pewno trzeba zadbać przed robieniem tatuażu są:

  • sen,
  • porządny posiłek przed sesją,
  • trzeźwość umysłu (brak kaca 😉),
  • zapas słodyczy na sesji.

Istnieje również jeden kluczowy sposób na redukcję bólu, mianowicie znieczulenie. W wielu salonach stosuje się środki znieczulające do skóry, które sprawiają, że bodźce wysyłane do mózgu z informacją, że coś nas boli, przebiegają dużo wolniej. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, warto spytać tatuatora o skutki uboczne danego środka i jego skład, ponieważ bardzo często tego typu produkty mogą uczulić, przez co wykonanie tatuażu nie będzie przez jakiś czas możliwe.

Czy rozmawiać z tatuatorem?

Tak! Przed wykonaniem tatuażu istotna jest rozmowa z tatuatorem, który go wykona, zwłaszcza jeśli tatuaż będzie pierwszym w Twoim życiu. To on jest specjalistą i chętnie rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące nie tylko odczuwanego bólu. W końcu tatuaż to pamiątka na całe życie, także lepiej wiedzieć na ten temat jak najwięcej, nawet jeśli miałyby to być podstawowe kwestie.

tatuaż wrocław

Podsumowanie

Jeśli masz więcej pytań związanych z tatuażami, to koniecznie zajrzyj na stronę voishop.pl/faq. Znajdują się tam nie tylko najczęściej zadawane przez klientów pytania, ale jest również możliwość kontaktu mailowego z tatuatorem, który na pewno wszystko dokładnie wyjaśni, jeśli dalej wahasz się z podjęciem decyzji.

Pamiętaj, że tatuaż to przede wszystkim ozdoba na ciele i to od Ciebie zależy, jak on będzie wyglądał i gdzie chciał(a)byś go mieć. Tatuatorzy służą pomocą. Nie są artystami, dla których liczy się własna inwencja twórcza. To Ty powierzasz im swój pomysł i ich zadaniem jest go jak najlepiej odtworzyć na skórze, byś był/a zadowolony i byś miał/a pamiątkę na całe życie.