Czy rwa kulszowa jest do wyleczenia?

Kręgosłup w organizmie człowieka pełni rolę podstawy oraz ochrony dla rdzenia kręgowego. Stabilizuje on sylwetkę i jest jednym z najważniejszych elementów budowy jego ciała.

Ze względu na swą kluczową rolę w ludzkim organiźmie jest narażony na urazy i zwyrodnienia, pojawiające się wraz z wiekiem lub na skute k nieodpowiedniego trybu życia. Siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej nie sprzyja zachowaniu kręgosłupa w zdrowiu. Pojawiają się zwyrodnienia, które mogą być przyczyną bardzo uciążliwych i bolesnych dolegliwości, jaką jest na przykład rwa kulszowa.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa nazywana również atakiem korzonków nerwowych jest efektem nacisku na nerw kulszowy, który należy do najdłuższego nerwu obwodowego w organiźmie człowieka. Jego początek znajduje się w kręgosłupie lędźwiowym i kości krzyżowej, przebiega przez miednicę, pośladek, udo, poprzez goleń, aż do stopy. Jego zapalenie zwykle wywołane jest uciskiem wzdłuż jego przebiegu, a najczęściej powodem jest przepuklina kręgosłupa, która przygniata korzenie tworzące nerw kulszowy. Uszkodzony krążek międzykręgowy uciska na korzenie nerwowe, powodując charakterystyczny dla rwy ból, promieniujący do nogi.

Przyczyny bólów kręgosłupa

Bóle kręgosłupa według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych WHO mogą mieć wiele przyczyn. Około 15% tych dolegliwości wynika z konkretnej choroby, na przykład złamania, urazu, stenozy kanału kręgowego, infekcji, choroby nowotworowej, wady rozwojowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyczyną pozostałych 85% dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa są zmiany zwyrodnieniowe, związane z:

  • wiekiem,
  • ludzką psychiką
  • nieumiejętnością radzenia sobie ze stresem,
  • ogólnym stanem mięśni,
  • brakiem ruchu,
  • paleniem papierosów,
  • złą dietą,
  • poziomem hormonów.

Kogo dotyczy rwa kulszowa?

Bóle krzyża zalicza się do chorób cywilizacyjnych i dotyczą praktycznie każdej osoby. Pojawiają się choćby sporadycznie u niemal 1/3 społeczeństwa. Ich przyczyny są związane z brakiem aktywności fizycznej, trybem życia, a także specyfiką pracy zawodowej. Rwa kulszowa najczęściej dotyka osób, które nadmiernie obciążają kręgosłup. Może to być związane z wykonywanymi czynnościami w pracy, otyłością lub osłabieniem mięśni szkieletowych, wynikających z brakiem aktywności fizycznej.

masaż

Jak zapobiegać rwie kulszowej?

Zapobieganie rwie kulszowej jest niezwykle trudne, ponieważ nie ma jednej skutecznej metody, która gwarantuje pełne wyleczenie. Na pewno należy zapobiegać powstawaniu przepuklin międzykręgowych, które są w dużej mierze odpowiedzialne za ucisk na nerwy. W celu zapobiegania nawracającym atakom rwy kulszowej należy odciążyć kręgosłup. Jeśli przyczyną nadmiernego obciążenia są nadmierne kilogramy, to pierwszym krokiem powinno być pozbycie się nadwagi.

Należy dbać o prawidłową postawę ciała i ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha. Obciążanie kręgosłupa powoduje produkcję substancji osłabiających strukturę krążka międzykręgowego. W przypadku siedzącej pracy, która nie służy zdrowiu również kręgosłupa, należy ustawić odpowiednią wysokość podłokietników i fotela, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa. Nie należy nadmiernie pochylać głowy do przodu podczas pracy przy komputerze, a monitor ustawić tak, by znajdował się w odpowiedniej odległości. Poza tym buty na wysokich obcasach nie są zdrowe dla kręgosłupa, więc w przypadku dolegliwości z jego strony należy zrezygnować z ich noszenia.

Najskuteczniejszą metodą są regularne ćwiczenia wzmacniające nie tylko mięśnie przykręgosłupowe, ale także rozciągające i aerobowe. 

Jak radzić sobie z bólem przy rwie kulszowej ?

Dolegliwości bólowe przy rwie kulszowej  najlepiej łagodzić odciążając kręgosłup. Najkorzystniejszą pozycją jest ułożenie się na boku lub na plecach z ugiętymi w stawach nogami. Dzięki takim pozycjom uda się złagodzić ból. Niezwykle ważnym elementem w leczeniu rwy kulszowej jest rehabilitacja, która nie tylko łagodzi ból, ale zabezpiecza przed nawrotami choroby. W pierwszych dniach ostrego dolegliwości bólowych nie należy podejmować rehabilitacji, ale zaraz po ich opanowaniu trzeba niezwłocznie ją rozpocząć. Kinezyterapia, czyli wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, ma na celu rozluźnienie mięśni w okolicach kręgosłupa i ich wzmocnienie w celu poprawienia jego stabilności.

Korzystne są tu ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz aerobowe, takie jak pływanie, szczególnie stylem grzbietowym, szybkie spacery oraz nordic walking. Doskonałe efekty przynosi również masaż rozluźniający mięśnie. Skuteczność rehabilitacji w dolegliwościach rwy kulszowej zależy od fizjoterapeuty, który wdroży odpowiedni rodzaj terapii.