Czy pieniądze z austriackiego podatku mogą przepaść jeżeli się nie rozliczyłem

Pracując legalnie i regularnie odprowadzając podatek w Austrii, każdy może starać się o jego zwrot. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest złożenie zeznania podatkowego w austriackim urzędzie skarbowym, tzw. Finanzamtem.

Pracując legalnie na terenie Austrii, każdy ma obowiązek odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. W większości przypadków to pracodawca pobiera z wypłaty określoną kwotę i przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego. Nadpłacony podatek można odzyskać, ale konieczne jest rozliczenie się z dochodów pod koniec każdego roku podatkowego.

Podatek z zagranicy – jak rozliczyć?

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikom karty podatkowej Lohnzettel, gdzie znajduje się podsumowanie dochodu. Dokument stanowi podstawę do złożenia zeznania podatkowego, rozliczenia się z urzędem skarbowym oraz uzyskania zwrotu podatku. Lohnzettel musi zostać przekazane do końca lutego.

Austriackie prawo podatkowe jest bardzo podobne do niemieckiego oraz polskiego. Deklaracje podatkowe składa się do 30 kwietnia. Cały proces rozliczania podatku w Austrii jest skomplikowany, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże wypełnić i złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym. Zewnętrzne firmy zajmujące się podatkami z zagranicy, posiadają kwalifikację oraz doświadczenie w odzyskiwaniu zaległego podatku. Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy pozwoli na odzyskanie wyższej kwoty podatku, a także skorzystanie z ulg podatkowych, o których nawet nie mieliśmy pojęcia.

Dokumenty można wypełnić także samodzielnie, ale w praktyce czas oczekiwania na zwrot podatku może potrwać zdecydowanie dłużej.

zwrot podatku austria
Czy pieniądze z austriackiego podatku przepadają?

Austriackie prawo podatkowe pozwala na rozliczenie się z podatku do pięciu lat wstecz. Pieniądze z nierozliczonego podatku w tym czasie nie przepadają. Warto jednak składać deklaracje podatkowe pod koniec każdego okresu, dzięki czemu zwrot podatku będzie wyższy. Możliwe jest również rozliczenie podatku nie pracując już w Austrii – konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich dokumentów, które ułatwią cały proces.

Kto ma obowiązek rozliczenia się z podatku w Austrii?

Niemal każdy kto pracuje w Austrii ma obowiązek rozliczenia się z lokalnym fiskusem. Nieograniczony obowiązek podatkowy mają osoby posiadające status rezydenta. Otrzymują go obcokrajowcy, którzy bez przerw przepracowali w Austrii 183 dni lub jeśli ich całkowity wyniósł minimum 90% wszystkich rocznych dochodów – również tych osiągniętych w rodzimym kraju. Obowiązek rozliczenia się z austriackim Finanzamtem mają również osoby, które zarobiły ponad 11 tysięcy euro.

Austriackie prawo podatkowe zezwala również na rozliczenie się z dochodu osobom, które nie mają statusu rezydenta, poprzez skorzystanie z fikcyjnego nieograniczonego obowiązku podatkowego. Taka możliwość mają przede wszystkim obywatele krajów należących do Unii Europejskiej, ale tylko w momencie, jeśli dochody spoza Austrii nie przekroczyły 11 tysięcy euro. Rozliczyć się może także każda osoba, która jest zameldowana na terenie Austrii.

Bez złożenia deklaracji podatkowej nie jest możliwe uzyskanie zwrotu podatku z zagranicy.

Zwrot podatku z Austrii – jak wygląda w praktyce?

zwrot podatku z austrii tax-pol

Prawie każdy ma możliwość odzyskania zwrotu podatku w Austrii, nawet osoby, które nie posiadają statusu rezydenta. Polacy, których zarobki nie przekroczyły określonego pułapu, mogą dobrowolnie złożyć zeznanie podatkowe, dzięki czemu dostają możliwość zwrotu niemal całego nadpłaconego podatku. Ważne jest jednak, że w przypadku niedopłaty, austriacki urząd skarbowy automatycznie odrzuca wniosek, a polski podatnik nie ponosi żadnych konsekwencji prawnych.

W praktyce zwrot podatku w Austrii to skomplikowana procedura, dlatego warto powierzyć to zadanie osobom posiadającym doświadczenie w odzyskiwaniu nadpłaconych pieniędzy. Profesjonalne firmy po otrzymaniu wszystkich wymaganych dokumentów sporządzają deklarację, a następnie kierują ją do odpowiedniego urzędu skarbowego. To w ich obowiązku leży korespondencja z organami, a następnie weryfikacja i ewentualne odwołania.

Zwrot podatku z zagranicy trwa od 3 do 6 miesięcy, ale czas może się znacznie wydłużyć, jeśli postanowimy rozliczyć się sami.

Rozliczenie podatku z zagranicy – co warto wiedzieć?

Nadpłacony podatek w Austrii to wysoka kwota, o której zwrot warto się postarać. Sama procedura jest żmudna, ale przy pomocy firmy Tax-Pol z Wrocławia możliwe jest odzyskanie nawet całości zapłaconego podatku.

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z zagranicy
Anglia zwrot podatku
Zwrot podatku z Holandii
Co to jest zwrot podatku, na czym polega i czy trzeba go wykonać? Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku z Anglii? Kiedy otrzymam zwrot podatku z Holandii?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu