Czy outsourcing IT się opłaca?

Trudno współcześnie wyobrazić sobie profesjonalną firmę, która działa i rozwija się bez komputerów, specjalistycznego oprogramowania czy podłączenia do sieci informatycznej.

Niemal każdy przedsiębiorca w swojej firmie dba o to, aby wszystkie dane były przechowywane na dyskach i serwerach komputerowych. Warto jednak przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich informacji przed ich utratą. Dlatego outsourcing IT to doskonały pomysł dla pracodawców, którzy pragną chronić dane swojej firmy. Czy outsourcing IT się w ogóle opłaca?

Bezpieczeństwo informatyczne w firmach

Na przestrzeni wielu lat charakter IT w wielu firmach zmienił się diametralnie. Dawniej komputery służyły jedynie do tworzenia plików tekstowych, ewentualnie wysyłania wiadomości. Aktualnie komputery wraz z szybkim łączem internetowym to siła napędowa każdego biznesu. Nie tylko pomagają w prowadzeniu firmy, ale to na nich opiera codzienna praca tysięcy pracowników, którzy dbają o dobre prosperowanie biznesu.

Jednak z biegiem lat zmieniła się nie tylko rola komputerów w firmie, ale również zagrożenia z tym związane. Próby włamania na serwery firmowe, wirusy dołączone do plików, przypadkowe wyniesienie danych przez zatrudnionych pracowników to tylko kilka problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy.

Zatrudnienie i utrzymanie całego zespołu IT, który zajmie się ochroną i zapewni bezpieczeństwo danych jest dla wielu firm niezwykle kosztowne. Stąd też nadzorem najczęściej zajmuje się jedna osoba, którą z pewnością ilość obowiązków przytłacza.

Jednocześnie zatrudnienie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej niekiedy jest trudne do zrealizowania, ze względu na ograniczone pole działania firmy. Z tego też powodu coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zlecenie opieki nad siecią IT specjalistom z zewnętrznej firmy. Czym jest outsourcing IT i czy warto się na niego zdecydować?

Outsourcing IT – co to jest?

Outsourcing IT to nic innego, jak przekazanie zadań związanych z ochroną danych IT oraz innych związanych z poprawnym działaniem sieci informatycznej w danej firmie. Oddelegować można część lub wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem i obsługą oprogramowania.

W pakietach oferowanych przez firmy outsourcingowe można również znaleźć propozycję wsparcia technicznego, co z pewnością jest niezwykle przydatne podczas awarii.

Outsourcing IT można jednak podzielić na dwie różne formy. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na zlecenie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa IT w każdym zakresie. Outsourcing można również zlecić jednorazowo lub wielorazowo jedynie dla części projektów i zadań.

Czy outsourcing IT się opłaca?

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców korzysta z możliwości powierzenia działań IT zewnętrznej firmie oferującej usługi informatyczne we Wrocławiu. Ogranicza to liczne problemy, z którymi musieliby mierzyć się niemal codziennie. Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy IT to szereg zalet, które z perspektywy czasu są niezwykle opłacalne.

Outsourcing IT to przede wszystkim brak konieczności przeprowadzania rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. IT. Firmy specjalizujące się w świadczeniu usług outsourcingowych posiadają doświadczenie, które widać w codziennej pracy. Potrafią wykonać niemal każde zadanie, zapewniając przy tym wysoką jakość swoich usług. Firmy outsourcingowe IT współpracują również z wieloma innymi podwykonawcami, dzięki czemu są w stanie profesjonalnie wykonać swoje zadanie, bez konieczności zwracania się do firmy zlecającej o konsultację danego problemu.

Firmy outsourcingowe są również niezwykle elastyczne pod kątem czasu pracy, jak i wysokości wystawianych faktur. Zazwyczaj pracownicy takich firm są dostępni cała dobę, co z pewnością przekłada się na czas realizacji usługi oraz jej jakość. Jednocześnie współpraca z firmą outsourcingową pozwala na wynegocjowanie własnych stawek, dostosowanych do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

Firma outsourcingowa IT to także opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy liczą się z dodatkowymi kosztami i chcą jak najbardziej zmniejszyć niepotrzebne wydatki. Kontrola nad postępem prac, a co się z tym wiąże – kosztami – jest jedną z zalet zlecenia outsourcingu IT. W tym przypadku przedsiębiorcy na działanie w zakresie IT mogą wyznaczyć konkretny budżet oraz zadania, jakie będą zrealizowane przez zleceniobiorcę. Wiele firm outsourcingowych IT rozlicza swój czas pracy na podstawie przepracowanych godzin, udostępniając zleceniodawcy wszystkie informacje za pomocą specjalistycznych programów.