Czy można przeprowadzić detoks alkoholowy w domu?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wielu objawów działających negatywnie na nasz organizm. Wie o tym każdy, kto choć raz przesadził z jego ilością na imprezie. Czasem jednak zdarzają się osoby, które mają problem z alkoholem i odczuwają skutki jego picia znacznie gorzej.

Mowa tu o osobach uzależnionych od alkoholu, które, mimo że starają się pozbyć swojego nałogu, to bez specjalnej pomocy nie są w stanie tego osiągnąć. To oni bardzo często odczuwają takie dolegliwości jak:

  • drżenie rąk
  • wymioty
  • bóle głowy
  • skoki ciśnienia
  • zaburzenia snu
  • omamy
  • wahania nastrojów

I wiele wiele innych, które przy długim obcowaniu z alkoholem mogą prowadzić do zatruć organizmu. Wtedy też złe samopoczucie nasila się i może prowadzić do padaczki, omdleń, a nawet do śpiączki. W Internecie bardzo dużo mówi się o przeprowadzeniu detoksu alkoholowego w takich wypadkach.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoksykacja to najczęściej najlepszy sposób na poprawienie złego samopoczucia po dużym spożyciu alkoholu. Podjęcie konkretnych działań ma na celu polepszyć samopoczucie i dodać sił w stanie trzeźwienia. Może on przyjmować różne formy, które zależą od wielu czynników.

Detoks alkoholowy w domu

Istnieje oczywiście taka możliwość, ale działa ona jedynie w wypadku złego samopoczucia na następny dzień po spożyciu alkoholu, czyli przy tzw. kacu.

Wtedy też niweluje się wszystkie dolegliwości dzięki uzupełnieniu elektrolitów i glukozy na przykład popijając  wodę z cukrem. Warto jeść również wtedy lekkostrawne posiłki gotowane na parze, by dodatkowo nie obciążać układu trawiennego, który pracuje nad pozbyciem się alkoholu z organizmu.

Jeśli jednak na zatrucia cierpią osoby uzależnione, wówczas taki detoks jest nieskuteczny.

Detoks alkoholowy osób uzależnionych

Domowe sposoby nie sprawdzą się, ponieważ alkoholicy potrzebuję znacznie większej motywacji i opieki w pozbyciu się objawów picia.

U osób uzależnionych bardzo często pojawia się tzw. zespół abstynencyjny. Ciało jest przyzwyczajone do notorycznego przyjmowania alkoholu dlatego też jeśli zostanie ono tego pozbawione, mogą wystąpić zaburzenia procesów metabolicznych oraz zaburzenia świadomości.

Dlatego tak ważne jest by przy odstawieniu alkoholu i przeprowadzeniu detoksu alkoholicy byli pod stałą opieką lekarzy.

Jak wygląda detoks w szpitalu?

Na początku przeprowadza się szczegółowe badania mające na celu ograniczyć ryzyko ewentualnych powikłań wywołanych zabiegiem.

Sam detoks to nic innego jak elektrolity podawane dożylnie. W podawanym płynie zawiera się najczęściej potas, magnez oraz różnego rodzaju witaminy. Czasem podaje się również leki przeciwbólowe czy uspokajające pozwalające łagodzić objawy odstawienia alkoholu. Pacjenta przez cały czas monitoruje lekarz, który w razie powikłań może szybko interweniować.

Takie działania zwiększają szansę na odizolowanie alkoholika od używki, ale jest to oczywiście sam początek walki z nałogiem.

Jak długo trwa detoks?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu fizycznego pacjenta, jego wagi, wieku, płci i ogólnej kondycji. Natomiast w szpitalu kluczową rolę odgrywa również to, jak duży jest nałóg i jak poważne dolegliwości mogą wystąpić przy odstawieniu.

Szacuje się, że detoks alkoholowy przeprowadzany w szpitalu trwa zazwyczaj do 10 dni, natomiast po zakończeniu detoksykacji uzależniony musi udać się na terapię uzależnień do specjalnego ośrodka, gdzie również może być zalecana detoksykacja.

Można zauważyć, że sam detoks alkoholowy nie jest niczym strasznym. Najwięcej problemów pojawia się na początku gdy organizm zostaje pozbawiony środka uzależniającego. Dlatego też jeśli ktoś ma problem z alkoholem, nie warto przeprowadzać takiego detoksu w domu. Może wystąpić wówczas wiele objawów zagrażających zdrowiu, a nawet życiu dlatego udanie się na taki zabieg pod okiem specjalisty jest nawet wskazany.

Detoks w ośrodku

Ponadto osoby uzależnione mogą zgłosić się już bezpośrednio do ośrodka leczenia uzależnień, w którym detoksykacja zostanie przeprowadzona w podobnych jak w szpitalu warunkach. Będzie to także dobra okazja do tego, by zaraz po oczyszczeniu rozpocząć terapię i walkę o życie w trzeźwości.

Na koniec warto dodać, że do takich ośrodków udają się nie tylko osoby uzależnione. Detoks alkoholowy w województwie dolnośląskim w wielu ośrodkach przeprowadza się również dla osób, które dopiero co stwierdziły swój problem, ale nie mogą mówić jeszcze o uzależnieniu. Zabieg ten jest więc dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, wyjść z sideł nałogu i poprawić samopoczucie.