Czy możliwy jest samodzielny dobór soczewek na podstawie parametrów okularów?

Coraz częściej wymieniamy okulary na soczewki. To popularna forma korygowania wad wzroku, zmiana nie powinna jednak być przeprowadzana samodzielnie. Noszenie soczewek zamiast okularów wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Jest tak dlatego, że soczewka jest “ciałem obcym” noszonym na powierzchni oka przez cały dzień – musimy koniecznie upewnić się, że nie będzie ona zagrażać naszemu komfortowi i zdrowiu. Czy w doborze soczewek mogą pomóc nam parametry naszych okularów? Sprawdzamy!

Czy parametry soczewek mogą być takie same, jak parametry okularów?

Okazuje się, że nie zawsze. Wynika to z podstawowej zależności, jaką jest różnica w odległości okularów i soczewek od oka. Okulary znajdują się w odległości ok. 1-1,5 cm od oczu, podczas gdy soczewka przylega ściśle do gałki ocznej, co wpływa na zmianę odległości padania promieni słonecznych na siatkówkę – przekłada się to często na inne parametry soczewki. 

Warto wiedzieć także o tym, że wielkość różnicy w parametrach pomiędzy soczewkami a okularami zależy od wielkości wady. Przy wadzie sięgającej 3,25 dioptrii różnice są nieznaczne, lub nawet nie występują. Od 3,25 dioptrii wzwyż należy już dobierać soczewki na następującej zasadzie: w przypadku krótkowzroczności soczewki powinny być słabsze niż okulary, a w przypadku dalekowzroczności – mocniejsze. Poniżej przykłady:

  • Jeśli wada wyjściowa wynosi 3,5 dioptrii, w przypadku krótkowzroczności, soczewka będzie miała moc 3,25, zaś w przypadku dalekowzroczności 3,75.
  • Z kolei, gdy mamy do czynienia z większą wadą, rozbieżności będą większe, mogą sięgać do 0,5 dioptrii lub więcej. Przykład: moc wyjściowa okularów wynosi 6,75. W takim przypadku soczewki do korygowania krótkowzroczności będą miały moc 6,25, a soczewki dla osób z dalekowzrocznością to już moc 7,25.

Sprawa komplikuje się nieco bardziej, gdy mamy również astygmatyzm. Wówczas, jeśli zmagamy się z astygmatyzmem nieprzekraczającym 0,75 dioptrii, stosuje się jeszcze soczewki sferyczne, lecz już przy wyższej wadzie konieczne są soczewki toryczne, które muszą zostać dobrane przez specjalistę tak, aby ich konstrukcja jak najlepiej trzymała się na oku bez przemieszczania, dzięki czemu zapewni jak najlepsze widzenie. 

Dobór soczewek kontaktowych – na co jeszcze zwracamy uwagę?

Obok mocy soczewek, istotnych jest również kilka innych kwestii. Zdarza się, że występują ważne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Poniżej ich przykłady: 

  • alergia,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niektóre leki,
  • zespół suchego oka,
  • infekcje oczu.

Musi zostać określona także jakość łez, by dobrać jak najlepszy rodzaj soczewek. 

soczewki

Zmieniasz okulary na soczewki? Skontaktuj się ze specjalistą!

Zamiana okularów na soczewki ma swoje liczne plusy, lecz też i minusy. Właśnie ze względu na konieczność wykluczenia niektórych przeciwwskazań, konieczna jest wizyta u okulisty lub optometrysty. Określi on precyzyjnie, jaką moc powinny mieć Twoje soczewki, a jeśli od ostatnich badań wzroku minęło już trochę czasu, Twoja wada wzroku mogła ulec zmianie. 

Specjalista wykluczy ewentualne przeciwwskazania i pomoże Ci w nauce właściwego zakładania i zdejmowania soczewek, przekaże Ci również całą niezbędną wiedzę na temat ich noszenia i pielęgnacji.

Wiele osób ma nadal wątpliwości na temat soczewek kontaktowych, o których krążą różne mity. Dzięki wizycie u okulisty (lub optometrysty) zyskasz rzetelną wiedzę, dzięki której będziesz mieć pewność, czy soczewki kontaktowe rzeczywiście są rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie. Gdy decydujesz się wymienić okulary na soczewki, nigdy nie rób tego samodzielnie. Kontakt z właściwym specjalistą pomoże Ci w przejściu całego procesu bezpiecznie i z zachowaniem właściwego komfortu dla Twoich oczu.