Czy monitoring przed domem jest legalny?

Stale rośnie liczba osób, które decydują się na instalację monitoringu na swojej posesji. Można się z tym zetknąć nie tylko w dzielnicach niebezpiecznych, lecz nawet i w tych, w których ryzyko popełnienia przestępstwa wydaje się minimalne. Niektórych zastanawiać może jednak czy monitoring przed domem jest w pełni legalny. Czy możemy instalować kamery w dowolny sposób, czy istnieją może jednak pewne ograniczenia?

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakładania monitoringu?

Monitoring nie może być założony w sposób w pełni dowolny. Założenie go na prywatnej posesji ma oznaczać, że zebrane materiały będą przeznaczone jedynie do ochrony terenu, czyli np. udostępnione policji w razie włamania lub innego przestępstwa dokonanego na terenie naszego podwórka. Kamery powinny obejmować wyłącznie posesję, bez nagrywania przestrzeni publicznej, np. ulicy przed domem lub podwórka sąsiadów. Jest to poważnym naruszeniem prywatności osób postronnych i stwarza ryzyko wykorzystywania nagrań w celach innych niż te, do którego miały być pierwotnie przeznaczone. Nikt nie może być nagrywany bez wyrażenia na to zgody, a zamontowanie monitoringu w niewłaściwy sposób może spowodować napływ skarg lub zgłoszenie sprawy na policję. Instalacja monitoringu obejmującego obszar przestrzeni publicznej wymaga zgłoszenia do odpowiedniej instytucji.

Nie możemy wykorzystywać monitoringu do podglądania innych i dalszego rozpowszechniania materiału celem ośmieszania nagranej osoby. Należy skonsultować instalację monitoringu ze wszystkimi członkami rodziny. Niektórzy mogą czuć się niekomfortowo, wiedząc, że są nagrywani na własnym podwórku. Instalacja kamery bez poinformowania pozostałych domowników może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji.

Do czego można wykorzystać nagrania z monitoringu?

Monitoring wizyjny służy przede wszystkim ochronie mienia oraz bezpieczeństwa mieszkańców domu. Jak już to zostało wspomniane, nagrania powinny stanowić dowód rzeczowy w razie dokonanego przestępstwa, do którego doszło na terenie prywatnym. Pozwala to na precyzyjne wskazanie sprawcy i znacznie przyspiesza zbadanie całej sprawy. Innym pomysłem jest kontrola bawiących się na podwórzu dzieci. Monitoring pozwala sprawdzić, czy nie opuściły one samowolnie podwórka lub czy nie zrobiły sobie krzywdy.

monitoringInstalacja kamer na podwórzu może być też pomocna w zakresie opieki nad zwierzętami. Mieszkając w pobliżu lasu, ryzykujemy czasem tym, że na podwórze wtargnie np. lis lub kuna. Są one niebezpieczne nie tylko dla niektórych zwierząt hodowlanych, lecz również dla dzieci.

Obecność kamer pozwoli na szybsze zauważenie intruza na naszym terenie. Możemy dzięki temu zapobiec nieszczęśliwym wypadkom z udziałem naszych pupili. Pies zaklinował się w szczelinie? Podejmujemy szybką reakcję, a przy okazji dowiadujemy się wreszcie, którędy ciągle uciekał na wycieczki po okolicy… Jak widać, zastosowanie monitoringu może być pomocne w wielu obszarach – wystarczy jedynie przestrzegać zasad nienaruszania prywatności innych.

Czy monitoring na prywatnym terenie jest legalny? Tak, pod warunkiem, że nie wykorzystujemy go w niewłaściwy sposób, a kamery nie są skierowane na ulicę lub podwórko sąsiadów. Nie możemy nagrywać osób w krepujących sytuacjach, a domownicy muszą być poinformowani o obecności kamer. Ważne jest też uwzględnienie tego, że ktoś z mieszkańców może sobie monitoringu zwyczajnie nie życzyć.