Czy lekarz rodzinny może leczyć depresję?

Z roku na rok przybywa osób w różnym wieku, zgłaszających się do lekarzy z objawami depresji.

To właśnie ona jest uznawana za chorobę XXI w. Mimo że jest ona tematem licznych badań naukowych, wciąż nie ma spójnej teorii dotyczących przyczyn i mechanizmów rozwoju tego schorzenia, a także wspólnej strategii działań terapeutycznych.

Co to jest depresja?

Depresja to choroba afektywna jednobiegunowa. Obejmuje zarówno ciało, jak i duszę człowieka. Składa się z wielu objawów m.in. smutek, przygnębienie, pesymizm, niechęć, negatywne postrzeganie rzeczywistości itp. Ponadto to schorzenie może wpływać również na spadek masy ciała, zaburzenia snu i popędu seksualnego, a także utratę sprawności intelektualnej. Depresja to nie chwilowe zaburzenie nastroju, lecz poważna choroba, która wymaga indywidualnego podejścia do leczenia. U każdego pacjenta przebiega ona inaczej.

Trzeba pamiętać, że silna wola walki z chorobą często jest niewystarczająca, a nie każde wahanie nastroju oznacza depresję. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy symptomy zakłócają życie codzienne, np. uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w pracy czy w domu.

Objawy są tak silne i powtarzalne, że zaczynają dominować, powodując coraz większą bezradność, bezsilność czy beznadziejność. Z roku na rok w Polsce zwiększa się liczba osób cierpiących na depresję, a według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie ona najczęściej występującą chorobą na świecie.

Czy depresję można leczyć u lekarza rodzinnego?

Pierwszym specjalistą, do którego należy się udać jest lekarz rodzinny. Z racji, że dobrze zna  swojego pacjenta poprzez wieloletnie leczenie innych dolegliwości jest w stanie odróżnić objawy depresyjne od innych schorzeń. Niemniej jednak ważnym krokiem w postawieniu trafnej diagnozy jest zlecenie wykonania szeregu badań wykluczających bądź potwierdzających występowanie innej choroby, której objawy mogą być bardzo podobne do depresji.

Do takich chorób należą:

  • anemia,
  • borelioza,
  • choroby tarczycy,
  • pasożyty.

W trakcje wywiadu z badanym lekarz rodzinny uzyskuje informację o występujących symptomach. W przypadku, kiedy u pacjenta pojawiły się: apatia, zobojętnienie, problemy ze snem, brak energii, osłabienie powinien on zacząć od podstawowej diagnostyki, jaką jest: morfologia, badanie tarczycy, wykonanie testu na przeciwciała (w przypadku boreliozy), a także badanie kału w celu sprawdzenia obecności pasożytów.

Kiedy badania nie potwierdzają innych schorzeń, wówczas można mówić o występowaniu depresji. W takim przypadku lekarz rodzinny powinien zaproponować choremu terapię przeciwdepresyjną w formie farmakologii. W sytuacji, kiedy będzie ona nieskuteczna, doktor powinien skierować pacjenta na leczenie psychiatryczne.

lekarz rodzinny a depresja

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Natychmiastowa wizyta u psychiatry jest wskazana dla osób, u których występuje bardzo głębokie obniżenie nastroju, zahamowanie psychoruchowe i/lub pojawiają się myśli samobójcze. Można również udać się do poradni zdrowia psychicznego, a w ciężkich przypadkach zgłosić się na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Ważny jest fakt, że do lekarza psychiatry nie jest konieczne posiadanie skierowania.

Specjalista (z którego pomocy można skorzystać m.in. tutaj: http://www.przychodnia-zabobrze.pl/) przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Uzyskuje on informację dotyczące sytuacji życiowej pacjenta, długości trwania i stopień nasilenia objawów, a także ustala możliwe dolegliwości zdrowotne, które mogą spotęgować ryzyko wystąpienia depresji lub jej nasilenie.

Oprócz tego psychiatra dokładnie obserwuje pacjenta poprzez: ton jego głosu, mimikę czy sposób wypowiedzi. Na tej podstawie psychiatra stawia diagnozę i wprowadza odpowiedni sposób leczenia. Najczęstszym zaleceniem jest farmakologia połączona z psychoterapią, którą prowadzą psychoterapeuci.

Za wdrożone leczenie i jego przebieg odpowiedzialny jest lekarz psychiatra i tylko on może zdecydować o odstawieniu bądź zmianie leków. Niemniej jednak po uprzednim przedstawieniu dokumentów potwierdzających zastosowane leczenie u specjalisty, lekarz rodzinny może przedłużyć receptę na zażywane na stałe leki.

Należy pamiętać, że depresję trzeba leczyć i istnieje możliwość jej całkowitego wyleczenia. Coraz skuteczniejsze leki, a także nowoczesne podejście do psychoterapii przynosi zadowalające rezultaty. Powinniśmy mieć na uwadze, że ktoś z naszych bliskich może cierpieć na tę chorobę. Wsparcie osoby zmagającej się z depresją jest bardzo ważne i wpływa pozytywnie na proces leczenia.