Czy dom z poddaszem może być nowoczesny?

Od zawsze chciałeś mieszkań w domu z poddaszem użytkowe, ale obawiasz się, że takie marzenie skazuje Cię na używany budynek pełen przestarzałych rozwiązań architektonicznych?

Nic bardziej mylnego! Współczesna architektura wciąż fascynuje się domami o zakrzywionym dachu i poświęca im wiele fascynujących projektów.

Czym właściwie jest poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe ma zupełnie inny charakter niż strych umieszczony pod pochyłem dachem. Pomimo tego, że pomieszczenia wchodzące w skład poddasza użytkowego znajdują się nad najwyższym stropem budynku, spełniają normy wymagane od pokoi mieszkalnych.

Obecna jest dobra izolacja termiczna dachu, bez której codzienne przebywanie na wyższym piętrze domu nie byłoby możliwe. Poddasze użytkowe, w przeciwieństwie do strychu, wlicza się w ogólny metraż budynku.

Jakie są cechy nowoczesnego domu?

Współcześnie projektowane i budowane domu stanowią zwartą, jednolitą całość. Często wyraźnie też widać w nich podział na część mieszkalną i część techniczno-gospodarczą po stronie, na której znajduje się garaż. Asymetria jest obecna także w rozkładzie pomieszczeń, wielkości okien i drzwi oraz rodzajach materiałów wykończeniowych. Elewacje nowoczesnych domów zachwycają drewnianymi lub kamiennymi elementami.

Nowoczesny dom to także dbałość o ekologię przejawiająca się w uzyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych lub zaaranżowaniu miejsca na ogródek warzywny. Sprzęty wewnątrz mieszkania są energooszczędne i nieobce są im inteligentne rozwiązania takie jak komendy głosowe. Bryła budynku jest zaprojektowana w sposób zapewniający jak największą ekonomię ciepła.

Charakterystyczną cechą współczesnej architektury są imponująco duże przeszklenia, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się wystarczającą ilością światła słonecznego i pięknymi widokami. W pokoju z nieograniczonym dostępem do promieni słonecznych z łatwością utrzymasz przy życiu nawet najbardziej wymagające rośliny. Same wnętrza muszą być przestronne. Do cenionych rozwiązań należy otwarta kuchnia połączona z salonem i zminimalizowanie ilości ciemnych korytarzy.

W wyposażeniu nowoczesnych domów królują minimalizm i harmonia. Przeszłością są zbyt wyszukane dekoracje i rozbudowane palety kolorów. Jednak nawet w tym industrialnym stylu nie brakuje eksperymentów i śmiałych poszukiwań nowych form. 

Nowoczesne rozwiązania w domu z poddaszem

W domu wykorzystującym spadzisty dach zaprojektowanym na nowoczesną modłę parter i poddasze mają wyraźnie inne zastosowania. Zazwyczaj na parterze umieszcza się rodzinny pokój dzienny z kominkiem, przestronną otwartą kuchnie i wyjście na otoczony roślinnością taras. Poddasze to z kolei bardziej prywatna część budynku skrywająca przytulne sypialnie oraz gabinety do pracy i nauki. 

Dzięki oknom połaciowym, jakie z reguły montuje się na poddaszu, nowoczesne domy mogą pochwalić się dużymi, futurystycznymi przeszkleniami. Wprowadzają one do wnętrz mnóstwo naturalnego światła, które optycznie powiększa pokoju. Zastosowanie odpowiednich zewnętrznych i wewnętrznych rolet sprawi, że sypialnie na poddaszu pozostaną chronione przed gorącem w ciągu lata i chłodem w ciągu zimy.

Pochyłe dachy to najkorzystniejsze miejsce dla instalacji paneli fotowoltaicznych. Projekty nowoczesnych domów z poddaszem często uwzględniają konieczność stworzenia warunków dla samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w kolejnych latach, jako że ceny prądu nie przestają rosnąć.

poddasze użytkowe

Gdzie szukać projektu domu z poddaszem?

Znalezienie odpowiedniego projektu budynku to pierwszy i najważniejszy krok na drodze do spełnienia marzenia o swoim idealnym domu. Choć nigdy nie powinniśmy rezygnować z praktycznego spojrzenia na rzeczywistość, przy tym wyborze wolno nam kierować się głęboko skrywanymi odczuciami.

W końcu dom to nie tylko cztery ściany, to bezpieczna przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na relaks, miłość i spontaniczność. Sposób zaprojektowania domu w żadnym razie nie powinien ograniczać naszej wyobraźni.

Gotowe projekty nowoczesnych domów z poddaszem znajdziemy w ofertach biur architektonicznych. Wiele z nich możemy przeglądać poprzez witryny internetowe. Na poszukiwanie propozycji, która perfekcyjnie trafi w nasze gusta, warto poświęcić nieco czasu.

Rozważasz budowę swojego domu z poddaszem we Wrocławiu? Być może zainteresują Cię projekty z oferty studia architektury AJR. Oprócz doradztwa i kompleksowej realizacji gotowych projektów, studia AJR zajmuje się również tworzeniem projektów indywidualnych, uwzględniających wszystkie potrzeby klienta.