Czy astygmatyk może nosić soczewki?

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. To powszechne zjawisko, które możemy zaobserwować u zdecydowanej większości osób z zaburzeniami widzenia.

Pacjenci ze stwierdzonym astygmatyzmem mogą cierpieć na niewyraźne i nieostre widzenie na każdą odległość. Ponadto, często towarzyszy mu krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Wielu chorych zadaje sobie również pytanie – czy teraz będę musiał nosić okulary? Czy astygmatyzm wyklucza noszenie soczewek kontaktowych? Z tego typu wątpliwościami postaramy się zmierzyć w poniższym artykule. Wyjaśnimy na czym polega astygmatyzm i jak go leczyć, czym są soczewki toryczne i czy jest to odpowiednie metoda korekcji wad wzroku.

Czym jest astygmatyzm? 

Wady wzroku to popularne określenie zaburzeń widzenia wynikających z wystąpienia wad refrakcji. Do takich zalicza się między innymi astygmatyzm, czyli zniekształcenie rogówki oka przyczyniające się do niewyraźnego widzenia. Podczas gdy prawidłowa rogówka jest okrągła, u pacjentów cierpiących na astygmatyzm kształtem przypomina piłkę do gry w rugby. Astygmatyzm może objawić się w każdym wieku i bardzo często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Jakie są najczęstsze objawy astygmatyzmu? 

Astygmatyzm objawia się zamazanym widzeniem, gdy próbujemy skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali. Może również wpływać na wykonywanie codziennych zajęć wymagających dobrego widzenia z bliska, np. czytania czy szycia. Występowaniu astygmatyzmu mogą towarzyszyć też inne uciążliwe objawy takie jak: bóle głowy, bolesność oczu, a także ich łzawienie, swędzenie i pieczenie oraz ogólne przemęczenie. Pacjenci, u których zdiagnozowano astygmatyzm mogą mieć także problem z rozmazywaniem się obrazu, koncentracją czy napięciem gałek ocznych.

Co zamiast okularów? 

Popularne wady refrakcji jak astygmatyzm skorygują odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe. Pacjenci z różnego rodzaju zaburzeniami widzenia częściej jednak decydują się na innowacyjne rozwiązania, tym samym stawiając na swój komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Wybierając soczewki kontaktowe, docenimy je przede wszystkim za ogromną wygodę noszenia w każdych okolicznościach czy podczas uprawiania sportów.

To, co szczególnie je wyróżnia i sprawia, że chętniej decydujemy się na ich zakup, to stałe podążanie za najnowszymi osiągnięciami inżynierii materiałowej. Każdy model został opracowany tak, by zapewnić pacjentom doskonałą ostrość widzenia pod każdym kątem. Należy również podkreślić, że soczewki doskonale dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia. W efekcie, powodują mniej zniekształceń niż tradycyjne okulary.

astygmatyzm

Soczewki toryczne. Czym różnią się od zwykłych soczewek kontaktowych? 

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju soczewek kontaktowych.
Różnią się one przede wszystkim budową, parametrami, przeznaczeniem oraz czasem noszenia. Najpopularniejsze pozostają soczewki sferyczne, ale nie nadają się one dla osób cierpiących na astygmatyzm. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów cierpiących na niezborność, stworzono specjalne soczewki toryczne, nazywane również soczewkami astygmatycznymi.

Wprawdzie wyglądem niewiele różni się od sferycznej, ale należy pamiętać, że to szkła toryczne mają różną moc w poszczególnych punktach swojej powierzchni. To sprawia, że musi zostać odpowiednio ułożona na oku. Co więcej, jako że soczewki toryczne nie są wycinkiem kuli, a figury geometrycznej zwanej torus, w różny sposób załamują promienie świetle w przekroju pionowym i poziomym, co pozwala na dopasowanie soczewek do niekształtnej rogówki oka.

Soczewki toryczne dla astygmatyka 

Wprowadzenie soczewek torycznych do codziennego użytku stało się wielkim przełomem w korygowaniu astygmatyzmu. Umożliwiają to szkła cylindryczne, które jeszcze do niedawna stosowane były wyłącznie w tradycyjnych metodach korekcji wad wzroku – okularach. Odpowiednie szlify na szkłach pozwalają na załamywanie światła pod kątem prostym, co daje punktowe odbicie obrazu na siatkówce. Zastosowanie takich szkieł cylindrycznych w soczewkach skutecznie wyeliminowało konieczność noszenia okularów.

Ponadto, soczewki toryczne oprócz korekcji zaburzeń widzenia zapewniają także doskonałą jakość widzenia, a także znacząco redukują wszystkie objawy poboczne tej wady wzroku. Silny ból głowy, trudności z koncentracją czy wrażenie napięcia oczu powinny ustąpić w trakcie ich noszenia. Wykonane z delikatnego materiału silikonowo-hydrożelowego zapewniają wysoki poziom nawilżenia oraz charakteryzują się większą przepuszczalnością tlenu, nie dopuszczając do niedotlenienia i minimalizują uczucie suchości oka nawet podczas długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych.