Czemu warto dołączyć do swojej koncepcji architektonicznej interaktywne wizualizacje wnętrz?

Mało jest innych zawodów, w których estetyka i walory wizualne liczyłyby się równie mocno jak w pracy architekta. Skuteczny i rozchwytywany architekt potrafi nie tylko zachwycić klientów swoją wizją, ale także jak najlepiej je zilustrować.

Czym są koncepcje architektoniczne i w jakim celu się je tworzy?

Koncepcja architektoniczna (nazywana także projektem koncepcyjnym) ma za zadanie zobrazować, w jaki sposób możemy zabudować lub przebudować daną nieruchomość gruntową. Jej stworzenia podejmuje się architekt w porozumieniu z zamawiającym, dzięki czemu te strony mogą uzgodnić swoje wizje i oczekiwania. Koncepcja powinna stanowić bazę dla przyszłych bardziej szczegółowych projektów inwestycyjnych.

W obrębie koncepcji architektonicznej wyróżnia się część graficzną i opisową. W części graficznej należy umieścić rzuty, przekroje oraz rozkład budynków i pomieszczeń, propozycje aranżacji wnętrz. Część opisowa powinna być zrozumiała dla osoby niezajmującej się codziennie architekturą. Koncepcja architektoniczna pokazuje raczej możliwości przyszłego budynku niż dokładne instrukcje jego budowy. Ma za zadanie zilustrować wizję architekta, ale także uruchamiać wyobraźnię, inspirować do inwestycji. 

Jak wspominaliśmy już wyżej, celem tworzenia projektów koncepcyjnych jest ujednolicenie oczekiwań zamawiającego i architekta, ale nierzadko jej powstanie motywuje potrzeba znalezienia kupca dla nieruchomości. Nieruchomość gruntowa staje się bowiem bardziej atrakcyjna dla potencjalnego inwestora, gdy na własne oczy może się on przekonać, jakie innowacje uda się wprowadzić na danym terenie. Nierzadko koncepcja wstępna służy do uzyskania warunków zabudowy, czyli decyzji administracyjnej zezwalającej na zmianę sposobu zagospodarowania działki.

interaktywna wizualizacja 3d
Wizualizacja ze strony theframe.pl

Czym jest wizualizacja wnętrz 3D?

A zatem najważniejszym zadaniem, jakiemu powinna podołać koncepcja architektoniczna jest umożliwienie klientowi “zajrzenia do głowy architekta”. By to osiągnąć, niektóre biura decydują się na dołączanie do projektów koncepcyjnych zdjęć podobnych obiektów. W dobie błyskawicznego rozwoju technologicznego warto jednak iść z duchem czasu i sięgać po bardziej nowoczesne rozwiązania.

Wizualizacje architektoniczne to bardzo różnorodne działania pozwalające inwestorom przenieść się w przyszłość i uzmysłowić sobie, na jakie sposoby może być wykorzystywany planowany budynek. Dominują wśród nich wizualizacje statyczne, dzięki którym mamy szansę obejrzeć projekt z różnych perspektyw. Gdy są dobrze wykonane, nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od zdjęć. 

Znacznie wygodniej niż przełączać się pomiędzy dwuwymiarowymi zdjęciami jest jednak płynnie manipulować swoim punktem widzenia i oglądać pokój tak, jakbyśmy stali po jego środku. Takie wrażenia umożliwiają komputerowe wizualizacje wnętrz 3D, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć, jakie usytuowanie sprzętów zaplanował architekt. Niezwykle atrakcyjną formą prezentacji jest wirtualny spacer po korytarzach i pokojach nieistniejącego jeszcze budynku. Gdy oglądający sam może zdecydować, w którą stronę pójść lub do której ściany się przybliżyć, wtedy możemy mówić o interaktywności wizualizacji.

wizualizacja 3d
Wizualizacja ze strony theframe.pl

Co mogą wnieść do koncepcji interaktywne wizualizacje wnętrz 3D?

Prezentacja z możliwością poruszania się po koncepcyjnym projekcie budynku jest o wiele atrakcyjniejsza niż suche przedstawienie nawet najsprawniej nakreślonych brył. Ma w sobie element ekscytującego odkrywania podobny do wrażeń z grania w grę komputerową. Dodatkowo pozwala nie tylko na wirtualne zaistnienie pomieszczenia, ale także umeblowanie i urządzenie go.

Tym, co najbardziej przykuwa uwagę współczesnego człowieka, są detale. O wiele lepiej niż plan rozmieszczenia białych ścian zapamiętamy gustowną lampę nad narożnikiem, eleganckie zasłony w jasnych oknach, uroczy różowy kubek na blacie nowoczesnej wyspy kuchennej. To właśnie takie szczegóły pobudzają wyobraźnię zamawiającego do fantazjowania o mieszkaniu lub pracy w zwizualizowanych pomieszczeniach i motywują go do podjęcia dalszych prac nad projektem. Skuteczna interaktywna wizualizacja 3d pobudza do zadawania pytań i poszukiwania nowych, jeszcze śmielszych rozwiązań.

Na koniec nie zapominajmy o kampanii marketingowej biura architektonicznego. W dobie wyniszczającej konkurencji musimy się czymś wyróżnić, by zapewnić sobie ciekawe współprace. Wykorzystanie wizualizacji wnętrz 3D w designie naszej strony internetowej sprawi, że proponowane projekty wydadzą się potencjalnym klientom bardziej namacalne i odważne. Zastosowawszy ich niebanalnie kontrastujące kolory i nietuzinkowe umeblowanie, damy się zapamiętać jako architekci z polotem i wizją.