Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? Sprzedać, wymienić, oddać czy wyrzucić?

Przemysł lekki czyli produkcja odzieży, materiałów, obuwia jest jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Nasze zachowania także nie sprzyjają ochronie planety przed zalewem odpadów, ponieważ najczęściej nieużywane ubrania po prostu wyrzucamy.

Tylko niewielka część z nas, bo 30% oddaje je na cele charytatywne. Szacuje się, że każdego roku niemal 3 tony różnych tekstyliów jest po prostu wyrzucanych na śmieci, a  statystyczny Polak co roku wytwarza około 300 kilogramów odpadów komunalnych. Pomóc środowisku naturalnemu możemy nie tylko dzięki recyklingowi, ale także upcyclingowi, czyli dawaniu drugiego życia starym rzeczom. Są to zachowania godne pochwały, bo proekologiczne, będące najlepszym sposobem na pomoc planecie, nie wymagające żadnego wysiłku z naszej strony. Wystarczy co jakiś czas przejrzeć szafę i nieużywane już ubrania przekazać innym za opłatą lub bez niej, charytatywnie. W Polsce istnieje już siedem marek, których cechą jest recyckling i upcycling, wykorzystujących do produkcji ubrań lub toreb przetworzony plastik, czy materiał o nazwie Tyvek, będący tak naprawdę polyetylenem lub inne materiały z odzysku. Co zatem można zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Oddanie rzeczy na cele charytatywne

Kobieta segregująca ubraniaJedną z możliwości może być oddanie rzeczy na cele charytatywne. Różnego typu fundacje działające w naszym kraju organizują co jakiś czas zbiórki sezonowe, będące dobrą okazją na podzielenie się z innymi nieużywanymi już przez nas ubraniami, czy innymi sprzętami, na przykład AGD, meblami. Funkcjonują w naszym otoczeniu także sklepy, w których można oddać za darmo rzeczy, sprzedawane później za niewielką opłatą, a środki w ten sposób pozyskane przeznaczane są dla osób potrzebujących. Asortyment takich sklepów jest szeroki: od ubrań, zabawek dla dzieci, gier po meble, sprzęt AGD, telewizory, książki. Jest to idealny sposób na podzielenie się z innymi nieużywanymi już przez nas rzeczami, a jednocześnie wsparcie ich w trudnej sytuacji życiowej. Warunkiem koniecznym jest to, aby były one w dobrym stanie.

Umieszczenie ogłoszenia o sprzedaży lub wymianie rzeczy na portalu internetowym

Robienie zakupów przez internetKolejnym sposobem na podzielenie się z innymi i danie drugiego życia rzeczom jest skorzystanie z darmowych portali internetowych, które za umieszczenie swojej oferty nie pobierają żadnej opłaty.  Zajmują się one nie tylko sprzedażą, ale również wymianą używanych rzeczy. Jednym z nich jest kocku.pl, który pośredniczy w kontaktach między sprzedającym a kupującym dany towar oraz weryfikuje dodawane ogłoszenia pod kątem merytorycznym i zgodności z regulaminem serwisu ogłoszeniowego. Serwis internetowy doradza także użytkownikom w kwestii sformułowania ogłoszenia o sprzedaży ubrań używanych w taki sposób, by zapewnić jak najszybsze ich wyszukiwanie za pośrednictwem wyszukiwarki. Portal internetowy kocku.pl zapewnia przestrzeganie wszelkich zasad prawnych związanych z przechowywaniem danych osobowych i nie wykorzystuje ich w celu osiągnięcia jakichkolwiek korzyści materialnych z tym związanych. Poza tym serwis zapewnia bezpośredni kontakt do sprzedającego i szereg ważnych informacji do sprzedaży towaru. Portal internetowy kocku.pl dzięki swojej działalności przyczynia się do kreowania postaw proekologicznych.

Swapy czyli targi ubraniowe

Swapy czyli targi ubraniowe są sposobem na odzyskanie przynajmniej jakiejś części środków finansowych wydanych na ich zakup. W ten sposób można ograniczyć wydatki z budżetu domowego, przeznaczając pieniądze pozyskane ze sprzedaży używanych rzeczy na zakup nowych. Swapy są niezwykle ciekawą formą sprzedaży lub wymiany. Aby wziąć udział w takim przedsięwzięciu trzeba zapisać się w odpowiednim czasie na listę wystawców.

Przeróbki

Najprostszym sposobem dawanie drugiego życia rzeczom, ubraniom praktykowanym do niedawna przez nasze babcie i prababcie, kiedy sklepy świeciły pustkami były przeróbki. Wystarczy wykazać się kreatywnością i cierpliwością, a z używanej rzeczy można stworzyć oryginalną kreację. Wyrzucenie jest ostatecznością i powinno dotyczyć tylko tych ubrań, których w żaden sposób nie da się wykorzystać.

Zachowania proekologiczne są absolutną koniecznością w zalewie powiększających się nieustannie odpadów, które zaśmiecają Ziemię.