Chińskie produkty zalewają Polskę

Mówi się, że ciągle zalewają nas chińskie produkty, które wypierają rodzimą produkcję. Trzeba się zgodzić z tym stwierdzeniem, ponieważ Chiny to jeden z 3 krajów, z którego Polska importuje najwięcej.

Import z Chin – statystyki

Najwięcej importujemy od naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec. Drugim krajem, który sprzedaje nam swoje dobra, zwłaszcza surowce energetyczne jest Rosja. Na trzecim miejscu z importem około 19% jest właśnie Kraj Środka. Od poprzedniego roku zanotowano wzrost w tym zakresie, a prognozuje się, że import z Chin będzie jeszcze wzrastał.

Jakie produkty importuje się z Chin?

Na Polski rynek trafia wiele rzeczy. Wystarczy się rozejrzeć po sklepach „Wszystko po 5 złotych”. Prawie wszystkie oferowane tam towary pochodzą właśnie z Chin. Są to więc zabawki, ozdoby do domu, ozdoby świąteczne, jak bombki i światełka i sztuczne kwiaty. Powodzeniem cieszą się również takie produkty jak drobna elektronika, czyli baterie, radia, zegarki, latarki, czy tez zestawy słuchawkowe i wiele innych.

Zobacz:  Chińskie lampiony szczęścia na wesele

Nie tylko w sklepach

Z Chin są również importowane w ogromnych ilościach ubrania. Są one różnej jakości, więc zdania, co do tego, czy importować te produkty są podzielone. Można je zamówić przez serwis Allegro na przykład. Wiele ubrań i dodatków różni się od zdjęć poglądowych, należy więc być jednak ostrożnym, bo niska cena to nie wszystko.

Uwaga na podróbki

Wiele osób również ostrzega, aby nie importować z Chin podrobionych artykułów. Nie dość, że znacząco różnią się od oryginału, to jeszcze można dostać za to karę. Warto więc wziąć pod uwagę te ostrzeżenia przed podróbkami i ewentualnie zamawiać i kupować artykuły no name.

Zalety importu

Jedną z zalet importu z Chin jest oczywiście zysk przedsiębiorców. Dzięki niskim cenom produktów, sprzedawcy w Polsce mogą narzucić wysokie marże nawet kilkakrotnie przewyższające cenę sprowadzonego produktu i dzięki temu czerpać znaczące zyski z handlu. Podobnie dzieje się w przypadku przedmiotów, zwłaszcza ubrań na aukcjach. W tym przypadku ceny przedmiotów są niskie, jednak sprzedawcy zarabiają na przesyłce, której cenę sami ustalają.

Wady importu

Oprócz tego, że nasi handlarze mogą dzięki takim produktom z importu wygenerować znaczące zyski, to coś jednak nasz kraj na tym traci. Przykładem jest fakt, że wiele osób woli kupić tańsze chińskie produkty niż droższe krajowe wyroby, przez co tracą polscy producenci. Warto więc pod tym względem zachować równowagę.

Pamiętajmy więc, że chiński import ma swoje wady i zalety. Chiński import wzrasta w porównaniu do poprzedniego roku, warto więc zadbać, żeby nie były to produkty niskiej jakości, które szybko wylądują w koszu i należy również wziąć pod uwagę rodzimych wytwórców i producentów, aby oni na tym nie ucierpieli.