Budynki o 100 piętrach – najlepsze koncepcje architektów

Wznoszenie drapaczy chmur to długi i skomplikowany proces, który wymaga wielkich nakładów finansowych, czasowych oraz pracy wielu specjalistów. Pierwszymi osobami, które będą tworzyć obiekt są architekci. To oni kreują koncepty, rysują poszczególne piętra budynku i wskazują na wszystkie niezbędne materiały, których należy użyć podczas budowy. O ile w przypadku typowych budynków jak dom wystarczy jeden architekt, zaś podczas tworzenia projektu biurowca czy nawet drapacza chmur wymagane będzie zatrudnienie całego dużego biura architektonicznego renomowanej klasy.

W jaki sposób funkcjonuje nowoczesne biuro architektury?

Projektowanie budynków to zadanie tylko dla specjalistów z dyplomem. Od ich decyzji zależy los budynku oraz osób w nim się znajdujących. Wystarczy jedna istotna pomyłka, która zostanie wprowadzona w życie, aby zaistniało potencjalne ryzyko katastrofy budowlanej – w najgorszym wypadku zawalanie się budynku. Wielkie drapacze chmur to wyzwanie nie tylko dla architektów, ale także dla pracowników budowlanych i inżynierów. Wznoszenie kolejnych pięter wymaga najlepszego sprzętu, doskonałej koordynacji ruchowej, odwagi i zapału. Azja jest miejscem, gdzie mania wysokość nabrała szczególnego tempa. To właśnie tam każdego roku poszczególne miasta prześcigają się ze sobą o miano budynku z najwyższą ilością pięter lub sięgającymi najwyżej chmur.

architekt Design Atelier

Co może zaprojektować architekt o bogatej wyobraźni?

Obecnie najwyższy budynek (ponad 800metrowy) znajduje się w Dubaju, lecz najwięcej wysokich drapaczy mają Chiny. Mocarstwo te, które poziomem swej gospodarki wyprzedziło już Stany Zjednoczone posiada aż kilkadziesiąt miast o liczbie mieszkańców większej niż 5 milionów. Dużo ludzi wymaga dużo miejsc pracy, a te wymagają powierzchni biurowej – skoro miejsca w mieście jest stosunkowo niewiele, stawia się tam na wysokość, dlatego też takie miasta jak Szanghaj poszczycić mogą się ponad setkom budynków o wysokości większej niż 200 metrów. Architekt Sopot pracujący nad budynkami musi zatem pamiętać, aby stworzyć projekt, który spełni dziesiątki wymagań, między innymi to, które mówi o tym by przewidzieć sąsiedztwo innych obiektów.