Brak ochraniaczy snowboardowych – co może nam grozić?

Statystyki pokazują, że młodzi stażem snowboardziści są szczególnie niechętni noszeniu ochraniaczy. A jak wiadomo, małe doświadczenie w uprawianiu tego sportu to dużo większe ryzyko doznania poważnego urazu. Jak ważne są ochraniacze snowboardowe i przed czym chronią?

Najczęstsze urazy, jakich doznają snowboardziści

Najczęstsze urazy to złamania nadgarstka, na stoku dochodzi też do urazów łokci, barku, głowy, a na końcu plasują się urazy stawów skokowych i kolanowych. Najwięcej jest złamań. Najczęstsze wypadki to zderzenia z innymi uczestnikami stoku lub uderzenie w element konstrukcji snowparku. Kluczowe jest założenie kasku, który chroni przed poważnymi uszkodzeniami, takimi jak wstrząśnięcia mózgu, które wiążą się z dłuższą lub krótszą utratą przytomności.

Szacuje się, że 13% wszystkich urazów, jakie zdarzają się snowboardzistom to różnego rodzaju urazy barku. Najczęstsze są złamania obojczyka i zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego. Najczęściej dochodzi do nich, gdy upadamy do tyłu na łokieć.

Urazy nóg zaliczają się zaś do najrzadszej grupy kontuzji doznanych na stoku. To, jakiego rodzaju urazu doznamy, zależy już w dużej mierze od rodzaju obuwia. Buty twarde podnoszą ryzyko złamania nogi, a miękkie to większe ryzyko zwichnięcia stawu skokowego.

Czy tylko niedoświadczeni nie doceniają ochraniaczy?

Niestety, nie tylko. Wystarczy poczytać wypowiedzi doświadczonych polskich riderów, by przekonać się, że większość niestety ochronę ochraniacze snowboardoweswojego zdrowia i życia traktuje w dużej mierze po macoszemu. Jedynie nieliczne wypowiedzi podkreślają, jak ważna jest ochrona ciała przed uszkodzeniami. Pojawiają się niestety uwagi na temat niskiej skuteczności ochraniaczy, ciężkich kasków lub krepowania ruchów. Rodzaje ochraniaczy i kasków można jednak w pełni dopasować do swoich potrzeb, co jest szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę ze snowboardem.

Z uwagi na panującą w sporcie technikę freestyle, nie ma sztywnych reguł odnośnie do tego, jakim stylem najlepiej jest jeździć. Sprawia to, że wielu początkujących snowboardzistów nie decyduje się na naukę pod okiem instruktora. Owszem można próbować samodzielnej nauki jazdy, lecz należy liczyć się z tym, iż nauka to kluczowy moment na wyrobienie właściwych nawyków jazy oraz wyćwiczenie sztuki bezpiecznych upadków, czyli zdobycie wiedzy o tym, jak zminimalizować ryzyko urazu, gdy wiesz już, ze wypadek jest nieunikniony. Wiedzę taką najlepiej przekaże wykwalifikowany instruktor. On też, z racji swojego doświadczenia, o wiele szybciej wyłapie i wskaże największe popełniane błędy.

Jak groźne jest lekceważenie konieczności noszenia ochraniaczy?

Celem pytania nie jest demonizowanie tego, jak niebezpieczna jest jazda bez zabezpieczeń. Istotą jest uświadomienie sobie własnych umiejętności i poziomu ograniczeń, i wzięcie pod uwagę ryzyka wypadku. Owszem, zdarzają się osoby, które do jazdy nie nakładają nawet kasku i radzą sobie świetnie. Nie są to jednak najlepsze wzorce, choćby dlatego, że taka jazda wymaga lat praktyki, a dodatkowo, nawet najlepsze umiejętności nie gwarantują, że nigdy nic poważnego się nie stanie. Snowboard to sport ekstremalny, a jeden wypadek może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli na poważnie rozważasz rozpoczęcie swojej przygody ze snowboardem, koniecznie przemyśl zakup lub wypożyczenie profesjonalnych ochraniaczy snowboardowych. Sklep internetowy Zyg Zak Snow zagwarantuje Ci szeroki wybór dostępnego sprzętu dla snowboardzistów, obejmujący gogle, kaski, ochraniacze, deski i wiele innych niezbędnych na stoku akcesoriów.