Biurko elektryczne jako alternatywa dla pracownika

Z pracą biurową wiąże się wiele stereotypów, które można zażegnać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Co prawda, standardy biurowych pomieszczeń znacznie zwiększyły się w XXI wieku, jednak nie we wszystkich firmach wyposażenie jest w pełni dostosowane do komfortowej pracy.

Obecnie, ilość pracowników jest odgórnie ustalona, a przekroczenie tej ilości może wiązać się z obniżeniem standardów i – co za tym idzie – efektywności pracowników. Nowoczesne firmy, nawet te których pomieszczenia biurowe mają naprawdę niewielki metraż, dbają o odpowiednie wyposażenie swoich podwładnych. Pracownicy, oprócz pełnego zestawu mebli biurowych (krzesło, biurko, sprzęt komputerowy i szafki do przechowywania dokumentów), mogą liczyć na wiele udogodnień. Jednym z popularniejszych jest wykorzystywanie biurek ze stelażem elektrycznym. 

Czym jest stelaż elektryczny, jak działa i jaki ma wpływ na pracę i samopoczucie pracowników biurowych? Odpowiadamy na pytania.

Jakie są zalety biurek elektrycznych?

Przede wszystkim, biurko posiadające stelaż elektryczny pozwala na uniwersalne dopasowanie wysokości i kątu nachylenia. Dzięki temu każdy pracownik biura ma możliwość ustawić biurko pod swój wzrost i inne indywidualne potrzeby. W przeciwieństwie do standardowych biurek, te posiadające stelaż, mogą być regulowane za pomocą mechanizmu elektrycznego. Dzięki temu, wysokość biurka może zostać ustawiona szybko i sprawnie. Warto pamiętać, że w przypadku mechanizmu, nie trzeba przesuwać i podnosić ciężkiego biurka, by zapewnić sobie komfortową pozycję. To pozwala oszczędzić nasze mięśnie i energię; nie jesteśmy także narażeni na ewentualne urazy.

Dzięki możliwości regulowania biurka, pracownik nie musi przez całą zmianę pracować w pozycji siedzącej. Wystarczy zmiana wysokości blatu i biurko będzie przystosowane do pracy na stojąco. Taki hybrydowy system pracy może znacznie odciążyć kręgosłup. 

Oprócz wpływu na fizyczną sferę organizmu, warto zauważyć, że praca przy regulowanym biurku wpływa również na nasze psychiczne samopoczucie. Gdy nasz organizm nie jest aż tak obciążony, jak podczas niewygodnej pracy, mamy więcej siły, lepiej się czujemy, co przekłada się na naszą wydajność i kreatywność.

wyposażenie miejsca pracy

Gdzie można je umieścić i czy warto w nie inwestować? 

Ze względu na liczne zalety, jakimi wyróżniają się biurka ze stelażem regulowanym elektrycznie, z pewnością można odpowiedzieć, że warto w nie inwestować. Niezależnie od metrażu naszego biura i ilości pracowników, dobrze jest zapewnić im jak najlepsze warunki pracy. Dobry pracownik to wydajny pracownik, a wydajność w dużej mierze zależy od naszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. 

Na zmianę biurek z tradycyjnych na elektrycznie regulowane, nie trzeba się decydować jedynie przy wyposażaniu biura lub po remoncie czy przenoszeniu siedziby/ oddziału w inne miejsce. Stelaż elektryczny jest świetną alternatywą, która nie zajmuje aż tak wiele miejsca. Rozmiary nowoczesnych biurek nie odbiegają od norm biurek tradycyjnych. Firma, zapewniając pracownikom lepsze warunki pracy, na pewno zmotywuje w ten sposób swoich podwładnych.

Jak zamiana biurka zwykłego na elektryczne wpłynie na zdrowie i kondycję pracownika?

Biurko ze stelażem elektrycznym zapewni nam maksymalną wygodę i komfort. Ze względu na zdrowotne walory, jakie płyną ze zmiany biurka tradycyjnego na elektryczne, pracownicy biurowi mają możliwość wyzbycia się złych nawyków – garbienia się, zakładania nogi na nogę lub siedzenia w niezdrowej/ niewygodnej pozycji. 

Udowodniono, że osoby pracujące na stojąco, nawet tylko przez część zmiany, mogą nawet spalać kalorie! Pozycja stojąca wymaga zaangażowania dodatkowej partii mięśni. Pracując hybrydowo, nie obciążamy aż tak kręgosłupa i karku, co pozwala wyeliminować bóle. Dodatkowo, zainwestowanie w biurko ze stelażem elektrycznym wpływa pozytywnie na układ krążenia.