Badania USG – dlaczego wybór odpowiedniego lekarza jest tak istotny?

Badanie ultrasonograficzne określane skrótem USG pozwala uzyskać obraz tkanek i narządów organizmu. Dzięki niemu można szybko określić stan pacjenta.

Jednak musi być wykonane przez doświadczonego specjalistę, który prawidłowo odczyta wyniki USG. Jest to jedno z najbardziej popularnych badań, wykonywanych w diagnostyce wielu chorób. Po raz pierwszy wykorzystano USG w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Zalety badania USG?

Aparat ultrasonograficzny składa się z monitora i sondy, emitującej i odbierającej fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Na monitorze pojawia się obraz badanego narządu, który w momencie zatrzymania można również wydrukować. Do badania używa się różnych typów głowic, co jest uzależnione od badanego obszaru.

USG jest badaniem nieinwazyjnym, niegroźnym i bezbolesnym oraz stosunkowo łatwo dostępnym. Nie powoduje żadnego dyskomfortu pacjenta. Można je w sposób bezpieczny powtarzać u tej samej osoby wiele razy. Umożliwia precyzyjny ogląd różnych narządów, ich położenia, wielkości.

Ze względu na mobilność aparatów do wykonywania badania ultrasonograficznego łatwe jest diagnozowanie pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie, bez możliwości przetransportowania. Nierzadko w czasie USG stosuje się kontrast, podawany dożylnie.

Dzięki badaniu ultrasonograficznemu lekarz może wybrać optymalną dla pacjenta metodę leczenia, dlatego każdy medyk powinien zdecydować się na kurs USG dla początkujących lekarzy. Kolejną zaletą USG jest to, że działa zdecydowanie szybciej niż badanie radiologiczne.

Jakie są rodzaje USG?

Podczas badania USG lekarz ogląda narząd i w sposób rzetelny może stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Metoda ta pozwala specjaliście podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia operacji, czasami również ratującej życie, dlatego jest to niezwykle pożyteczna metoda, która powinna być stosowana regularnie. W polskich szpitalach przeprowadza się różne badania ultrasonograficzne, takie jak między innymi:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG serca,
  • USG tarczycy,
  • USG w ciąży,
  • USG ośrodkowego układu nerwowego,
  • USG dopplerowskie.

Kiedy przeprowadza się USG jamy brzusznej?

Ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej jest badaniem wykonywanym najczęściej po to, by określić stan narządów wewnętrznych, takich jak: pęcherzyk żółciowy, nerki, trzustka, śledziona, wątroba, a także macica, gruczoł krokowy, serce, aorta.

Do USG jamy brzusznej trzeba się przygotować po to, aby było czytelne dla lekarza. Badanie wykonuje się na czczo, ostatni posiłek powinien zostać spożyty na osiem godzin przed jego wykonaniem. Nie wolno również palić papierosów ze względu na obkurczanie się narządów i obecność w przewodzie pokarmowym gazów, dlatego czasami wskazane jest podanie środka przeciwko wzdęciom.

Jeśli badanie przebiega przez powłoki brzuszne, to pęcherz powinien być wypełniony, co pozwoli na uzyskanie odpowiedniego obrazu, na przykład kobiecych narządów rodnych lub męskiego gruczołu krokowego, dlatego zaleca się przed jego wykonaniem wypicie niegazowanego płynu. Osoba w trakcie badania leży w pozycji na wznak, a lekarz głowicą posmarowaną żelem przesuwa po jej ciele w celu obejrzenia narządów wewnętrznych.

Pacjent nie odczuwa bólu, pewien dyskomfort może powodować zimna głowica i ucisk w wyznaczonych miejscach ciała. W trakcie badania lekarz może wydać polecenie wstrzymywania i wypuszczania powietrza. USG nerek wymaga przyjęcia przez pacjenta pozycji leżącej na boku.

Wskazaniami do ultrasonografii jamy brzusznej są między innymi bóle w jej okolicach, biegunka, nudności, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, urazy jamy brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego i wiele innych.

kurs usg

Kiedy przeprowadza się USG serca?

USG serca przeprowadza się w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości jego struktury. Efektem jest diagnoza, pozwalająca na wybranie właściwej metody leczenia, a także określenie wydolności tego narządu.

Wskazaniem do wykonania USG serca jest między innymi nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, wady nie tylko wrodzone, ale również nabyte i inne. W trakcie badania pacjent rozebrany do pasa leży na plecach lub lewym boku.

Trwa ono kilkanaście minut. W niektórych przypadkach wprowadza się sondę do przełyku w celu dokładnego zobrazowania struktury serca. W takiej sytuacji znieczula się gardło pacjenta w celu uniknięcia odruchu wymiotnego. USG serca jest badaniem nieinwazyjnym.

Kiedy przeprowadza się USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy umożliwia ocenę zmian w obrębie tego narządu w postaci guzków i torbieli. Wskazaniem do jego wykonania są nieprawidłowe wyniki hormonów TSH lub tarczycy, a także w badaniu palpacyjnym. Nie wymaga ono szczególnych przygotowań.

Kiedy przeprowadza się USG w ciąży?

Badanie ultrasonograficzne w ciąży pozwala monitorować rozwój dziecka w łonie matki. Najczęściej wykonuje się je przynajmniej trzy razy w okresie ciąży. Dzięki niemu lekarz ocenia rozwój płodu, ułożenie łożyska, określa płeć dziecka.