Awaria auta na autostradzie – zadzwoń po lawetę!

Autostrady to obecnie jedne z najpopularniejszych dróg, które użytkowane są w Polsce oraz na całym świecie. Przemieszczanie się za ich pomocą jest niezwykle szybkie oraz wygodne. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia awarii samochodu bądź innego pojazdu. Często także dochodzi do wypadków komunikacyjnych, które zawsze należy odpowiednio oznakować, aby były widoczne.

Zepsuty samochodów na autostradzie – co robić?

W przypadku wystąpienia awarii bądź innej sytuacji, która uniemożliwia dalszą jazdę samochodem należy bezwzględnie dzwonić po lawetę, jeżeli pojazd znajduje się na autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu. Jest to obowiązek każdego kierowcy, który porusza się po takim rodzaju dróg. Jeżeli dochodzi do sytuacji unieruchomienia pojazdu trzeba przede wszystkim w miarę możliwości zjechać na pobocze oraz włączyć światła awaryjne. Dodatkowo na wyposażeniu każdego samochodu powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy, który kierowca zobowiązany jest umieścić w odpowiedniej odległości za samochodem.

Ważnym krokiem jest też ubranie kamizelek odblaskowych przez wszystkich pasażerów pojazdu oraz wyjście z samochodu w celu zbiórki poza terenem autostrady – najlepiej za barierkami ochronnymi. Tę czynność zaleca się ze względów bezpieczeństwa, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że inni kierowcy nie zauważą pojazdu i mogą się z nim zderzyć co może być tragiczne w skutkach jeśli ktoś będzie pozostawać w środku. Nigdy nie powinno się podejmować samodzielnych napraw pojazdu na autostradach. Jest to niezwykle niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

Auto-laweta na autostradzie – czy warto dzwonić?

Na autostradach pomoc auto-lawety jest niezbędna,  zawsze warto więc zdecydować się na skorzystanie z takich usług w przypadku awarii samochodu. Profesjonaliści nie tylko bezpiecznie przetransportują samochód w wybrane miejsce, ale także często są w stanie naprawić usterkę bezpośrednio przy kliencie co umożliwi dalszą jazdę.

Pracownicy pomocy drogowej zawsze są wyposażeni w profesjonalny sprzęt taki jak np. najazdy samochodowe, gaśnice, liny holownicze oraz wciągarki, które pomagają podczas załadowania samochodu na lawetę. Zamawiając lawetę nie trzeba martwić się o żadną kwestię związaną z transportem pojazd. Usługa zawsze wykonywana jest kolokwialnie mówiąc od A do Z. Decydując się na wybór pomocy drogowej można mieć pewność, że pojazd będzie bezpiecznie transportowany w odpowiednie miejsce wyznaczone przez właściciela.

wypadek z potrzebna lawetą

Koszty holowania pojazdu lawetą na autostradzie

Niestety koszty jakie generuje wykorzystanie lawety i pracowników pomocy drogowej potrafią być niezwykle wysokie. Warto jednak wybierać renomowane firmy, które nie zawyżają cen i wykonują swoją pracę najlepiej jak potrafią. W przypadku korzystania z takich usług warto być przygotowanym na wydatek nawet kilkuset złotych jeżeli trasa przejazdu lawetą jest większa niż kilkanaście kilometrów. Dobrą praktyką jest także uzgodnienie ceny jeszcze przed przyjazdem lawety do klienta. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Awaria samochodu na autostradzie – dodatkowe informacje

Podczas wystąpienia usterki i unieruchomienia pojazdu warto przede wszystkim zachować zimną krew oraz w pierwszej kolejności odpowiednio zabezpieczyć samochód i pasażerów. Dbałość o podstawowe czynności związane z oznaczeniem zepsutego samochodu to niezwykle ważna zasada, która jest bezpośrednio związana z bezpieczeństwem na drodze nie tylko właściciela uszkodzonego pojazdu, ale także innych użytkowników drogi. Dobrą rekcją jest także jak najszybszy telefon do pomocy drogowej z lawetą na autostradę, która jest w stanie zjawić się w ciągu kilkunastu minut. Jest to ważne, ponieważ każda minuta przebywania na poboczu autostrady to ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego.